מפת אינטרסים: כל מה שרציתם לדעת בנוגע לסאגת דמארי

העתיד של המלפפון הכי מבוקש בארץ יצר אצל כולנו בילבול גדול, אז החלטנו לפשט לכם את המצב. החתימה הבוקר לא מבטיחה את עתידו בהפועל, אבל גם עמוס לוזון בבעיה לא פשוטה. והיכן עומדת מכבי ת"א? כל הזוויות לעסקה

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  06.07.14 - 22:30
4 צדדים לסאגה
4 צדדים לסאגה
תחילת כתבה

עומר דמארי למכבי ת"א? עומר דמארי לוורדן ברמן? עומר דמארי נשאר בהפועל ת"א? היממה האחרונה הפכה לאחת הסוערות שהיו לנו בגזרת חלון העברות כשהכל קשור לעתידו של החלוץ אבל מסביבו פועלים שלושה גורמים שונים: עמוס לוזון, הפועל ת"א ומכבי ת"א.

ההתפתחות האחרונה הגיעה בשעות הצהריים, כשדמארי חתם על שדרוג חוזהו בהפועל לשנתיים הקרובות, אבל האם זה סוף לפרשה? לא בטוח בכלל. כל צד מציג גרסה שונה לאירועים, כולל לחתימה המתוקשרת שהתרחשה בבוקר. אז כדי להתמודד עם הבלאגן הזה (וזה באמת לא פשוט), החלטנו לעשות לכם סדר, עד כמה שאפשר. הנה הדברים כפי שהם עומדים כרגע מצד כל אחד מהצדדים.

הפרטים היבשים
- חצי מהכרטיס של דמארי שייך להפועל ת"א, החצי השני לעמוס לוזון, שגם זכאי להחליט לאן יימכר.
- דמארי חתם על חוזה ל-5 שנים בהפועל ת"א תמורת שכר של 180 אלף דולר לעונה, מאז עברו שלוש שנים.
- היום דמארי קיבל שדרוג לשכר, ליתרת השנתיים שעוד יש לו בחוזה, והוא ירוויח 280 אלף דולר לעונה.
- הוא עדיין מחזיק בסעיף הקובע שהוא יכול לצאת בכל שלב לאירופה.
- הפועל ת"א יכולה להשוות כל הצעה שעמוס לוזון יעביר לה ולמעשה לקנות את מחצית הכרטיס של בעלי פ"ת. (אם מכבי ת"א למשל מציעה 1.5 מיליון יורו, הפועל ת"א יכולה להשאיר את החלוץ אצלה אם תשלם ללוזון 750,000 ש"ח).

עמוס לוזון
האיש החזק במכבי פ"ת מחזיק ב-50 אחוזים מהכרטיס של עומר דמארי ומבחינתו, הוא מוכן למכור אותו לכל המרבה במחיר באופן מיידי (בגלל צרכיה של מכבי פתח תקוה). עד הקיץ הנוכחי, האיש החזק במכבי פ"ת היה יכול למכור את החלוץ לקבוצה אחרת רק אם היה מחזיק בהצעה של 3 מיליון יורו ומעלה (גם הפועל היתה יכולה למכור ללא אישורו של לוזון אם היתה לה הצעה בסכום כזה). אם ללוזון היתה הצעה שקטנה מ-3 מיליון יורו, להפועל ת"א היתה זכות וטו בעניין, כפי שהיה ללוזון מהצד השני.

לטענתו של לוזון, תוקף הסעיף המדובר היה רק עד 30.5.2014, ולכן בחודש האחרון הדברים השתנו מבחינתו. כעת, כשהדד-ליין חלף, הוא יכול לאשר כל הצעה שתתקבל מאירופה או מישראל ללא האישור של הפועל ת"א. חשוב לציין שלאדומים יש עדיין זכות נגדית להשוות כל הצעה כזו ולהעביר ללוזון חמישים אחוזים מהסכום, כלומר לקנות ממנו את חצי הכרטיס שלו.

אחרי שלא השיג הצעה ראויה מחו"ל, לוזון החל במגעים עם מכבי ת"א, שמציעה 1.5 מיליון יורו. על פניו, הוא לא צריך את האישור של אייל ברקוביץ, עידו חג'ג' או חיים רמון, אלא פשוט להעביר להם חצי מהכסף בתום העסקה. מבחינתו, אם יש בידו הצעה של מיליון וחצי דולר ממכבי ת"א, הפועל ת"א יכולה להעביר לו 750 אלף ולקנות את חצי הכרטיס ממנו, אם אכן תרצה שדמארי יישאר, אבל קשה לראות את האדומים משיגים סכום כזה.

