ההיסטוריה חוזרת: גרמניה וארגנטינה שוב נפגשות בגמר

הרגע הגדול של מראדונה, הנקמה של בקנבאואר ב-1990 והקונצרט הגרמני בדרום אפריקה. זה הזמן להיזכר בקרבות העבר

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  10.07.14 - 01:45
תחילת כתבה

לארגנטינה וגרמניה יש היסטוריה משותפת רבת שנים על כר הדשא. דמעות של עצב, דמעות של אושר, ניצחונות, הפסדים, הצגות ואכזבות. בפעם השלישית בתולדות המונדיאלים, נבחרות גרמניה וארגנטינה ייפגשו בגמר על התואר היוקרתי מכל. אמנם ליאו מסי וחבריו לא הרשימו הערב (רביעי) מול הולנד וניצחו רק בפנדלים, אבל זה עדיין הספיק כדי לסדר לנו את גמר קלאסי. זה הרגע לעשות מסע בזמן.

הגמר הראשון: הטאץ' של דייגו ב-1986
מונדיאל 1986 ייזכר כמובן בזכות ההצגות של דייגו מראדונה, אבל בגמר הוא קיבל הרבה עזרה מחבריו. ארגנטינה ניצחה 2:3 בגמר את גרמניה והניפה את גביע העולם בפעם השניה בתולדותיה. חוסה לואיס בראון וחורחה ולדאנו העלו את החבורה של קרלוס בילארדו ל-0:2, אך קרלהיינץ רומניגה ורודי פלר איזנו בדקות 74 ו-82. שלוש דקות לאחר מכן הגיע הרגע של מספר 10 האגדי. וזה מה שהספיק לזכייה. מראדונה שלח כדור עומק בנגיעה אחת, חתך את כל הגנת גרמניה ונחת אצל חורחה בורוצ'אגה, שעמד בלחץ וירה פנימה. התמונה הזכורה: מראדונה מנשק את הגביע, אין רומנטי מזה.

הגמר השני: היה או לא היה?
ארגנטינה וגרמניה לא הלהיבו כלל בגביע העולמי באיטליה ארבע שנים לאחר מכן ב-1990, אבל הצליחו להתעלות מעל 22 נבחרות אפורות נוספות כדי לעלות לגמר. שוב כל העיניים הופנו לדייגו, אך הפעם הוא כשל במשימה. הנבחרת של פרנץ בקנבאואר קיבלה פנדל מפוקפק מאוד, שכנראה באמת לא היה וזה הספיק לאנדראס ברמה כדי להכריע את ההתמודדות ואת המונדיאל כולו. תואר עולמי שלישי למערב גרמניה. אולי בראשון יגיע תואר הבכורה של גרמניה המאוחדת בגביע העולמי.

המפגש האחרון: מולר וחבריו מתעללים במסי
יש שיאמרו שזה יהיה התסריט שנראה גם ביום ראשון בערב במרקאנה. נבחרת גרמניה פירקה לגורמים את האלביסלסטה, עם מראדונה על הקווים ומסי על הדשא. 0:4 מדהים של החבורה של יוגי לב, מבית היוצר של מירוסלב קלוזה (צמד) תומאס מולר וארנה פרידריך, שלח אותה לחצי הגמר, שם הפסידה לספרד והפדחת של פויול.

ומה עוד במונדיאל?
ארגנטינה וגרמניה נפגשו שלוש פעמים נוספות במסגרת המונדיאל, זה היה בגרמניה ב-2006, באנגליה ב-1966 ובשבדיה ב-1958. ב-1966 הן נפרדו ב-0:0 בשלב הבתים ו-8 שנים קודם לכן הלמוט ראהן ואובה זיילר הובילו את גרמניה ל-1:3 קליל, גם כן בשלב הראשון. ב-2006 הנבחרת של יורגן קלינסמן חגגה אחרי ניצחון דרמטי בפנדלים (1:1 בתום 120 דקות) על זו של חוסה פקרמן, שהחליט לא לשתף את מסי בדקות ההכרעה. שתי הפינאליסטיות שלנו נפגשו פעם אחת נוספת במסגרת רשמית ונפרדו ב-2:2 במסגרת גביע הקונפדרציות ב-2005. המאזן במסגרת רשמית נוטה בצורה ברורה לטובת המאנשאפט: 4 ניצחונות, 2 תוצאות תיקו והפסד אחד.

אלופת העולם במשחקי ידידות
במהלך השנים, בעיקר בעשור האחרון, ארגנטינה וגרמניה נפגשו לא מעט למשחקי ידידות. כאן השליטה של האלביסלסטה הייתה ברורה. ארבעה ניצחונות ושתי תוצאות תיקו ב-6 משחקים, שהם כמובן חסרי חשיבות. במפגש האחרון בין הנבחרות ארגנטינה ניצחה 1:3, כאשר חדירה (עצמי), מסי ודי מריה כבשו לזכות אלחנדרו סאבלה. בנדיקט הובדס הבקיע עבור יואכים לב.