בין כוכבים: איזו הצהרה דרמטית הצליח להוציא ברדה מזהבי?

בלי שום בנאליות וללא מחסומים. שניים מהכוכבים הגדולים ביותר בכדורגל הישראלי נפגשו לשיחה פתוחה, נדירה וחד פעמית על מאבק האליפות, יציאה לאירופה וגם יחסיו של ערן זהבי עם אוהדי הפועל תל אביב. צפו בכתבה

עדי הרשליקוביץ
עדי הרשליקוביץ  01.01.15 - 11:51
תחילת כתבה

אחרי 15 מחזורים, ליגת העל תפסה צורה ברורה. ברורה מאוד. בזמן ש-11 קבוצות נאבקות זו בזו על מקומות 4 עד 14, שלוש הנותרות – עירוני קריית שמונה, מכבי תל אביב והפועל באר שבע, השאירו אבק לכל הליגה וכבר עכשיו ברור שאחת מהן תהיה האלופה בסיום העונה. שתיים מאותן קבוצות, מכבי ת"א והפועל ב"ש, ייפגשו ביום שני בבלומפילד למשחק עונה של ממש, כשהן צמודות בטבלה וניצחון יכול לתת למנצחת דחיפה גדולה בהמשך הדרך.

רגע לפני כן, ולכבוד סיום שנת 2014, הפגשנו באצטדיון רמת גן שניים מהכוכבים הכי גדולים של הקבוצות – ערן זהבי מהצד הצהוב ואליניב ברדה מהצד האדום – למפגש אחד-על-אחד נדיר, נטול מחסומים, בו הם מראיינים אחד את השני ומדברים על הכל. הקרב על האליפות, נבחרת ישראל, המעבר של זהבי למכבי ת"א, יציאה אפשרית לאירופה וגם הלחץ מהתקשורת.

אליניב ברדה: "אז מה, לא נשחק פה יותר..".
ערן זהבי: "לא אתגעגע לאצטדיון רמת גן".

"ברדה, אם לפני שהגעת להפועל באר שבע, היית מקבל הצעה כספית יותר טובה - נניח ממכבי חיפה או מכבי ת"א - בסכומים גבוהים יותר ממה שקיבלת, מה היית עושה?".
"רציתי להמשיך עוד שנתיים בבלגיה, זה בכלל לא היה הכיוון שלי לחזור לארץ. רק ברגע שקיבלתי פניה מב"ש שיניתי כיוון במחשבה. שום קבוצה אחרת בארץ, בשלב הזה של הקריירה, לא הייתה גורמת לי לחזור לישראל".

ברדה: "ערן אני שואל אותך שוב, וקצת מטעמים אינטרסנטיים (צוחק לזהבי) - מתי תצא שוב לחו"ל? (זהבי מחייך) תקל עלינו. די, הגעת לשיא הגובה בארץ, לשיא ההצלחה".
זהבי: "האמת שאני שומע המון דעות מהמון אנשים אבל זה חצוי אצל כולם. חלק אומרים תצא לחו"ל וחלק אומרים לי שאסור לי לצאת. צריכה להגיע הצעה טובה מליגה חזקה כדי שאתפתה לצאת. אני נמצא במקום טוב, למשפחה שלי טוב. אני מאושר".

ברדה: "אני מאמין שאם תמשיך כמו בשנה החצי האחרונות, תקבל הצעה. וגם לא מיצית את חו"ל לדעתי". זהבי מתערב: "אין לי ספק שלא מיציתי את חו"ל". ברדה: "אתה תהיה בורג מרכזי בקבוצה בכל ליגה ואני מקווה שתצא לחו"ל". זהבי עונה: "אני מקווה". ברדה מחייך ועונה – "לא, אני באמת מקווה".

עכשיו, כשאין ספק שכוכב מכבי ת"א מבין שהצלחה באירופה חסרה לו, וגם חברו לנבחרת דוחף אותו ליציאה (קצת בגלל דאגה לקבוצתו...), ניסו השניים לענות לעצמם על שאלות נוספות. איך מתמודדים עם כל הלחץ הזה, ומה בדיוק קרה באותו דרבי אלים במיוחד?

