''אם היו מקללים אותי כמו את ראדי, הם כבר היו בבית חולים"

טורק דיבר בתוכנית הרדיו 'חמש באוויר' על הקללות הגזעניות: "הוא מתנהג כאילו לא ראיתי-לא שמעתי. אם מכבי רוצה להפוך לבית"ר י-ם, שיבושם לה". אבו סיאם: "התופעה המגעילה הזו גדלה במכבי מאז תקופתי. אולי זה בגלל הלחימה"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  04.08.14 - 17:12
ראדי. ''לא ראה, לא שמע"
ראדי. ''לא ראה, לא שמע"
תחילת כתבה

מכבי תל אביב תפגוש מחר (שלישי) את מאריבור במשחק סופר גורלי עבור המועדון, אבל נראה כי ביממה האחרונה, כולם בקרית שלום עוסקים רק בדבר אחד - הקללות הגזעניות נגד מהראן ראדי באימון. כזכור, האוהדים פוצצו אתמול את האימון, עודדו את השחקנים אבל חלקם גם השמיעו קריאות גזעניות נגד הקשר. שניים שמכירים את התופעה הזו מקרוב, סאלם אבו סיאם וג'ימי טורק, עלו היום לשידור בתוכנית הרדיו "חמש באוויר", והתייחסו לנושא. כדאי לקרוא את מה שיש להם להגיד.

''חשבתי שזה ייעלם מהמגרשים, אבל אותם אנשים שחונכו להוציא את הגזענות שלהם במגרשים - לקחו את הכדורגל לצד השלילי שלו'', אמר סאלם אבו סיאם. ''אותם אנשים שבאים לקלל שחקנים ערבים, שחקנים שמתפרנסים מכדורגל - הורסים את המשחק שאנחנו כל כך אוהבים. 90 אחוזים מהקהל הוא קהל מחבק, אבל אותם אנשים מביאים אחריהם עוד אנשים. בזמנו, היו 30-40 והיום זה נהיה 100 ואולי יותר שמקללים".

''דיברתי עם ראדי, הוא בחור חזק", הוסיף אקס מכבי ת"א. "אני הייתי אז ילד ולא היה לי את הכוחות של מהראן. הוא בחור בוגר והוא לא מתעסק בזה. חברתית, כולם אוהבים אותו. יכול להיות שראדי לא עושה רעש כי הוא מכבד את הצוות, השחקנים וההנהלה שמכבדים אותו. הוא לא רוצה לפגוע בהם. הוא מקווה שזה יסתדר, אבל יכול להיות שאותם אוהדים חיכו למאבק בעזה כדי להוציא את זה. כשאני שיחקתי בתקופה הפיגועים, הייתי כל השבוע שומע את זה. הדבר המגעיל הזה גדל מאז תקופתי במכבי. אני חושב שזה חצי או שלישי משער 11''.

גם ג'ימי טורק דיבר על הנושא. "אי אפשר להבליג כל הזמן", אמר טורק, "זה כדור שלג, אתה עושה את עצמך לא שומע.. כולם שומעים את זה, במיוחד דברים שמופנים אליך בגלל מי שאתה. בהתנהגות שלו, ראדי לא מספיק נלחם. כאילו 'לא ראיתי ולא שמעתי'. הפגיעה היא במי שאתה ולא יכול להיות שדבר כזה קורה. הוא צריך לרדת אולי מהמגרש. אני מצפה מהחברים שלו, שהם יודעים שהוא לא פגע באף אחד, לא במדינת ישראל ולא בחברים שלו שיעזרו לו ויתמכו בו. היו ערבים ששיחקו בקבוצות ויהיו גם אחרי ראדי. אם מכבי רוצה להתחרות בקהל של בית"ר - אז שיבושם להם''.

''אני לא פגשתי את מיץ' גולדהאר אבל אני עוקב אחרי ההתבטאויות שלו, הוא אדם משכמו ומעלה, גם בדעות שלו, הוא לא מתלהם. אני מבקש ממנו לטפל במחלה הזו, כמו שיענקל'ה שחר עשה במקרה של טאלב טוואטחה. יש כלי תקשורת שיעשו מטעמים מזה בחו"ל אם יקללו את ראדי בגלל שהוא ערבי אחרי המשחק בקפריסין".

"יש חוק במדינת ישראל ואם אני אכנס למקום שיש בו אנשים ואתחיל לקלל - המשטרה תוציא אותי מהאוזן", המשיך כדורגלן העבר, "כל החיים קיללו אותי מעבר לגדרות, אבל לא הייתי יכול לריב עם 10,000. הקהל של הפועל לא קילל אותי מעולם, צעקו, כעסו, אבל לא קיללו אותי בצורה גזענית. מי שהיה יורד למגרש ומנסה לפגוע בי על רקע גזעני, הוא לא היה דקה על הדשא, הוא היה בבית חולים בוולפסון, הוא ועוד עשרים כמוהו. הבן אדם נותן לכם גולים, הבן אדם נותן את הנשמה בשבילכם. מילא אם הוא היה אומר איזו אמירה, אבל הוא עושה בדיוק מה שרוצים ממנו".

"כל החיים שלו מאזן גנאיים השקיע בקבוצה, ועכשיו יהודים לא רוצים. יש יותר דו קיום מסכנין? היו מלחמות לפני שנים, אבל הפעם המלחמה הזו, אנשים מרשים לעצמם יותר מדי. בסוף זה יגמר, אז מה נעשה אחר כך, נתקוטט? נרצה לחיות אחד עם השני כמו בני אדם".