עכשיו נתייחס לחתימה הבוקר. עמוס לוזון עדיין יכול להביא בימים הקרובים הצעה מאירופה ולדרוש את המעבר של דמארי לקבוצה שבה יחפוץ בלי שום בעיה מהותית. החלק הבעייתי יותר קשור למעבר לקבוצה בישראל. לוזון טוען בשלב זה כי הוא יכול להעביר את השחקן למועדון בארץ, כי אין בהסכם בינו לבין הפועל סעיף שקובע כי סירוב השחקן ללכת לקבוצה מסוימת (קרי מכבי ת"א), יבטל את ההצעה. אבל, וזה אבל גדול, החוזה המשודרג עליו חתם היום דמארי כן כולל סעיף הקובע כי הוא לא ישחק בקבוצה אחרת בישראל, מה שעלול לגרור את לוזון לבתי משפט ובוררויות, שכן האדומים יטענו כי הם מחזיקים במסמך חתום על ידי השחקן. אגב, לוזון כבר מאיים בתביעה על הפועל ת"א בנוגע למהלך שלה למניעת מכירתו של דמארי למכבי ת"א.

הפועל ת"א
קודם כל צריך להבין שהחתימה היום של עומר דמארי בהפועל ת"א לא מבטיחה את הישארות השחקן במועדון בשנתיים הקרובות, כפי שהאדומים ניסו לצייר משעות הבוקר. עם זאת, החידוש מבחינת הפועל ת"א קשור לשני נושאים: 1. שדרוג החוזה של דמארי מבחינה כספית. 2. החתימה של דמארי על סעיף הקובע כי הוא לא יעבור לקבוצה אחרת בישראל. למעשה, הסעיף השני הוא מה שהוביל את האדומים למהלך שקרה היום. תמורת שדרוג שכרו של דמארי, הם למעשה סינדלו את המעבר שלו למכבי ת"א, לפחות לפי גירסתם.

בכל מקרה, במועדון טוענים כי לא הונחה בפניהם כל הצעה מעמוס לוזון לגבי דמארי. מדוע אין הצעה (למרות שמכבי הגישה הצעה מסוימת)? כי לטענתם הנוהל המקובל בעסקאות הכדורגל קובע כי אם השחקן מתנגד להצעה מסוימת - לא ניתן להעבירו. על כן, העובדה שדמארי לא רוצה לעבור לצד הצהוב מבטלת למעשה את קיום ההצעה ואת ההתחייבות של האדומים לקנות את חצי הכרטיס מעמוס לוזון תמורת 750 אלף דולר, אם הם ירצו שהוא יישאר.

הבעיה שהפועל עומדת מולה: אין שום סעיף בהסכם מול עמוס לוזון האומר כי אי רצונו של שחקן להגיע לקבוצה מסוימת מבטל את קיום ההצעה.

עומר דמארי
הוא כמובן הצד הפחות בעייתי בכל העסקה הזו, אבל האיש שכל הסאגה הזו נוצרה סביבו. דמארי מבחינתו רוצה לצאת לאירופה, אבל עצם החתימה היום מוכיחה כי בארץ הוא מעוניין לשחק רק בהפועל ת"א. מבחינתו, הבוקר הוא השיג שדרוג משמעותי בחוזה (אם יישאר) וסייע לאדומים עם חתימה על סעיף המונע מעבר לקבוצה בארץ. בסיטואציה שנוצרה וכפי שבהפועל ת"א רואים את הדברים, הוא עדיין פתוח להצעות מאירופה, אבל שיריין לעצמו מקום רק בהפועל, אם ייאלץ להישאר בישראל. גם הוא יודע שכל הצעה מאירופה שתתקבל על ידי עמוס, תשלח אותו לשדה התעופה באופן מיידי.

מכבי ת"א
הצהובים לא גורם בפלונטר שנוצר, אבל הם לבטח צד פעיל. הקבוצה שמעוניינת בדמארי הגישה עד כה את ההצעה הגבוה ביותר וכמובן תומכת בגרסה של עמוס לוזון, לפיה להפועל ת"א אין שום זכות וטו על מעבר לקבוצתם. למרות זאת, סביר להניח שבמועדון כבר מבינים כי ניסיון להעביר לידיהם את החלוץ ייגרר לבית משפט, לנוכח הסעיף עליו חתם הבוקר. בנוסף, במכבי ת"א יצטרכו להתמודד עם ההשלכות לכך שהשחקן עצמו לא מעוניין להגיע אליה. בכל מקרה, הם ימתינו בימים הקרובים להתפתחויות.