$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אביודון אדקוגה. בגובה 2.36 מ': התעלומה שסחפה מיליונים בארה"ב

גבוה ב-12 ס"מ ממריאנוביץ', זכה למחמאות משאקיל והפך לכוכב רשת. סרטון של כישרון אלמוני ניגרי, שטען שיתמודד בדראפט, זכה לאזכורים בכל העולם והצית מסתורין. מי הוא "ביג נייג'ה", מה גילו והאם הוא באמת כישרון יוצא דופן? הסיפור מאחורי הסערה הוויראלית

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  28.02.21 - 12:59

תגיות: NBA

בעידן הרשתות החברתיות ממליכים מהר מאוד. מספיק סרטון אחד שיהפוך אותך למלך בן לילה, והעומק פחות משמעותי. בשבוע החולף סרטון ויראלי כבש את ארה"ב ובו מככב ניגרי, שנטען ששמו אביודון אדקוגה, מטביע. למה אותו סרטון זכה למיליוני צפיות ברחבי העולם ומחמאה משאקיל אוניל?

כי אותו אדקוגה שתואר ככישרון שיתמודד בדראפט הקרוב, מתנשא לגובה של 2.36 מטרים (!!). רק כדי להכניס פרופורציות, הוא גבוה ב-10 סנטימטר מטאקו פול (הכישרון של בוסטון), ב-12 סנטמיטר מבובאן מריאנוביץ' וב-18 סנטימטר יותר מבול בול (בנו של מאנוט בול שמשחק בדנבר).

לפני שמתחילים, הציצו בסרטון ותבינו על מה המהומה.

עד כאן, הכל טוב. כישרון צעיר, עם מימדים שלא רואים כל יום, ואפשר להבין למה אותו סרטון, של אדם ששתי רגליו על הקרקע מטביע, הפך לכל כך ויראלי. אולם מרגע שהתחילו בעולם להעמיק, סימני השאלה סביב מי שמכנה את עצמו "ביג נינג'ה" ולא קורא לעצמו בשמו, רק גוברים. תהיות לגבי גילו, מאיפה הוא מגיע ואיך קוראים לו, הם רק קצה המזלג. הצצה לתעלומה שמסעירה את ארה"ב.

אחי, מי אתה?
האיש שמסעיר את הרשת ומכנה את עצמו "ביג נייג'ה" הוא לטענת הבליצ'ר ריפורט אביודון אדקוגה ויתמודד בדראפט הקרוב, אולם ב-ESPN ובאתרים שמסקרים את הכשרונות שמתמודדים בדראפט הרבה לפני, לא אזכרו את שמו עד שהופיע אותו סרטון ויראלי. למעשה, חיפוש מהיר של השם אביודון אדקוגה, מעלה שם של פאור פורוורד (1.88 מ'), שסיים את לימודיו במידטאון סטייט אי שם ב-2015, והיום משחק בבוליביה.

חשבון האינסטגרם שהעלה את הסרטון העלה את התמונה הראשונה שלו מלפני 9 שבועות והיה לא פעיל עד לשבוע האחרון, כשמאז הוא הספיק להעלות 7 סרטונים. למרות השם שהודבק לו, הניגרי או סוכניו לא מזכירים את שמו בשום מקום, אלא רק מכנים אותו בשם הבמה "ביג נייג'ה".

ייתכן שמדובר בצירוף מקרים שהשמות זהים, אבל כרגע רב הנסתר על הגלוי.

בן 21 או 18? תלוי את מי שואלים
כאמור, בארה"ב טוענים שאותו דמות מסתורית מיועד להתמודד בדראפט הקרוב, כשסוכניו טוענים שהוא בן 18, אולם בארה"ב יש מי שטוען שהוא בכלל בן 21. הסיבה לכך היא שב-2016 פורסמה כתבה בניגריה ובה סיפרו על נער בשם אביודון אדקוגה (הלא הוא "ביג נייג'ה"), שמתואר כנער בן 17, שמתנשא לגובה של 2.18 מ' ועוד עתיד לצמוח. אותה כתבה בניגריה תיארה אותו כסטודנט באקדמיה בלאגוס, שזקוק לעזרה כלכלית כדי להמשיך את לימודיו ולהתמקד בקריירת הכדורסל שלו.

"הנער התמודד עם קשיים פסיכולוגיים בגלל הגובה הלא שגרתי שלו, הווא מנסה להתנהל כמו ילד רגיל שרק רוצה ל שחק כדורסל", נכתב באותה כתבה בניגריה, "עזרו לו כדי שיוכל להגשים את החלום שלו".

אז האם היום הוא בן 18 או שמא בן 21? לא ברור.

בינתיים, מטריף את דובאי
כשהשמיים נפתחו, סיפרו לנו על דובאי, שהכל שם "גדול ומוגזם", אז כנראה ש"ביג נייג'ה" בהחלט מתאים לפרופיל הזה, כי על פי דיווחים הוא משתייך לאקדמיית הכדורסל MPAC בדובאי, שם הוא מתאמן עם בני גילו לקראת הצעד הבא בקריירה. על פי דיווחים, הוא ישתייך לליגת צעירים (Elite Youth) באמירויות, אותה מפעילה הסוכנות שלו, שם נבחר במקום ה-9 בדראפט מקומי של אותה ליגה בחודש שעבר.

"זה לא הגובה שלך, אלא כמה קשה אתה עובד", נאמר בסרטון מאותו דראפט, "אני מוכן לאתגר". לצד האירוע נוצץ, אותה ליגה עדיין לא נפתחה, וכרגע אין אזכור עליה בגוגל, בנוגע למתי תיפתח.

בינתיים, הכישרון הבין שהגובה שלו הוא יתרון ולא חסרון, ולפחות ברשת - הוא כבר בליגה של הגדולים עם סרטונים ויראליים. כך למשל, העלה סרטון מאימון עם חבר לקבוצה, בו הם השוו גובה, או סרטון בו הוא חלק מקבוצת ילדים בני 11.

הגובה שלו בהחלט יכול להיות משמעותי בקריירת כדורסל, אבל הפער בין כוכב רשת לבין כדורסלן מקצוען, הוא משמעותי מאוד, ומלבד אותה הטבעה שהפכה לוויראלית, ביג נייג'ה יצטרך להראות הרבה יותר.

אם אכן יגיע ל-NBA, הוא ישבור את השיא של יאו מינג (2.29 מ') ומאנוט בול (2.31 מ') ויהפוך לכדורסלן הגבוה בתולדות ה-NBA, אבל הרבה לפני שיגיע לליגה, קודם כל הוא צריך להסיר את סימני השאלה סביבו. בינתיים, יש לא מעט כאלה.