נדחה גזר דינו של אלי טביב. התביעה זעמה: "יש כאן זלזול"

בעלי בית"ר י-ם לא הביא אישור רפואי כנדרש וגרם לפרקליטות להגיב בחומרה ולדרוש מאסר בפועל. השופט צינן את הדרישה הזו ופסק: דחייה של כשבועיים למתן גזר הדין. אלי טביב: "לא אכנס לכלא, הפרקליטות מסלפת"

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  15.02.15 - 10:50
תחילת כתבה

התפתחות נוספת ב"פרשת הנער". השופט דניאל בארי החליט לדחות את מתן גזר הדין לבעלי בית"ר ירושלים אלי טביב, לאחר שזה כבר הורשע בעבירות של השמדת ראיות, שיבוש הליכי חקירה ותקיפה בנסיבות מחמירות. הסיבה: לטביב חסר טופס שמאשר לו לבצע עבודות שירות. בפרקליטות זעמו על העיכוב ודרשו עונש מאסר בפועל, אך השופט צינן את הדרישה ונתן דחייה לגזר הדין עד ההסדה מול הממונה לעבודות שירות.

הטופס שחסר לטביב
בתחילת הדיון התברר כי אלי טביב לא הביא טופס בדיקה קרדיולוגית כנדרש כאשר מעוניינים בעבודות שירות. יש להדגיש כי טביב כבר היה ביום שני אצל הממונה ואמש שלח תוצאות בדיקה קרדיולוגית, אך קיבל הודעה כי הבדיקה אינה בתוקף ושעליו לעבור אחת חדשה ולכן בשלב זה לא ניתן להמשיך בהליך. המאבטח אילן פניבלוב, שהופנה לאותו ממונה, כלל לא הגיע אליו.

הפרקליטות חזרה בה ודרשה: חצי שנת מאסר בפועל
בפרקליטות לא אהבו את העובדה שטביב לא הסדיר את ענייניו ולכן חזרו בהם מהבקשה לעבודות שירות, אלא דרשו מאסר של חצי שנה בפועל. "אין לממונה אפשרות לשבץ אותם לעבודות שירות", אמרה עו"ד מוריה גרין לשופט, "טביב התבקש להביא אישור רפואי עד יום חמישי בבוקר ולא דאג לכך ולכן ניתנה חוות דעת ראשונה שהוא לא כשיר לשירות. לאחר מכן הוא שלח אישור, אבל לא את מה שנדרש ולכן נקבע כי אינו כשיר לעבודות שירות. הרגשתי אינה נוחה מההתנהלות. אני חשה תחושה של מריחת זמן וזלזול מצד טביב, במיוחד כאשר טען בפני הממונה שאם ייאלץ לרצות עבודות שירות יצוצו בעיות כלכליות בעסקיו בארה"ב".

הפרקליטה הסבירה את הדרישה למאסר בפועל: "אני חשה ניסיון להעמיד את בית המשפט בעובדה מוגמרת. אנחנו דורשים למאסר בפועל בשל כך". יש לציין כי אחרי שהשופט החליט לדחות את העונש, הפרקליטות שוב שינתה את עמדתה ושבה לדרוש עבודות שירות.

טביב הגיב: "הפרקליטות מסלפת דברים, כאילו שאני מנסה לברוח"
בעלי בית"ר ועורך דינו ציון אמיר הגיבו על דבריה של עו"ד מוריה גרין. "הגעתי לפני שבוע מארצות הברית", אמר טביב, "חסר לי מסמך מקרדיולוג, הפרקליטות מסלפת דברים כאילו שאני מנסה לברוח". עורך דינו הוסיף: "אני לא מבין את העתירה של הפרקליטות בדבר עונש מאסר. הגיש כל מה שביקשו ממנו, כולל מסמך של קרדיולוג, אך כזה שלא עונה על הדרישות. טביב לא הנחה קרדיולוג מה לכתוב. לבוא ולהגיד מריחת זמן וזלזול, זה מיותר לגמרי".

לאור הדברים, השופט דניאל בארי החליט לדחות את מתן גזר הדין לתאריך שיוסכם מראש על שני הצדדים, בין ה-26.2 ל-2.3. "נוכח הדברים שצוינו באשר לעבודות השירות וחוות הדעת, הדיון יידחה. הממונה לעבודות השירות מתבקש לזמן את שני הנאשמים לפני מועד מתן גזר הדין. מובהר שאם הנאשמים לא יתייצבו בפני הממונה, או לא ימצאו מסמכים נדרשים, לא יינתנו דחיות נוספות".

דחיית גזר הדין תקפה גם לגבי המאבטח, על אף העובדה שהוא כלל לא התייצב בפני הממונה לעבודות שירות. בפרקליטות טענו כי המאבטח אילן פניבלוב עשה דין לעצמו בכך שלא התייצב ודרשו מאסר בפועל גם במקרה הזה. סניגורו הגיב וטען שקשה לו לעמוד בעבודות שירות מאחר שהוא נמצא בהליכי פשיטת רגל.