שרת הספורט לימור לבנת פרשה מהחיים הפוליטיים

השרה הוותיקה החליטה לעזוב אחרי שלוש קדנציות ומעל ל-8 שנים בסך הכל בתפקיד: "שילשתי את תקציב הספורט". ומה היו פעולותיה הבולטות?

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  08.12.14 - 18:01
לבנת עם שחקני חיפה (צילום: דוברות משרד הספורט)
לבנת עם שחקני חיפה (צילום: דוברות משרד הספורט)

תגיות: לימור לבנת

תחילת כתבה

שלוש קדנציות ושמונה שנים וחצי בסך הכל. זו התקופה הארוכה בה כיהנה לימור לבנת כשרת התרבות והספורט של ישראל. היום (שני) הודיעה לבנת על החלטתה לפרוש לחלוטין מהחיים הפוליטיים וכי לא תרוץ בפריימריס של הליכוד לקראת הבחירות הקרובות.

לבנת מונתה לראשונה לשמש כשרת הספורט ב-2003, תפקיד בו החזיקה עד תום ממשלתו של אריאל שרון ב-2006. האירוע המוכר ביותר מתקופה זו היה עלייתה על הפודיום האולימפי באתונה ב-2004 לאחר זכייתו של גולש המיסטרל גל פרידמן במדליית הזהב. ב-2009 מונתה שוב לתפקיד על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ואף זכתה בתיק מחדש לאחר הבחירות האחרונות לכנסת.

הפעולה המפורסמת ביותר של לבנת הייתה הרפורמה המקיפה בכדורגל הישראלי, שהתבססה על ועדת זליכה, שהוקמה בעקבות אירועי האלימות בווינטר ובמושבה. בעקבות ועדת זליכה (בראשות ירון זליכה), התפתח סכסוך בין לבנת ליו"ר ההתאחדות לכדורגל דאז, אבי לוזון. כזכור, בבסיסה טענה הוועדה לניגוד עניינים של בעלי תפקידים בהתאחדות לכדורגל, לרבות יושב הראש.

ההישג המרכזי של השרה היוצאת היה הגדלה לא מבוטלת (פי שלושה) של תקציב הספורט וכן הקמת ועדת לובצקי, אשר הכריעה בדבר אמות המידה לחלוקה של כספי הטוטו לענפים השונים.

בהודעתה על הפרישה, לבנת גם פירטה הישגים ופעולות נוספות. מדובר בין היתר בתוכנית "פרחי ספורט", שמטרתה השקעה של 370 מיליון שקלים בהקמת קבוצות ספורט של ילדים ונוער; התוכנית הלאומית 2020 של הטוטו להקמת מתקני ספורט חדשים ברחבי הארץ וכאמור מניעת ניגודי עניינים באיגודי הספורט.

"תודה על ההזדמנות שניתנה לי לשרת את הציבור במדינת ישראל במשך כ- 23 שנים, כחברת כנסת, מתוכן כמעט 14 שנים, כשרה בממשלות ישראל", כתבה לבנת בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה, "עכשיו, לאחר שנים כה רבות בשליחות ציבורית, ועוד יותר בפעילות פוליטית, אני חשה, תחושת מיצוי מהחיים הפוליטיים, ורוצה לפנות לכיוונים חדשים...אמשיך גם בעתיד לעשות ולתרום למדינת ישראל האהובה והיקרה לי כל כך, ולשרת את הציבור ככל שאתבקש ואוכל בדרכים שונות".

ממנהלת ליגת העל בכדורסל נמסר: "מנהלת ליגת העל בכדורסל והיו"ר שמואל פרנקל מודים לשרה לימור לבנת על פועלה למען הספורט בכלל והכדורסל בפרט. השרה לבנת עזרה לא מעט בשנים האחרונות למנהלת הליגה בנושאים כגון המלחמה באלימות ושביתת השחקנים ותרמה רבות לפיתוח וקידום הכדורסל. אנו מאחלים לה הצלחה בהמשך הדרך".