הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

העץ הנדיב: סיפורו המדהים של מאמדו סאקו

העזרה בסתר של הבלם שגדל בעוני. סיפור על הכדור

מור רכס  02.03.19 - 10:07
כולו לב. סאקו (GETTY)
כולו לב. סאקו (GETTY)

ממאדו סאקו אוהב להתגנדר. בלמה של קריסטל פאלאס מציג לראווה בכל פעם מחדש את בגדי המעצבים הנוצצים, את השעון היוקרתי, את מכונית הפאר. יודעים מה, זו זכותו. הוא מרוויח את לחמו בכבוד בליגה העשירה והריווחית ביותר בעולם. מסתבר שמאחורי כל הזוהר והיוקרה מסתתר לו עולם חבוי וקר מעברו, עבר שכולל לא מעט פצעים שטרם הגלידו עם השנים, כפי שסיפר למגזין "Daily Mail Sport".

"אני יודע מה הוא רעב, אני יודע מה הוא קור. נהגתי לקבץ נדבות כי לא היה לי מה לאכול, אלו היו חיי, אני לא אוהב לדבר על זה. היו ימים ארוכים בהם לא הצלחתי לקנות לחם, לילות שלמים שרק חיפשתי מקום להתחמם. זיכרון אחד שלעולם לא אשכח היה בגיל מאוד צעיר, הייתי ברחובות וביקשתי מהעוברים ושבים מטבעות לאוכל", הוא סיפר, "כשהתקרבתי לאישה אחת היא קרבה את התיק שלה בפחד לחיקה. היא היתה בטוחה שאשדוד אותה. הייתי בשוק, בסך הכל ביקשתי כסף קטן לקנות בו לחם. מאותו היום הבטחתי לעצמי שאהיה "מישהו". וכשאהיה כזה לא אסרב לילד רעב"

סאקו אכן עמד בהבטחה מאותה חוויה משפילה. הילדון הצרפתי שהתייתם מאביו בגיל 13, גדל וצמח ברובע הפחות נוצץ של עיר האורות פאריז ולמרות הקושי, הקור והרעב משמש כיום כדוגמא נפלאה של סיפור סינדרלה מרגש שהצליח כנגד כל הסיכויים. החל מתחילת הקריירה שבה הפך לקפטן הצעיר ביותר בתולדות פ.ס.ז', היישר לקדנציה האדומה באנפילד ועד לימים אלו בקריסטל פאלאס.

סאקו, לא נכלל בקיץ האחרון בסגלה של אלופת העולם. בזמן שחבריו לטריקולור עשו חיל ברוסיה ממאדו בילה ב-8 מדינות ברחבי אפריקה כחלק מ -AMSAK, ארגון הצדקה אותו הקים. הוא ביקר בבתי ספר, בגנים, במוסדות של נוער עברייני. הוא חרש כל כפר וכפר ונזכר בימים הקרים בהם היה רעב, ימים בהם אף אחד לא הושיט לו יד חמה לעזרה.

הצרפתי בן ה- 29 לא מאמין בשליחת צ'ק שמן ולהצטלם על שער של מגזין יוקרתי שיהלל את אופיו הרחום. כבר שנים שהוא מסתובב במקומות הכי קשים במולדתו צרפת, באנגליה וכמובן ביבשת הענייה של אבות אבותיו: "בחופשות הקיץ אני יכול לטייל בדובאי או במיאמי, אבל יותר חשוב מבחינתי להגיע למקומות הללו, ארגון הצדקה שלי הוא העבודה השנייה שלי, היו לי חיים קשים ולעולם לא נשברתי. עכשיו התפקיד שלי הוא לתת לאותם ילדים תקווה. לכל אחד יש סיפור, זה הסיפור שלי. אני לא מתבייש בו הוא הפך אותי למה שאני".

חייו של סאקו לא היו קלים, רחוק מכך. למרות כל הקשיים הוא התגבר על הכל וכיום מלבד תפקידו על כר הדשא, הצרפתי שליח מצוות ענק שמפזר תקווה במקומות הכי אפלים: "לפני מספר ימים מישהו שאל אותי האם לא היה לי קשה להפוך לקפטן של פ.ס.ז' בגיל 17 ? השבתי לו שהקושי האמיתי בחיי היה להפוך לקפטן של משפחתי כבר בגיל 13"

ממאדו סאקו, גיבור.

לעמוד הפייסבוק "סיפור על הכדור" לחצו כאן