ברדה: "ערן אתה הכוכב הכי גדול כאן, איך אתה מתמודד עם זה מחוץ למגרש?"
זהבי: "אתה מבין את זה לא פחות טוב ממני. אתה יודע שכל מילה שלנו נתפסת ישרה ככותרת. הנה תראה את מסיבת העיתונאים שלי בה דיברתי על הנבחרת. עשו ממשפט שלי הו-הא. כל מילה מקבלת באזז אם זה לטוב ואם לרע. שזה רע זה יותר בולט ועושה רעש".

ברדה: "מה קרה בדרבי מאיפה הגיעה התגובה הזו, מהבטן? מהראש?"
זהבי: "זו תגובה עם הרבה חשיבה. אם הייתי מגיב מהבטן אולי הייתי תוקף אותו בחזרה. אם מישהו ברחוב תוקף אותך, אתה לא בורח אלא מתגונן או מתקיף בחזרה. כשראיתי את ההתנהגות שלי בטלוויזיה הבנתי עד כמה נהגתי בשיקול ואיפוק".

ברדה: "בתור שחקן בית של הפועל, ואוהד שלהם מילדות מבין את האכזבה של האוהדים?"
זהבי: "מבין, אבל יש שני צדדים. האכזבה שלהם באה בגלל ההצלחה שלי במכבי ת"א ובכלל אני חושב שאף פעם לא העריכו אותי כמו שצריך בהפועל ת"א. הרבה לפני החזרה מאיטליה, אלא מאז שהייתי ילד".

ברדה: "כשהחלטת לחזור לארץ, הפועל הייתה בתמונה?"
זהבי: "ממש לא. כמה אוהדים של הפועל דיברו איתי, אבל לא בא מישהו רציני. לא היה משקיע חיצוני ולא היה להם יכולת לעשות את זה. ההנהלה שלהם עשתה ספינים ואמרו שלא רציתי לבוא. הם באו לעשות ספין לקהל שלהם, אבל איתי איש לא דיבר ואליי אף איש רשמי לא פנה, אבל אני מבין גם אותם. אין ספק שאם הייתי לא מצליח במכבי ת"א – לא היה כואב להם. ההצלחה שלי במכבי גורמת להם לכאב בדיעבד, כי אם היו מביאים אותי הם בטוחים שהיה יכול להיות להם אחרת והמועדון היה יכול להצליח ולהגיע להישגים. זה מה שכואב להם בכך שלא הגעתי להפועל בהתחלה כשחזרתי".

זהבי: "אליניב, ב"ש יכולה לעשות את קפיצת המדרגה השנה ולזכות באליפות? או שאתם חוששים מהמעמד הזה עדיין?"
ברדה: "באר שבע זה משהו שונה. זה לא מועדון שרגיל היה להתמודד על אליפויות, זה לא מועדון שחווה את הצמרת בשנים האחרונות. רק לפני שנתיים המועדון הזה ניצל מירידה בדקה ה-90, אז פתאום לבוא לדבר על אליפות? זה רחוק וזה מסוכן ויכול לגרום לטעויות. אנחנו במצב של בניה ואם תוך כדי בניה נצליח לקטוף איזה תואר אז זהו אני יכול לפרוש".

על נבחרת וחלומות אליפות: הפנטזיה של זהבי וברדה
ברדה: "ערן בוא נדבר על הנבחרת. יש אווירת שינוי, משהו חדש וטוב. אחרי 40 שנה אולי סוף סוף יהיה משהו לדבר עליו".
זהבי: "לא עשינו כלום עוד ואסור לחשוב שעשינו ככה. מול וויילס ובלגיה זה מה שחשוב, זו המטרה מול העיניים, אלה המשחקים שבהם צריך לקחת נקודות וזו תהיה הצהרת כוונות מבחינתנו".
ברדה: "קונה 4 נקודות מתוך 6 מול וויילס ובלגיה?". זהבי: "ברור, קונה עכשיו".

זהבי:  "אז מה, הולכים ראש-בראש על האליפות?"
ברדה: "הלוואי שנגיע לקרב ראש בראש על האליפות במשחק האחרון. אבל מה אתה מדבר, אתה בינואר לא פה". זהבי מחייך: "אני פה, אני פה. אל תדאג".