הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מה יש בה שאין בנו: על ההצלחה של מכבי ת"א

במקום לדבר על "אליפות של 100 מיליון שקל", כדאי שכולנו נחשוב מה מכבי ת"א עושה נכון. עומרי אפק על כל הגורמים שבנו את השושלת שבדרך, וסימן השאלה לקראת הקיץ

עומרי אפק
עומרי אפק  07.04.15 - 21:20
זה לא הכסף, זה המכלול. מכבי ת"א (אלן שיבר)
זה לא הכסף, זה המכלול. מכבי ת"א (אלן שיבר)

הציניקנים שהתעוררו היום בבוקר בוודאי אמרו לעצמם "הנה עוד אליפות של מאה מיליון שקל". אז רק נזכיר, שתחת אלכס שניידר ומיץ' גולדהאר בשנתו הראשונה, לצהובים היה תקציב של למעלה מ-100 מיליון ש"ח אבל זה לא הביא שום תואר. נזכיר גם, שמכבי חיפה עם תקציבים של 60-70 מיליון ש"ח בכלל לא רצה בצמרת כבר ארבע שנים. אז זה ממש, אבל ממש, לא רק הכסף. בנוסף, במשחקים האחרונים, מול מכבי חיפה והפועל ב"ש, ראינו שינוי בגישה של הצהובים וגם פאקו הבין שצריך יותר תנועה לעומק, יותר שחקנים וברחבה וחילופים נכונים על העייפות של הגנת היריבה. כשקבוצה לוקחת שלוש אליפויות רצופות הגיע הזמן שגם אנחנו נחשוב: מה יש בה שאין לנו?

1: יש לה אליפות שלישית ברצף, וזה קרה רק עוד פעם אחת מאז שנות ה-50.

2: יש לה כסף גדול שפגש שדרת ניהול מצוינת. לכן, שלושה מאמנים שונים לוקחים אליפות שנה אחר שנה – כי הם נכנסים חלק למערכת למרות התחלופה והזעזוע.

3: יש לה בעלים סבלני שמבין מה חלקו במערכת ונותן למנכ"ל ומנהל מקצועי את המפתחות.

4: יש לה עבודת צוות אדירה שמודדת יום-יום, שעה-שעה את השחקנים, מכל הבחינות. למאמן הכושר, חואן טוריחו, יש יכולת להשפיע לא פחות מכל אחד כי הוא דמות מפתח בהתפתחות המועדון הזה. קצב האימונים ורמת האינטנסיביות גורמים להבקעת 17 שערים מהדקה ה-75 (!) כשהקבוצות האחרות כבר נופלות מהרגליים.

5: יש לה את ג'ורדי קרויף שמחבר את כל החלקים במועדון, מטפל בכל המשברים ושומר על השחקנים בצמר גפן כל עוד הם מחויבים למערכת. הוא חי את השטח, מסנן את מה שצריך ונותן למאמן להתרכז אך ורק במגרש.

6: יש לה צוות זר שלא מחויב למקורבים ולתקשורת, כזה שמציב סטנדרטים ברורים בנושא הזה ובוחן את אנשי המועדון והשחקנים כל הזמן. אף הפסד או ניצחון לא יזעזע את האימון למחרת ואף אחד לא יסיט אותם מהדרך שלהם. גם כשהם טועים (והם טועים) הם פותרים את זה בתוך המערכת.

7: יש לה יכולת ליצור סביבה תחרותית בריאה בסגל עמוק, כי זה מקום שנותן לשחקן את כל התנאים להצליח. חדר הלבשה עם כל כך הרבה אגו תחת ניהול אחר היה יכול לייצר אין סוף חיכוכים ובעיות.

8: יש לה שחקן כמו ערן זהבי שככל שיותר קשה ויותר לחוץ הוא יותר חד ולוקח על עצמו. לא היה פה שחקן ישראלי כל כך דומיננטי בליגה שהביא שלוש אליפויות רצופות בהשפעה כזו. מצד שני, יש לה שחקן כמו גל אלברמן שלקח הרבה אליפויות - ועדיין עובד בשקט ובאלגנטיות, בלי טיפת אגו, מחזיק את הקישור וגורם לחברים שלו להיות יותר טובים. זה שילוב של שחקנים שהתארים לא עושים אותם שבעים.

9: יש לה סבלנות, ולפעמים זה בניגוד לרחשי הקהל הצהוב, לקבל שחקנים שמתקשים להתחבר לקבוצה. נוסא איגייבור ועדן בן בסט למשל.

ועכשיו לסעיף הכי מסקרן שלעניות דעתי תלוי בקיץ הקרוב של גולדהאר וקרויף.

10: יש לה את כל הפוטנציאל לגדול ולהתקדם. אצטדיון, מתקני אימונים, הקמת קבוצת בת, מחלקת שיווק ומיתוג והשקעה בשניים-שלושה זרים שיקרבו אותה לליגת האלופות. מה חושב גולדהאר? מה חושב קרויף? הדינמיקה הזו תקבע לאן הולך המועדון ואם הוא מסתפק בקיים או דורש מעצמו יותר. מכבי חיפה וגם באר שבע יחפשו לקרוא תיגר על מכבי והיא תצטרך לעבוד גם הקיץ כדי לשמור על ההגמוניה.