לוקאס סאשה: "לחיות בישראל זה כמו סצנה מסרט הוליוודי"

התקשורת בברזיל התעניינה בחיי הליגיונרים תחת אש. קשר הפועל ת"א: "משפחתי חוששת". גוסטבו בוקולי הסביר: ''מחוץ לעזה החיים נורמלים, כאן אין מקרי שוד מזויין". דודו סראנסה: "אפילו במלחמה, בישראל יותר בטוח מאשר אצלנו"

מערכת אתר ערוץ הספורט  01.08.14 - 15:30
(צילום: אלן שיבר; מכבי נתניה, האתר הרשמי)
(צילום: אלן שיבר; מכבי נתניה, האתר הרשמי)
תחילת כתבה

לצערנו, עבורנו זה לא חדש שבעתות לחימה הזרים שמגיעים לחזק קבוצות ישראליות נותרים מבולבלים ופוחדים. אלא שלמתבונן מבחוץ, זו פשוט סיטואציה שלא ניתן להבין. היום (שישי) האתר הבריזלאי BOA ערך ניסיון לברר איך מרגישים הליגיונרים של המדינה שנמצאים בישראל, וראיין בנושא את לוקאס סאשה, גוסטבו בוקולי ודודו סראנסה. תהיו מופתעים לשמוע מה המסקנה של השלושה.

הכתבה מספרת על כך שהליגיונרים הברזילאים לא משחקים בערים הסמוכות לקו העימות, אך מסבירה שישראל כולה נמצאת תחת איום טילים, ומצויין בה גם שכיפת ברזל מגוננת על התושבים וכי במקרה של אזעקה ישנה דקה וחצי להגיע למקום מסתור. לוקאס סאשה פותח את עונתו השניה בארץ, ונדמרה שהוא מוטרד מהמצב. קשרה של הפועל ת"א, הורה לאשתו להישאר בברזיל בינתיים, ועל פי דבריו, הוא בהחלט מפחד.

"לפעמים אני מרגיש כמו בסצנה מסרט הוליוודי", אמר לוקאס. "לא מזמן הייתי במכונית כשנשמעה אזעקה. אמרו לי לעצור ולמצוא מקלט, אז עזבתי את המכונית ברחוב ורצתי. כשאתה מסתכל לשמיים ומחכה לראות אם טיל מגיע, אי אפשר שלא לפחד. אני שונא את רעש האזעקות, אתה שומע את זה גם באמצע הלילה, גם אם אתה ישן".

למרות החשש, לוקאס מודה שמי שסובל יותר ממנו, זו משפחתו. הממשלה הברזילאית הצהירה כי הפעולות של ישראל נגד הפלסטינים הן ''לא פרופורציונליות", ולכן בני משפחתו של השחקן פוחדים שהוא יהפוך לקורבן לרדיפה בשל העמדה הפוליטית של מולדתו. "הם חוששים שאני עשוי להיות נרדף. אנשים רבים שואלים אותי למה ברזיל לקחה צד, אבל אני משיב שלא כולם חושבים כך ושזה רק פוליטיקה".

ומה הצד השני של המטבע? הישראלים שסביב לוקאס. "בכל אזעקה המנהלים של הפועל מתקשרים אליי ומרגיעים אותי. הם מעדכנים אותי בכל החדשות, ומראים לי שהטיל יורט. הם נותנים לי בטחון גדול, אבל בלי זה, אני לא יודע מה היה, כי אמרתי להם שאני לא אוהב את המצב הזה".

גם גוסטבו בוקולי, שהיה מעורב בקטטה בין שחקני מכבי חיפה למפגינים פרו פלסטינים באוסטריה, רואיין לכתבה. כיאה לאחד שגר בישראל כבר 13 שנים, המתאזרח של הירוקים רואה את הדברים אחרת: "זה לא קל להעביר את כל היום בציפיה לאזעקה. בכל מקום אליו תלך, תמיד תבדוק איפה יש מקלט. ולמרות הכל, המדינה במלחמה, אבל מחוץ לעזה כולם חיים חיים נורמלים. בניגוד לברזיל, אין כאן גניבות או שוד מזויין. הילדים יוצאים לרחוב לבדם ואנחנו מרגישים חופשיים. לצערי, בברזיל זה ממש לא כך".

ומהכי וותיק לברזילאי הכי טרי. דודו סראנסה, שרק הקיץ נחת במכבי נתניה, סיכם: "גרתי במספר מדינות ונסעתי בכל העולם. אם יש מה לדאוג, זה בברזיל. ישראל קיימת פחות מ-70 שנה, אבל כאן ילדים יוצאים לשחק בחוץ. אין פה אלימות כאוטית כמו בעיר סלבדור, ממנה הגעתי. שם חוסר הבטחון קיים בכל מקום, אתה צריך לדאוג אפילו לגביי הצורה בה אתה מתלבש. אפילו במלחמה, ישראל יותר בטוחה מברזיל".