ההיסטוריה מספרת: הסיבות שנולה פייבוריט

המספרים ממלבורן לטובת הסרבי. הכל לקראת תים-ג'וקוביץ'

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  01.02.20 - 17:55
תחילת כתבה

כבר שלוש שנים מלאות (מאז אליפות אוסטרליה 2017) שתארי הגרנד סלאם ב-ATP מחולקים לטריו הענק של הטניס העולמי - רוג'ר פדרר, רפאל נדאל ונובאק ג'וקוביץ'. בהתאם למה שההיסטוריה מספרת, ייתכן שהרצף הזה רק ימשיך, כשנולה יפגוש מחר (ראשון, 10:30) את דומיניק תים בגמר של המייג'ור הראשון לשנת 2020 במלבורן.

הסרבי נחשב לפייבוריט ברור, שכן הוא מחזיק בשיא הזכיות באוסטרליה (7) ולמעשה מעולם לא הפסיד שם בגמר. כמעט מחצית מתארי הגרנד סלאם של האלוף המכהן בקריירה הגיעו מאוסטרליה, וכעת הוא מחפש הנפה מספר 17 של אחד מארבעת הטורנירים הגדולים בסבב. מנגד, תים מעולם לא עבר את שמינית הגמר באליפות זו עד השנה, ובכלל בקריירה הוא הגיע לשני גמרים ברולאן גארוס ולרבע הגמר בארה"ב. אלו הישגי השיא של הטניסאי בן ה-26.

בתקשורת ניסו לעשות השוואה לקראת הגמר הגדול מחר, גם מבחינת הנתונים הסטטיסטיים וגם מבחינת המסורת, וכרגע היתרון המובהק הוא של ג'וקוביץ'. אלו הנקודות שיש לשים לב אליהן בהתמודדות:

* שמירה על ההגשות: האוסטרי נשבר תשע פעמים בשני המשחקים האחרונים שלו, בעוד הסרבי הפסיד רק שלוש פעמים במשחקונים בהם הגיש מאז הסיבוב השני. המדורג 2 בעולם הציל 11 מ-18 נקודות השבירה אליהן נקלע.

* ווינרים ושגיאות לא מחויבות: למרות שתים ידוע במשחק התקפי מרשים, עם 287 ווינרים באליפות, ג'וקוביץ' נראה הרבה יותר יציב ונקי מטעויות, כאשר היחס שלו הוא 1.6 ווינרים לכל שגיאה (213 לעומת 131). היחס של האוסטרי הוא 1.3 (287 לעומת 213).

* הגשות מוצלחות: 37% מההגשות של ג'וקוביץ' השיגו לו ניצחון ישיר בנקודה, כאשר הוא גם רשם 70 אייסים בסך הכל. תים עומד על 30% הגשות מוצלחות עם 57 אייסים.

* שוברי שוויון: בנתון הזה לתים יש יתרון קל בעקבות הטורניר המצוין שהוא חווה. עד השנה הוא רשם בקריירה באוסטרליה ארבעה ניצחונות כשהמערכה הגיעה לשובר שוויון (מתוך 12), אך מול רפאל נדאל ואלכסנדר זברב הוא ניצח את כל חמש המערכות שהגיעו למצב של 6:6 בדרך לגמר ההיסטורי מבחינתו. נולה עומד על 14:23 במלבורן, ו-0:3 ספציפית השנה.

* אורך הנקודות: בראלי עם 4 חבטות בלבד ומטה ג'וקוביץ' שלט בטורניר עד כה עם 57.3% ניצחונות, לעומת 53.6% של תים. הסרבי אפילו גבר על פדרר בחצי הגמר בקטגוריה הזאת, והשווייצרי ידוע בתור חובט שמסיים נקודות מהר.

* הקסם של מלבורן פארק: ג'וקוביץ' ניצח את כל 15 המשחקים שלו באצטדיון המרכזי בקרבות של חצאי גמר וגמר. 12 מהמשחקים הללו הגיעו מול יריבים מהמקום החמישי בדירוג העולמי. הוא איבד רק 10 מערכות בכל 15 המשחקים האלה. לעומת זאת, ארבעה מתוך עשרת הזוכים האחרונים באוסטרליה הם אלה ששיחקו את חצי הגמר הראשון, ותים עלה לגמר אחרי נולה. אולי תהיה כאן הפתעה? קשה לבנות על זה על סמך נתון אחד.