אירה ויגדורצ'יק מונתה למנהלת המקצועית

אחרי ישיבה סוערת, הוחלט באיגוד שהמאמנת תהיה אחראית על הפן הקבוצתי ולא האישי

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  31.07.17 - 17:55
(אלן שיבר)
(אלן שיבר)
תחילת כתבה

תפקיד חדש למאמנת נבחרת ההתעמלות האמנותית, אירה ויגדורצ'יק, שסיימה היום (שני) את תפקידה. הנהלת איגוד ההתעמלות התכנסה לישיבה ובין היתר דנה במצבה של הנבחרת הקבוצתית ובמאמנת העומדת בראשה. אחרי ישיבת הנהלה סוערת, איגוד ההתעמלות החליט למנות את ויגדורצי׳ק למנהלת המקצועית של מקצועות ההתעמלות האמנותית, כשהיא לא תמשיך להיות מאמנת הנבחרת. המגמה, על פי אנשי האיגוד, היא  שינוי תפיסה והצערת דור המאמנות.

"מאחר והנבחרת הבוגרת אותה מאמנת היום ויגדורצי׳ק לא תצא לאליפות העולם, ומכיוון שלא מדובר בשנה אולימפית, הוחלט באיגוד ההתעמלות על רפורמה מרחיקת לכת, בה תמונה מנהלת מקצועית לענף ההתעמלות האמנותית, ואת הנבחרת באופן ישיר יאמנו שתי מאמנות צעירות. בדרך זו, ענף ההתעמלות האמנותית ירוויח את הניסיון הרב של ויגדורצי׳ק בשילוב ועבודה משותפת עם דור העתיד של המאמנות בישראל".

"איגוד ההתעמלות יוציא קול קורא לאחריו תיבחרנה המאמנות שיבנו את הנבחרת הבוגרת למשימותיה הבאות עם הפנים לטוקיו 2020, ומתוך מגמה לייצר הצערה של דור המאמנות ולבנות עתודה גם בהיבט זה", נמסר בהודעת האיגוד.

כזכור, ישנה ביקורת גדולה מצד ההנהלת האיגוד כלפי ויגדורצ'יק ובעיקר בעקבות כך שהודיעה כי היא לא תצא עם הנבחרת לאליפות העולם בסוף חודש אוגוסט באיטליה משום שהיא עדיין לא מוכנה מבחינה מקצועית. העניין הזה נתקל בהתנגדות גם של יו"ר האיגוד רזי פלד, כשבשבועיים האחרונים נרשמו יחסים עכורים בינה לבין היו"ר.

הנבחרת הקבוצתית קמה רק לפני מספר חודשים אחרי שהקודמת, שסיימה במקום השישי במשחקים האולימפיים בריו וזכתה במדליות באליפויות אירופה ובאליפות העולם, התפרקה. הנבחרת הנוכחית טרם השתתפה בתחרות, זאת לאחר שבגראנד פרי בחולון, שבו הייתה אמורה לערוך הופעת בכורה, ביצעה תרגילי ראווה בלבד (גם מהסיבה שלא הייתה מוכנה מבחינה מקצועית).

באיגוד סיפרו כי ויגדורצ'יק הסכימה לשינוי התפקיד עוד לפני הישיבה. פלד הסביר: "ויגדורצ'יק לא מפוטרת מתפקידה כמאמנת. היא לא תעסוק באימון ישיר של הצוותים, אלא תעבוד לפי המודל הרוסי, לפיו אירה וינר היא הדמות הסמכותית שפחות עוסקת באימון. אנחנו מנסים להצעיר את צוות האימון שלנו ולצרף את המאמנות המובילות בארץ".

"בתחילת השנה ניסיתי להקים צוות שיאמן את הנבחרת, אבל לא הצלחתי", הוא הוסיף. "לראיה אנחנו לא יוצאים לשום תחרות בעתיד הקרוב. אנחנו רוצים לפתוח את הדרך בפני מאמנות צעירות וההחלטה מקובלת גם על אירה, היא הסכימה לכך. זה מודל שלא היה קיים בארץ עד היום. השאיפה היא לבנות עד סוף אוגוסט את הצוות החדש, כשכרגע הנבחרת עובדת בפורמט הקיים ותמשיך כך עד שהמודל החדש ייכנס לפועל. הנבחרת מאבדת זמן יקר, אבל מצד שני היעד הבא הוא אליפות אירופה במאי 2018, כך שיש לנו 10 חודשים להתאמן".

באיגוד סיפרו כי פלד שומר את הקלפים קרוב לחזהו, אך אם יעלה להצבעה את נושא ההיפרדות מהמאמנת ויבקש את תמיכת סיעת מכבי הוא יקבלה, מה שיעניק לו רוב לאישור ההחלטה. בהנהלה ישנם שבעה חברי מכבי (כולל פלד) ועוד שישה מסיעת הפועל, וכדי לאשר החלטה צריך, כמובן, רוב של שבעה חברים. כאמור, עדיין לא ברור אם פלד יציע להיפרד מהמאמנת.

יש לציין כי על פי החוזה של ויגדורצ'יק, כל אחד מהצדדים רשאי להודיע על סיום מוקדם של העבודה. במקרה שבו באיגוד ירצה להיפרד, המאמנת תזכה למשכורת של חודשיים נוספים. פנייה רשמית למאמנת אחרת טרם נעשתה.