בן שמעון: "אני עוד אחזור לאמן את הפועל ת"א"

אחרי שנה לא פשוטה בבלומפילד, המאמן עבר דווקא למכבי פ"ת ובראיון ל"אנשי העונה" הוא פתח את הקלפים. על האדומים: "אוהדי הקבוצה האמיתיים ראו שיש קו"; על הביקורת: "אי אפשר להלחיץ אותי יותר משאני מלחיץ את עצמי"; והאתגר החדש: "רוצה שיגיע קהל"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  12.08.14 - 10:50
תחילת כתבה

מאיגרא רמא לבירא עמיקתא. כך אפשר לתאר את מה שעבר על רן בן שמעון בשנים האחרונות. אחרי שהביא אליפות היסטורית לקרית שמונה, המאמן נדד לקפריסין, עבר עונה קשה מאוד בהפועל תל אביב והשנה מוצא את עצמו במכבי פתח תקווה, שבדרך נס נשארה בליגת העל לעונה נוספת. האם דווקא במלאבס בן שמעון יעיר מחדש את הקריירה שלו?

המאמן בן ה-43 הגיע לתכנית "אנשי העונה" לראיון אחד על אחד עם פיני גרשון על כל מה שהיה ועל כל מה שיהיה, ואפילו הצהיר קבל עם ועדה: "אני עוד אחזור להפועל ת"א".

על ההחלטה לעזוב את הפועל לטובת מכבי פ"ת

"ברגע שלא רוצים אותך במקום אחד, כל אחד יכול לבחור את הדרך, בחרתי להמשיך הלאה. היה לי חוזה בהפועל ת"א, יכולתי לשבת בבית ולקבל את הכסף שמגיע לי מתוקף החוזה. בחרתי ללכת לאתגר. הקטע הכלכלי כן משוכלל בהצעות שאני לוקח, אבל אני רוצה לקחת אתגרים. במכבי פ"ת יש אתגר גדול מאוד, ברגע שהגעתי זה המקום הכי טוב בעולם בשבילי".

"מכבי פ"ת רצתה אותי מאוד. כנראה שהפועל לא רצתה אותי, לא משנה מה הסיבות. היה לי טוב בהפועל, זה מועדון שיודע לתת למאמן את המקום שלו. ברגע שנגמר שם הסיפור, לא רציתי לשקוע במרמור ותסכול - רק הסתכלתי על האתגר הבא. מרגע שאני מרגיש שהדברים לא מדוייקים, ממשיכים הלאה. לא נעצרים. אני יכול להגיד דבר אחד על לחצים, אני לא חושב שמישהו יכול לשים עליי לחץ יותר ממה שאני שם על עצמי, הביקורת העצמית שלי גדולה".

על הקדנציה הלא פשוטה אצל האדומים

"לא תמיד אנחנו מודדים הצלחה כמו שאחרים מודדים אותה. לפעמים נראה לנו שאנחנו מצליחים במקומות מסויימים שלא עונים על ההגדרות של הצלחה מבחוץ. אני רואה מה יכולתי לעשות ואיזו דרך עשיתי, בעיני זו הצלחה, בעיני אחרים זה כשלון. הצלחנו לעשות חצי עונה בהפועל ת"א בכלל לא רעה, הבאנו אותה לאירופה וזה סוג של הצלחה מהמקום שבו היינו. אני מחובר למציאות".

"לא אדבר על המקומות שעבדתי בהם, אני יודע לכבד את האנשים שעבדתי איתם, יש לי שם חברים. אני רוצה לחזור לאמן בהפועל תל אביב ואני גם אאמן בהפועל תל אביב. אני אחזור אם תהיה אפשרות גם לקרית שמונה. הייתה לי שיחה עם איזי שרצקי, היחסים איתו טובים ואני מאוד מפרגן לו. אני בקשר עם אנשים בכל מקום שבו הייתי. לא מגיע לשחקנים שלי במכבי פ"ת שאגיע ממורמר מהקבוצה הקודמת שלי".

