הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

סקנדל ופסטיבל: על הפער בין בית"ר למכבי

המשחק הסוער בנתניה הראה שתי נקודות קיצון. מחד, מכבי ת"א נטולת המעוף, עם קרויף שעדיף כמנג'ר ועם תעלומת מקלארן מעל. מנגד, בית"ר י-ם עמוסת הכישרון שנראתה כמו קבוצה שעשויה ללכת עד הסוף. עומרי אפק על ערב שהוכיח שהעונה דברים ייראו אחרת

עומרי אפק
עומרי אפק  21.08.17 - 11:30

תגיות: בית

אולי מוזר להגיד את זה, במיוחד לאור השנים האחרונות, אבל היום בית"ר ירושלים קבוצה יותר כשרונית ממכבי ת"א ויש לה יותר כלים לשחק כדורגל יצירתי. הניצחונות של מכבי ת"א באירופה היו דרך משחק טקטי ומסוגר, מה שהתאים לאירופה, אבל פחות מתאים לליגה שלנו. בישראל אתה צריך ליזום, וכשאתה רך בהגנה, שחקנים כמו איתי שכטר, עידן ורד וז'אורז'יניו יכולים להעניש אותך בהתקפות מעבר, וזה מה שקרה הפעם.

בניגוד לשנים האחרונות, הצהובים לא מצליחים לשלב בין שני האלמנטים של המשחק (הגנה והתקפה), בעוד בית"ר ירושלים הראתה שביום שהשחקנים שלה מופיעים למשחק, הם הופכים את הצהובים-שחורים לאחת מהקבוצות המלהיבות בליגה, אבל גם כזאת שיציבות היא לא החלק החזק שלה. לקבוצה מהבירה יש הרכב מצוין בתוספת יוסי בניון, שהוא מחליף נהדר, אבל עדיין חסר לה עומק כדי ללכת עד הסוף.

מעבר לכך, יש לציין את החוסן המנטאלי של כל שחקני בית"ר. למרות כל הטלטלה שעברו השבוע, הירושלמים נראו כמו קבוצה מגובשת, בניגוד לכל מה שקורה מסביבם. מעל כולם בבית"ר נמצא איתי שכטר. החלוץ המשיך את הכושר הטוב שלו מהעונה הקודמת ולקח את המשחק הזה על הכתפיים שלו.

בצד של המארחת, יש לא מעט סיבות לדאגה. תחילה, עומר אצילי. הרכש מגרנאדה, כשרוני ככל שיהיה, חייב לפתח כושר מנהיגות גם ברגעים שלא הולך, ויש לו עוד דרך לעבור בכיוון הזה. היחיד שניסה לעשות דברים מעבר לרגיל הוא דור מיכה, אבל גם זה היה יותר מדי. כריסטיאן באטוקיו עדיין לא נכנס לעניינים, כשארון שוינפלד לא הורגש באגף. לא ברור למה קרויף לא בחר לשחק עם שני חלוצים בפיגור של 2:0 ולא השתמש בשגיב יחזקאל ודור מיכה באגף, כשניכר שניהול המשחק של ג'ורדי לא הוסיף לחניכיו.

למרות התוצאות של קרויף עד כה, אני חושב שהתפקיד המתאים והנכון עבורו במכבי ת"א הוא מנהל מקצועי ולא מאמן. הוא איש כדורגל מצוין, אבל אני לא בטוח שהמועדון ייראה אותו דבר כשהוא משמש כמאמן ולא מנהל את המועדון בפועל כדי לייצר את השקט התעשייתי גם בתקופות בעייתיות. בנוסף, הנוכחות של סטיב מקלארן לא ברורה, כשגם היא מרמזת על כך שמשהו לא טוב קורה במכבי ת"א, בה מנהל מקצועי (קרויף) הפך למאמן, כשמעליו מביאים יועץ. זו משוואה שלא אמורה לקרות, ושמעידה על ארגון שעתידו לוט בערפל.

מה הלאה מבחינת מכבי ת"א? את הצהובים יחזקו שני שחקנים שאנחנו לא יודעים באיזה כושר הם יגיעו (סושיץ' ובלאקמן) ולדעתי מכבי ת"א חייבת להתחזק בשני שחקנים נוספים. היא חייבת קשר אחורי, כי שרן ייני משלים מצוין את האחרים, אבל לא יכול להיות זה שכל המשחק עליו. חסרה למכבי ת"א עוצמה משמעותית בקישור, שכן אייל גולסה נפצע לא מעט ולכן חייבים אלטרנטיבה לאורך זמן.

בנוסף, אם חסרונו של טל בן חיים בן ה-35 כל כך מורגש בהגנה, אז מכבי ת"א צריכה לעשות חושבים. הכלים של מכבי ת"א בסגל הנוכחי הם יחסית מוגבלים, בטח ביחס למה שהתרגלנו בשנים האחרונות. היא איבדה את אלברמן שהיה שם בשבילה בשנים האחרונות ואני לא רואה מי השחקן שיספק לו תחליף.

המשחק אולי מעיד שהשנה הזה תהיה לנו ליגה יותר שוויונית בצמרת ולא מרוץ דו ראשי כמו שהתרגלנו קודם לכן. אם ב"ש תצליח בליגת האלופות, היא תאבד נקודות בליגה וזה יכול לפתוח את המאבק על התואר. כאוהב כדורגל ישראלי, אני יכול רק לקוות שכמו שהמשחק הזה הפתיע אותנו, הליגה הזאת תמשיך להיות טובה ותייצר לנו רגעי עניין כמו שראינו גם בהמשך.