$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
יורוליג 2023/2024
קבוצה מש’ נצ’ הפסד הפרש
1 ריאל מדריד 34 27 7 243
2 פנאתינייקוס 34 23 11 172
3 מונאקו 34 23 11 99
4 ברצלונה 34 22 12 120
5 אולימפיאקוס 34 22 12 117
6 פנרבחצ`ה 34 20 14 135
7 מכבי תל אביב 34 20 14 30
8 באסקוניה 34 18 16 -18
9 אנדולו אפס 34 17 17 16
10 וירטוס בולוניה 34 17 17 -78
11 פרטיזן בלגרד 34 16 18 -20
12 ארמאני מילאנו 34 15 19 14
13 ולנסיה 34 14 20 -96
14 ז`לגיריס קובנה 34 14 20 2
15 באיירן מינכן 34 13 21 -120
16 הכוכב האדום בלגרד 34 11 23 -52
17 וילרבאן 34 9 25 -213
18 אלבה ברלין 34 5 29 -353
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"כולם מפחדים": הסודות של ינאקופולוס

הטלת האימה על התקשורת ("יש לו צבא של טרולים ובוטים בתקשורת היוונית. מי שמדבר נגדו, עלול להיות מפוטר"), השליטה במוסדות הכדורסל והעימות עם האולטראס ועם אגדות פאו. בזמן שהוא מחולל כותרות, בעלי פאו מחביא מאחוריו סיפורים שבמולדתו נמנעים מלדבר עליהם. בשיחות עם ערוץ הספורט, עיתונאים מקומיים חשפו בעילום שם סיפורים שטרם סופרו. מיוחד

סער שהם
סער שהם  02.05.24 - 12:10

הסדרה בין מכבי תל אביב לפנאתינייקוס הבטיחה להיות סוערת במיוחד. שתיים מהיריבות הגדולות בתולדות אירופה קיבלו אחת את השנייה לקרב על חזרה לפיינל פור לאחר שנים ארוכות שלא היו שם, בזמן שהצהובים מחזיקים את אחד הסגלים הטובים שהיו להם במילניום האחרון והירוקים הוציאו סכומי כסף אסטרונומיים בתקווה שהכוכבים החדשים יקחו אותם לשם. אבל עוד יותר מהיריבות ההיסטורית והמאבקים על המגרש - מי שהכיר באמת את הנפשות הפועלות באתונה היה יכול להבין - מפץ גדול עומד בפתח. וכשאני אומר `נפשות פועלות` הכוונה היא לדמות אחת מרכזית - דימיטריס ינאקופולוס.

ינאקופולוס בן ה-49 ירש בשנת 2012 את הבעלות על הקבוצה מידיו של אביו פבלוס, שהיה הבעלים המיתולוגיים של המועדון מאז 1987. פבלוס הפך את משפחתו לאחת העשירות ביוון זאת לאחר שהקים עם אחיו את חברת התרופות Vianex, חברה שעד היום וגם לאחר מותו ממשיכה להוות נתח משמעותי בתעשייה. דימיטריס עצמו מעורב גם בחברה הזו כמובן, שם הוא נשיא הדירקטוריון והמנכ"ל ונכון לשנת 2021 הוא ומשפחתו מוערכים בהון של כמיליארד דולר. אביו פבלוס דרך אגב, פיתח מערכת יחסים חמה במיוחד עם מכבי תל אביב שבהמשך לאחר לכתו הפכה למשתתפת קבועה בטורניר להנצחתו, כאשר כעת הקשר בין המועדונים עומד למבחן.

בכל אופן למרות ההתנהגות המוכרת שלו, ינאקופולוס הצליח לספק עד כה מופעי הזעם יוצאי דופן והתבטאויות חריגות במיוחד גם ביחס לציפיות של מי שמכיר אותו. נראה שעם הודעות המועדון הבזויה לאחר משחק מספר 1, הטנטרום הבלתי נגמר בחשבון האינסטגרם שלו והקונספירציות ההזויות לגבי שופטי היורוליג הצליח בעלי פנאתינייקוס לקבוע שיאים אישיים לא מחמיאים חדשים. לאחר כל אחד משלושת המשחקים האחרונים ינאקופולוס תפס את רוב הכותרות והצליח לגנוב חלק מהפוקוס מסדרה יוצאת דופן שמתנהלת בין אתונה לבלגרד.