"ההפסד בדרבי? אלה היו התחושות הכי נוראיות שהיו לי, אבל גם הכי קצרות. היה לי תפקיד להרים את השחקנים. היו לי שחקנים שיצאו מפורקים מהמשחק הזה, כל העבודה שלי הייתה להרים אותם. אני מזכיר שאחרי שבוע היה לנו עוד דרבי שנגמר 0:0 והחמצנו בדקות האחרונות. עשינו פלייאוף טוב מאוד, מהמקום הנמוך שהיינו בו ולהתרומם למקום גבוה, על זה מגיע קרדיט לשחקנים".

"מי שאוהד אמיתי של הפועל ראה איזשהו קו. ראה ששחקנים מביאים יותר, שהשחקנים מתחברים יותר, הקבוצה יותר דינאמית ויותר מבינה את המשחק. ממשיכים הלאה, לעשות דברים טובים במכבי פ"ת. אני עובד עם בני אדם, צריך לקבל את הטוב ביחד עם הפחות טוב".

"דיברתי עם אסי דומב אחרי שהוא התמנה. הוא היה בהפועל לפני שהגעתי, הוא היה עוזר נאמן. הייתה לנו עבודה מאוד טובה ופוריה, וזה הכי טבעי בעולם שהוא יסכים אם מציעים לו לאמן את הפועל. כל העוזרים שלי, אחד אחד, היו נאמנים במאה אחוז - למה לחשוד באנשים כאלה? אם לאסי יש הזדמנות לאמן בליגת העל, למה שהוא לא ייקח אותה? מבחינתי הוא איש כדורגל טוב, ואם בחרו בו כנראה שהוא מספיק טוב לאמן את הפועל ת"א. זה טבעי, הוא שיחק שם הרבה שנים".

על הבחירה לאמן דווקא את מכבי פתח תקווה

"לפני הפגישה הראשונה עם מכבי פ"ת, לא ממש הייתי בכיוון שלהם. אבל הם הצליחו להדביק אותי בלהט לכדורגל. הייתה לי הרגשה שיש שם משהו מהנשמה, מהקרביים. שינו זוארץ הוא אדם יקר, ראיתי את הפנים שלו ועליתי על האונייה".

"לא היה לי פחד לשבת בבית, אני יכול להרשות לעצמי את זה. היו לי עוד מספר הצעות על השולחן, גם בארץ וגם בקפריסין. בחרתי במכבי פ"ת ומאותו רגע אני לא מסתכל לצדדים ולא אחורה, רק קדימה - איך הופכים את הקבוצה הזו ליותר טובה".

"אני אהיה במכבי פ"ת כמה שיותר שנים. השאיפה שלי היא לקחת את מכבי פ"ת כמה שיותר רחוק ושיהיה כמה שיותר קהל. אני רוצה להחזיר את האוהדים למגרש. אני בן בית במועדון הזה, אני אשמח אם גם האוהדים יבואו. יש לחצים בכל מקום, אבל נותנים לך לעבוד פה. אני עובד עם עומר גולן שהוא המנהל המקצועי וזו חוויה מיוחדת. אני מאוד נהנה".

מבט לעתיד

"האם אני מצטער שלא הלכתי למכבי חיפה כשהייתה אופציה? מה שאני לא אגיד זה לא יהיה טוב. אולי מבחינה מקצועית הייתי צריך ללכת לשם. עשיתי החלטה מאוד קשה, אבל כנראה שלכל דבר שקורה בחיים יש סיבה, אולי יהיו עוד הזדמנויות. צריך ללכת עם האמת הפנימית שלנו ולקבל כל דבר בברכה".

"כרגע אני לא רוצה לאמן נבחרות צעירות, אני אוהב לאמן בליגת העל. אם בעתיד יהיה אתגר מקצועי, אז ברצון, אבל אני צריך את העשייה היום-יומית של לבנות קבוצה ולעבוד עם שחקנים. אולי זה יתאפשר בעתיד. לקדם את הכדורגלן הישראלי? אני עושה את זה יום-יום".