"חשוב לי למצוא זמן לבירה. זה לא מפריע לי על המגרש"

תדמית הבליין ("כולם אוהבים מסיבות, אני לא יוצא לפני משחק"), המצבים הנייחים ("לא אגיע לרמה של מסי") והעתיד: "אם זה תלוי בי, הייתי נשאר עד סוף הקריירה". קלאודמיר מפנטז על אליפות ולא חושש מהמאזן של ב"ש. ראיון עם הליצן של בית"ר בחדר ההלבשה

מוטי פשכצקי ורם חיים  25.02.18 - 14:11
תחילת כתבה

בגיל 33 וחצי, קלאודמיר פריירה חווה את העונה הכי טובה שלו בקריירה. בקיץ הוא עוד קיבל הצעה מהפועל חיפה ובכלל לא היה ברור אם יישאר בבית"ר ירושלים, אבל בתוך תוכו הוא רק רצה דבר אחד: להישאר בבירה. עם שמונה שערים ממצבים נייחים - חלקם בבעיטות חופשיות וחלקם בפנדלים - ושער שדה בניצחון על בני יהודה, הברזילאי הוא הקשר האחורי הכי פורה באירופה.

קלאודמיר אולי לא הכי זריז ולא מחלץ יותר מדי כדורים, אבל מספק לחבריו אופציות בלתי נגמרות. עם חיוך שלא יורד מהפנים, הקשר מנהיג את הקישור של בית"ר בהיעדרו של עידן ורד, ומי יודע - אולי בסוף העונה הוא גם יוביל אותה לאליפות ראשונה מזה עשור. אין פלא שאלי טביב החליט עקרונית שהברזילאי ימשיך לעונה חמישית בבירה עוד לפני התאריך למימוש האופציה בחודש מאי, וביכולת הזו, הוא עוד עשוי ללבוש צהוב-שחור גם בעתיד הרחוק.

קלאודמיר, כך מספרים, הוא הליצן של חדר ההלבשה - כזה שמחביא את הנעליים לחבריו או שופך לתוכן מים חמים - ולא השחקן הכי מקצוען שיש. הוא לא שומר יותר מדי על תזונה נכונה, אחוזי השומן שלו אף פעם לא היו מהנמוכים, הוא חזק בסצנת המועדונים בירושלים, אוהב לבלות ולשתות, נתפס נוהג בשכרות ולפני כן - אם כי לא באשמתו - הסתבך כששוטרים טעו בזיהוי וחשבו שהוא סוחר סמים. על המגרש, לעומת זאת, הוא אחד השחקנים הכי מחויבים שתכירו.

כל זאת, בלי לדעת עברית וכשגם באנגלית הוא לא משהו. השיחות איתו מתקיימות בעזרתו של המאמן המנטאלי, שחקן העבר, יגאל הילל, וכשהוא לא נמצא הוא מתקשר בעיקר עם הידיים ובהבעות פנים. "מזל שיש לנו את יגאל הילל", אומרים בבית"ר, "הוא מרסן אותו, גידל אותו כאילו הוא אבא שלו ולא עוזב אותו לרגע".

כבר תקופה שקלאודמיר לא מתראיין - גם בגלל קשיי השפה, אבל בעיקר כי הפוקוס הלך לכיוון של איתי שכטר ועידן ורד. עכשיו, ובבית"ר זה כבר ברור לכולם, הוא הצטרף לטריו. "אני לא ברמה של בועטי הבעיטות החופשיות הטובים בעולם כמו רונאלדו, מסי או ניימאר", אומר הקשר בצניעות אופיינית, "לצערי אני גם לא אגיע לרמה הזו. הלוואי והייתי יכול, אבל זה לא יקרה. אני מרגיש בטוח בעצמי לפני הבעיטות החופשיות, אבל מבחינתי עוד שער או פחות שער זה לא הדבר הכי חשוב, אלא שהקבוצה תנצח ותעמוד במטרות. השערים באים לי בטבעיות כי כל הקריירה אני מחפש את השער, אני שמח שהעונה זה מתחבר".

אתה מופתע שאתם עוד יכולים לזכות באליפות למרות יכולת די פושרת?
"זה נכון שאנחנו לא משחקים מספיק טוב. אנחנו מודעים לזה, אבל אם במשחקים לא טובים אנחנו מנצחים, זה אומר כמה פוטנציאל יש לנו. השאיפה שלנו היא להיראות יותר טוב. כשלא הולך אז אני מנסה לכוון את השחקנים ולעודד".

אתה יודע מה אומרים עליך. שאתה שחקן ענק, אבל לא הכי מקצוען.
"כל השחקנים אוהבים לצאת למסיבות, לשתות בירה פה ושם. לכל דבר יש זמן. אני לא יוצא יום לפני משחק או ביום המשחק. בעייני יש זמן למסיבות, יש זמן לחברים והכי חשוב זה להגיע למשחק מוכן. אני לא יוצא ושותה כל יום. חשוב לי למצוא את הזמן בחופש שלי לשתות בירה או לצאת למסיבה. אתה רואה שזה לא מפריע לי על המגרש".

בקיץ אתה מסיים חוזה. לבית"ר יש אופציה לעונה נוספת. מה יהיה?
"אני לא חושב על זה כרגע. יותר חשוב לי כרגע זה לנצח משחקים. אני מקצוען למרות מה שאומרים או חושבים ומנסה למלא את חלקי. הארכת חוזה הוא עניין של תוצאות ואם אמשיך ככה, אז גם אמשיך בבית"ר ירושלים".

היית רוצה להישאר?
"מי לא היה רוצה להישאר בבית"ר? אם זה היה תלוי בי, הייתי נשאר עד סוף הקריירה, אבל יש בעלים שמחליט. אני אוהב את המועדון ומרגיש פה בבית. אני מרגיש גם את ההערכה אליי, אבל זה לא תלוי בי".

ואם לא אז קבוצה אחרת בישראל זו אופציה?
"לא יודע, צריך לראות מה יקרה בהמשך. אני רוצה להחזיר על האמון שאני מקבל מכל המערכת. אלי טביב מאוד מעריך אותי ואני רוצה להחזיר לו כי מגיע לו על ההשקעה במועדון. זה הדבר הכי חשוב מבחינתי".

טביב מעורב בהחלטות המקצועית?
"אני לא מתערב בעניינים שבין המאמן לבעלים. אני עושה מה שמבקשים ממני והתפקיד שלי זה לשחק כדורגל, לא שום דבר אחר".

ניצחון על ב"ש בטרנר ואתם במקום הראשון.
"אנחנו צריכים להסתכל על עצמנו ולשחק טוב בב"ש. הסטטיסטיקה אומרת שהיא לא הפסידה בליגה בבית, אבל אנחנו ניצחנו אותה שם בגביע הטוטו. אסור לנו לחשוב שהיא לא הפסידה בבית, אלא לבוא עם התלהבות. לב"ש יש סגל ומאמן מצוין. נצטרך לבוא עם אסטרטגיה טובה ולתקוף משריקת הפתיחה".