"ינאקופולוס הוא בחור לא שגרתי. הוא רודף אחרי כל מי שכותב עליו דברים רעים גם ברשתות החברתיות, כך שאני מבקש ממך שלא תכתוב את שמי", כך אמר לי איש תקשורת יווני שהסכים לפרק באנונימיות את קווי האישיות המורכבים, לכל הפחות, של מי שמחזיק במפתחות של המועדון מהאואקה. "עבורכם הישראלים זה אולי חדש, אבל ביוון אלו אירועים שקורים על בסיס קבוע כבר שנים".

כאמור, ההתנהגות של ינאקפולוס קיצונית, אבל ממש לא חדשה - היווני הוא מחולל השערוריות הגדול ביותר בכדורסל האירופי אלא שבדרך כלל אותן סערות נשארות בתחומי יוון ולא דולפות ליורוליג. העונה ינאקופולוס חזר להשקיע בקבוצה לאחר שנים שנמנע מלעשות זאת, התקציב של פאו הוא אחד הגדולים שידעה לפחות לאחרונה והלחץ כתוצאה מכך רק עולה ועולה. ביחד עם הלחץ, גם המעורבות של ינאקופולוס צמחה מה שהוביל באופן ישיר לאותה התנהגות כאוטית של הפירומן.

"כדי להסביר למה הוא מתנהג כך כנראה צריך לחזור לילדות שלו", מספר לי העיתונאי היווני, "הוא בן למשפחה שמחזיקה באחד מתאגידי התרופות הגדולים ביוון ויש לו קשרים אדירים בפוליטיקה המקומית. בעיניו הכל צריך להתנהל לפי החוקים שלו. לצערי, כמו שאתם רואים, ההתנהגות שלו היא תמיד גבולית. לפעמים הוא מנסה להראות נחמד כדי שהיריבים שלו יחשבו שהוא השאיר את ההרגלים האלה מאחוריו, אבל זה לא נכון, זו האסטרטגיה שלו - הוא תמיד חושב על הדרך שבה הוא יוכל להערים את היריב שלו".

בגזרת היורוליג הוא כבר הספיק להודיע לפני שלוש שנים על כך שפאו תעזוב את המפעל, אך כאשר ראה שהאיום הזה לא מוביל לשקיפות שדרש בזמנו מג`ורדי ברתומיאו המהלך לא התבצע. אלא שביוון אותן פרובוקציות דווקא עבדו לו לא רע מאז שירש את התפקיד כבעלי המועדון ב-2012.

"במשך הרבה שנים לפאו הייתה שליטה מוחלטת על איגוד הכדורסל", מספר העיתונאי האנונימי, "השריקות מעוררות המחלוקת במשחקים על התואר נגד אולימפיאקוס תמיד היו עם פאו, שגם הצליחה להוביל לשינוי תקנון בין לילה בעונת 2016/2017 כדי להחתים את קיי סי ריברס. בזמנו כל קבוצה הייתה יכולה להחזיק 4 שחקנים זרים לא אירופאים ועוד 2 שכן אירופאים, ופאו לא הצליחה להביא את ויקטור קלאבר אז היא הצליחה לגרום לכך שהסעיף הזה שונה בתוך יממה כדי שריברס יחתום. זו רק דוגמה, הקבוצה הזו יכולה להשפיע על החלטות של ליגה שלמה".

בזמן שפאו נהנתה מהיתרונות האלה לכאורה, אולימפיאקוס זעמה ופשוט לא הייתה מוכנה לשתף פעולה עם מה שהיא תפסה כשחיתות מוחלטת לכאורה, לפי נקודת המבט שלה. למעשה, הכדורסל היווני ספג באותן שנים מכה קשה בתדמית לאחר שהסיפור הגיע ב-2019 לנקודת רתיחה עם סירוב האדומים לעלות לסדרת הפלייאוף נגד פאו בדרך לירידה אוטומטית לליגה השנייה. "פאו התרגלה שהיא מקבלת תמיכה מהתקשורת ומהגופים המנהלים של הענף", מספר העיתונאי, "ההחלטה של אולימפיאקוס אולי נראתה מוזרה, אבל מי שמכיר את המצב יודע שהיא הייתה הגיונית. היא הוכחה כנכונה, כיום המצב ביוון מאוזן יותר".

