פדרר בחצי הגמר אחרי קאמבק מטורף מול מונפיס

עדיין לא נגמר לו: הפנומן פיגר 2:0 והציל 2 נקודות משחק לפני שחזר לניצחון על הצרפתי. צ'יליץ', שהביס את ברדיץ', מחכה לו בקרב על הגמר

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  05.09.14 - 07:25
וואו איזה קאמבק. פדרר (gettyimages)
וואו איזה קאמבק. פדרר (gettyimages)
תחילת כתבה

בשביל משחקים כאלה שווה להיות ערים כל הלילה. רוג'ר פדרר אמנם בשלהי הקריירה אבל לפנות בוקר (שישי) הוא שוב הזכיר שאת ההספדים עדיף לשמור עדיין עמוק במגירה. הפנומן השוויצרי עלה לחצי גמר אליפות ארה"ב הפתוחה אחרי קאמבק מהסרטים ו-6:4, 6:3, 4:6, 5:7, 2:6 דרמטי מול גאל מונפיס, והשאיר בחיים את חלום הזכיה ה-18 בגראנד סלאם. בקרב על הגמר הוא יפגוש את מארין צ'יליץ', שהפתיע כשהביס את תומאס ברדיץ'. ומונפיס המאוכזב, שכבר נגע בתהילה לפני שזו חמקה לו מבין האצבעות, ודאי יודע: המשחק הזה עוד ירדוף אותו בחלומות.

פדרר (3 בעולם) הגיע כפייבוריט ברור מול מונפיס אבל הצרפתי, שעשה דרך מופלאה עד כה בפלשינג מדו, עלה כדי לתת את משחק חייו. כך בדיוק זה גם נראה בשתי המערכות הראשונות, שהיו באופן מפתיע למדי בשליטה מוחלטת של המדורג 24 בעולם. האתלט הגדול ביותר בסבב חרך את המשטח באיצטדיון ארתור אש ואחרי שעה ו-18 דקות הוא היה ביתרון 0:2. פדרר, ושלל אוהדיו ביציע, בהלם.

עד המשחק הלילה, רוג'ר פדרר חזר 8 פעמים מפיגור 2:0 במערכות, ואת הנתון הזה הוא ודאי הזכיר לעצמו רגע לפני פתיחת המערכה השלישית. העידוד העצמי הזה כנראה גם עזר כי הטניסאי המעוטר בהיסטוריה החל לטפס את דרכו בחזרה עם 4:6 סולידי וחשוב. בסט הרביעי החלה הדרמה. מונפיס הוביל 4:5 ו-15:40, שתי נקודות בלבד מהכרעה. אלא שאז פדרר מצא את שארית האנרגיה המנטאלית כדי להגיש טוב ולהציל את שתי נקודות המשחק, ובהמשך גם לשבור בזמן הנכון כדי לקבוע 5:7. ופתאום זה שיוויון.

זו גם היתה נקודה השבירה, תרתי משמע, של מונפיס. הצרפתי ניסה להרים את עצמו מתוך הדיכאון אבל לשווא, ומהערכה החמישית היתה כל כולה של פדרר, שטס ל-2:6 תוך 27 דקות והניף ידיים בדרך לחצי הגמר. כאמור, הקרב הבא יהיה מול צ'יליץ', לו זו תהיה הופעת בכורה בחצי גמר גראנד סלאם. אם פדרר יתגבר גם עליו, נובאק ג'וקוביץ' יחכה לו ככל הנראה בעוד קרב אגדי על התואר.

בסערה: צ'יליץ' הביס את ברדיץ'

תומאס ברדיץ' לא ידע מאיפה זה בא לו. מארין צי'ליץ' (קרואטיה, 14 בעולם) הפתיע את הצ'כי (6 בעולם) עם 2:6, 4:6, 6:7 חד וחלק ועלה לחצי הגמר מול פדרר. הקרואטי, שרשם שתי הופעות ברבע הגמר בארה"ב (2009 ו-2012) יכול ליהנות מרגעי השיא, ואולי להמשיך גם לגמר היסטורי. ולחשוב שרק לפני שנה צ'יליץ' החמיץ את אליפות ארה"ב הפתוחה אחרי שנכשל בבדיקות סמים. הוא הושעה אז ל-9 חודשים ולאחר מכן עונשו הופחת ל-4 חודשים לאחר שהתגלה כי חברו לקבוצה הוא זה שהיה אחראי לסימום.

עם סמים או בלי סמים, הקרואטי המתנשא לגובה של 1.80 מטרים שלח לא פחות מ-19 אייסים למגרשו של הצ'כי הענק (2.00 מטר) ו-46 ווינרים. ברדיץ' קיווה לנקום בקרואטי על שניצח אותו בסיבוב השלישי בווימבלדון, אך לא הצליח להתעלות. בתקופה האחרונה, הצ'כי לא מצליח לממש את מלוא הפוטנציאל ולא מגיע רחוק בתחרויות בהן השתתף.