פאר: "יש לנו ספורטאיות נהדרות וצריך שיהיו עוד"

הטניסאית דיברה בכנס של "אתנה" לקידום הספורט הנשי: "צריך להתחיל מהצעירות". ירדן ג'רבי: "רואים, לפחות בג'ודו, שכמות הבנות רק הולכת וגדלה"

שירי אלג'ם  18.02.14 - 14:27
עוצמה נשים. פאר, ג'רבי וסמואל באירוע של אתנה
עוצמה נשים. פאר, ג'רבי וסמואל באירוע של אתנה
תחילת כתבה

הפרוייקט הלאומי לקידום ספורט הנשים בישראל, "אתנה", קיים היום (שלישי) כנס מיוחד בנושא שינוי עמדות בתרבות הספורט וקידום נשים בספורט בגני התערוכה בתל אביב. במרכז הכנס נערך פאנל "אלופות העולם - ספורטאיות עלית בישראל, שגרירות 'אתנה'", בהשתתפות לי קורזיץ, ירדן ג'רבי, שחר פאר, לוריס עפארה (זוכת מדליית ארד בקארטה באליפות העולם 2006) והחותרת הפראלימפית מורן סמואל (מקום חמישי במשחקים הפראלימפיים לונדון 2012).

"אף פעם לא הייתי בפאנל עם כזו שורה מפוארת של ספורטאיות ישראל", אמרה ירדן ג'רבי והוסיפה: "זה תמיד כיף לשמוע סיפורים של ספורטאיות אחרות ולראות שהן עוברות את אותם הדברים שאני עוברת. מבחינת אתנה, אני בטוחה שהדברים האלה עוזרים. בג'ודו רואים שכמות הבנות הולכת וגדלה".

על ההופעה המאכזבת בגראנד סלאם פריז ולקראת גראנד פרי דיסלדורף, שיתקיים בסוף השבוע, אמרה אלופת העולם: "בפריז לא הייתי במיטבי, הייתי קצת חולה לפני התחרות אבל אני אף פעם לא מחפשת מה לא בסדר. זה קורה, זה ספורט, אבל אני כל הזמן ממשיכה קדימה".

"בכל העולם עושים כנסים על נושאים כאלה ואחרים, אז גם הכנסים של אתנה מאוד חשובים", אמר שחר פאר, "יש לנו ספורטאיות מדהימות ויכולות להיות לנו עוד. חשוב להתחיל מלמטה, מהצעירות. אני יודעת שבאתנה עושים את זה ואני חושבת שזה מאוד חיובי. ככל שיהיו לנו יותר ספורטאים תרבות הספורט בארץ תלך ותתפתח".

פאר סיפרה כי במהלך השנה שעברה חשבה לפרוש מטניס: "בין אפריל ליוני היה לי ברור שברגע שמסתיימת שנת 2013 אני והטניס זה סיפור אהבה יפה מאד, אבל סיפור שנגמר. הרגשתי שאני כבר לא יכולה לתת מעצמי את ה-100 אחוז, שכבר שבעתי. היה לי מאוד קשה, כי זה ספורט תובעני. כל המשפחה שלי ידעה שזה עומד להיגמר, כבר חשבתי על מסיבת העיתונאים שאני אעשה ומה אני אגיד בה, אבל האהבה מבפנים לא איפשרה לי. הצלחתי לחזור למאה הראשונות, עבדתי מאוד מאוד קשה והטניס פשוט מגלה לי דברים חדשים על עצמי".

מורן סמואל השאירה את הקהל באולם פעור פה בעבקות הסיפור האישי שלה על ההתמודדות עם השיתוק בגופה, איתו היא מתמודדת מגיל 24. "הדבר הראשון ששמתי לב אליו היום הוא שיש יותר גברים מבעבר, וזה חשוב לי", אמרה, "כשאנחנו מדברות אל נשים אחרות אנחנו די מתפרצות לדלת פתוחה. בגלל שהעולם הספורטיבי הוא יותר גברי מנשי, זה טוב שהם שומעים אותנו. הכנסים האלה חשובים, הם מאפשרים לנו להעביר את הנקודה האישית שלנו ויש בהם גם תכנים מקצועיים שונים וחשובים".

שרת הספורט, לימור לבנת, שפתחה את הכנס הבוקר אמרה: "עם הקמתה ביוזמתי של המועצה הציבורית לקידום ספורט הנשים בישראל, חוללנו מהפכה. בשנים האחרונות ספורט הנשים בישראל התקדם באופן משמעותי: נרשם גידול של למעלה מ-60 אחוז במספר הספורטאיות הפעילות ונוספו למעלה מ-3,000 קבוצות ילדות, נערות ונשים חדשות בענפי הספורט השונים. כיו"ר ועדת שרים לענייני טקסים וסמלים יזמתי והובלתי את בחירתו של הנושא "זמן נשים" כנושא המרכזי לשנת העצמאות הקרובה, ואפשר לומר כי השנה החולפת היתה גם זמן נשים בספורט - צעד אחר צעד אנו רואים את השינוי".

"הבאתי את האמצעים ואת המשאבים לקידום ספורט הנשים בישראל, עתה עומד בפנינו אתגר משמעותי - שינוי המודעות הציבורית וניפוץ הסטריאוטיפים הקיימים, המונעים מיותר ילדות, נערות ונשים לעסוק בספורט", הוסיפה השרה, "משרד הספורט בראשותי ימשיך לפעול לקידום הספורט הנשי, מתן הזדמנויות שווה לפעילותן ולפיתוח מנהיגות ספורט הנשים בישראל".

הדפס