אבל השערוריות שיוצר ינאקופולוס לא תמיד מתרחשות מחוץ לפאו, ומעניין לא פחות מה קורה בתוך המועדון הירוק. עוד לפני שהיה הבעלים ינאקופולוס הספיק להתעמת עם ז`לקו אוברדוביץ` ודימיטריס איטודיס, ובהמשך הסתכסך גם עם ארגון האולטרס של המועדון ועם שתיים מאגדות היכל התהילה של המועדון - דימיטריס דיאמנטידיס ופרג`יסקוס אלברטיס שקיבלו ממנו בעבר תפקידים בקבוצה. "נתתי להם את המפתחות לקבוצה שלי והם עשו עבודת טלאים, מה שהם עשו מן הסתם לא עבד, הם הובכו על ידי קבוצות עם תקציבים נמוכים בהרבה ואז כולם מאשימים אותי", אמר בזמנו על השניים.

זה לא נגמר כאן, מן הסתם. בחודש דצמבר 2018 מיד אחרי משחק נגד דרושאפקה ביורוליג, ינאקופולוס ירד בזעם לחדר ההלבשה והחל ב"מופע" יוצא דופן מול שחקניו ומאמניו. "הוא השתלח בכולם, איים על השחקנים והמאמנים בצורה אלימה מאוד", נכתב ביוון באותה תקופה. מי שעמד בזמנו על הקווים היה צ`אבי פסקוואל, ובעקבות האירוע הזה עוזר המאמן שלו איניגו זורזאנו התאשפז בבית חולים לאחר שחווה התקפי חרדה קשים. אגב, שישה ימים לאחר ההתפרצות המטורפת בחדר ההלבשה כל צוות האימון של הקבוצה מצא את עצמו מפוטר.

האמת, שקשה לעבור על כל האירועים שינאקופולוס יצר לאורך השנים, אבל נראה שהאלים ביותר התרחש ב-2015 כאשר אז זה קרה אחר ניצחון, הפעם על צסק"א מוסקבה במשחק השני של סדרת הפלייאוף. "אני אהרוג אתכם!", צרח לפי הדיווחים בזמנו אל עבר השופטים לאחר שהתפרץ לחדרם בסיום המשחק, "אני מבטיח לכם, אתם לא הולכים לצאת מיוון בחיים. אני א*יין את כל המשפחה שלכם". אותן קללות ואיומים חמורים לוו בהשלכת נרות והסתכמו בקנס על סך 150 אלף יורו שהושת עליו מהיורוליג.

אבל בזמן שהיורוליג עוד מצליחה, איכשהו, לענות בתגובה משלה להתנהלות הלכאורה אלימה של בעלי הירוקים, ביוון הסיפור עדיין אחר לחלוטין. "לפי מה שאני יודע, יש לו צבא של טרולים ובוטים בטוויטר", מספר העיתונאי היווני, "הוא מחזיק בהשפעה אדירה על אמצעי התקשורת, אפילו יש ברשותו כמה ערוצי תקשורת, ולא רק ביוון. הוא מביע את עצמו דרך התקשורת של עצמו כך שמאוד קשה להתעמת מול זה. לינאקופולוס יש אימפריה ביוון ואפשר לראות את ההשפעה שלו כמעט בכל אתר אפשרי ביוון, במיוחד באתרים המובילים". 

"בינאקופולוס אף אחד לא מעז לגעת", הוא ממשיך, "אנשים לא מעזים להגיד לגביו דברים שליליים כי הם ראו מה קרה בעבר. לפחות שני עיתונאים בכירים ביקרו כל מיני מהלכים שלו, מצאו את עצמם מפוטרים מעבודתם וכיום הם נחשבים למנודים מהתקשורת המסורתית. לינאקופולוס יש התנהגות שמזכירה דברים אפלים ואנשים יודעים את זה, אבל בגלל הסטטוס שלו כאיש עסקים והעושר של משפחתו הוא אף פעם לא נענש, מפחדים להתעסק איתו".

ספק אם ההתנהגות של ינאקפולוס אכן תשפיע על השופטים בסדרה הזו, אבל דבר אחד בטוח - לאחר שביוון כבר התרגלו לתופעה, כעת מכבי תל אביב מקבלת הצצה אל אחת הנפשות המורכבות ביותר בכדורסל האירופי, וחווה את הטירוף הזה על חשבונה. הערב, תקבל הקבוצה הזדמנות לסגור חשבון ולחייך אחרונה כל הדרך לפרקט בברלין.