הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

השוער הטוב בישראל: דירוג העוצמה של פרימו

הקיץ הסוער שעבר על העמדה מספר 1 בליגת העל, הגיע הערב לשיאו. שלושה שוערים זרים ושלושה ישראלים ברשימה, אבל מי קטף את הפסגה? דירוג העוצמה של משה פרימו

משה פרימו
משה פרימו  06.08.18 - 21:15

תגיות: ליגת העל

(בווידאו: חיימוב מוצג במכבי חיפה - באדיבות האתר הרשמי) 

טלטלת השוערים בכדורגל הישראלי הגיעה לשיאה, כאשר שניים מהשוערים הישראלים הבכירים ביותר מצאו בית חדש - גיא חיימוב במכבי חיפה ואריאל הרוש בהפועל ב"ש. צריך לומר, ששניהם היו מיועדים לשחק במכבי ת"א, אולם הם לא הסכימו, ובצדק, לשמש שוער שני לראיקוביץ' שעדיין לא נמכר לחו"ל.

נציין, שלא בכל שנה שלוש קבוצות בכירות מאוד מחליפות שוערים. לפני מכבי חיפה והפועל ב"ש עשתה זאת בית"ר ירושלים. נכון, בית"ר לא תהיה פקטור לאליפות השנה, ואיתמר ניצן לא משדרג את עמדת השוער אחרי בוריס קליימן. אבל בית"ר זאת בית"ר וכל החתמה שם היא סיפור בפני עצמו.

עד כמה השוערים הטובים ביותר בליגה ישפיעו על דירוג קבוצותיהם? אין ספק שאם הדירוג היה לפי רמת השוערים, אז הפועל חיפה הייתה זוכה באליפות בפער של כמה נקודות על הבאה אחריה. השוער שלה ארנסט שטקוס נחשב היום לטוב ביותר בכדורגל הישראלי. אבל הפועל חיפה לא תזכה באליפות.

מי שתזכה תהיה אחת מהשתיים - מכבי ת"א או הפועל ב"ש. לכן, במרכז הבמה בליגה יהיו ראיקוביץ' והרוש. לאלוף מביניהם יהיה חלק מאוד משמעותי בזכייה. אם ראיקוביץ' יימכר בזמן הקרוב, יכולה להיות בעיה גדולה לקבוצה, משום שהרוש וחיימוב לא פנויים. מכבי יכולה להביא שוער זר, אבל הוא יכול להיות נפילה כמו אנסטיס. סיכון גדול. בסך הכל, רק שלוש קבוצות בליגת העל החליפו שוערים. מה שאומר שהקבוצות ברובן הביעו אמון מלא בשוערים שלהן.

כל אנשי המקצוע איתם דיברתי היו תמימי דעים לגבי ששת השוערים הטובים בישראל. שלושה מהם זרים ושלושה ישראלים, אבל בתוך השישייה יש חילוקי דעות מי טוב ממי. מה שמעניין, ששניים מהשוערים בטוח יהיו בפלייאוף העליון ואחד מהם יזכה בתואר (ראיקוביץ' והרוש). הרביעייה הנוספת לא בטוח תהיה שם ואם כן, אין ספק שזה יקרה בזכות יכולת מצוינת בעמדת השוער.

6. אמיליוס זובאס - בני יהודה
לא על פי העונה שעברה, אלא אך ורק על פי תחילת עונה זו בגביע הטוטו. זובאס הגיע למשחקים לא טוב, לא מפוקס והכי גרוע, מאוד עצבני. בכיר בבני יהודה אמר לי כך: "זובאס שוער ענק, הוא לא הגיע לישראל בגלל העיניים היפות שלו. הוא רוצה להתקדם ולהתפרנס בהתאם. כאשר שמע את ההצעה שקיבל שטקוס מב"ש זה גמר אותו. הבחור רצה היום להיות בקבוצה גדולה ובשכר גבוה יותר מזה שבני יהודה משלמת ובסוף זה לא הסתדר". בני יהודה היא קבוצה מאוד מפתיעה עם מאמנה יוסי אבוקסיס. אבל גם בבני יהודה מבינים שאם זובאס לא ישתפר, תהיה לה בעיה גדולה.

5. אריאל הרוש - הפועל ב"ש
אין ספק שהוא משדרג את עמדת השוער לעומת אנסטיס, אבל לעומת חיימוב לא. חיימוב לעומת הרוש היה יציב מאוד בשנים האחרונות. הרוש לעומתו נע ונד. כדי לזכות באליפות רביעית ברציפות, הפועל ב"ש חייבת את אריאל הרוש במיטבו.

4. גיא חיימוב - מכבי חיפה 
השוער שעבר טלטלה נוראית בב"ש, מצא את עצמו לבסוף באימפריה כמו מכבי חיפה. אימפריה כן, קבוצה לא. מקצועית, מכבי חיפה לא ברמה של הפועל ב"ש ומכבי ת"א, אבל מבחינת מקצוענות, הכי קרוב לאירופה זאת מכבי חיפה. אני חייב לציין שנדהמתי שמכבי חיפה החליטה לפני חודש להשאיר את אוהד לויטה ועומרי גלזר. אחרי עונה נוראית שמחייבת לעשות שינויים, לא משאירים שני שוערים בינוניים שלא מביאים נקודות. בטח לא במועדון גדול כמו מכבי חיפה.

3. דני עמוס - מכבי נתניה
האמת, אין הבדלים גדולים בין שלושת הישראלים: הרוש, חיימוב ועמוס, אך האחרון יציב מאוד. הוא שידרג את מכבי נתניה בצורה בלתי רגילה. קבוצה צעירה מאוד, שרק עלתה ליגה עם שחקנים שלא שיחקו מעולם בליגת העל. לעמוס אחוזים גבוהים בכך שנתניה נהדרת. גם העובדה שהיא תוקפת עם המון שחקנים ומשאירה אותו לא פעם באחד על אחד, לא השפיע עליו, הוא היה מצוין.

2. פרדראג ראיקוביץ' - מכבי ת"א
הוא בטח לא הצעיר הטוב בעולם, הוא גם פחות טוב משטקוס. מדי פעם מכבי סופגת שערים שטותיים בגללו, אבל למרות הכל ראיקוביץ' שוער מצוין לרמה הישראלית. הוא יכול להוביל את מכבי ת"א לאליפות, חייב להיות מרוכז ולא לסמוך על איתן טיבי.

1. ארנסט שטקוס - הפועל חיפה
בפער לא קטן. שטקוס הוא פשוט שוער ענק, שלא פעם השאיר אותנו פעורי פה עם עצירות נדירות. הפועל חיפה היא מחזיקת הגביע ובצמרת הכדורגל הישראלי הרבה בזכות ניר קלינגר והשחקנים, אבל הכי הרבה אחוזים מגיעים לשטקוס. בכדורגל הישראלי היו שלושה ענקיים זרים: אובארוב, צ'אנוב ואניימה. שלושתם זכו באליפות. שטקוס לא רחוק מהם, ואם היה עובר לב"ש וזוכה באליפות הייתי מציב אותו במקום דומה לזה של השלישייה. בהפועל חיפה זה לא יקרה, אבל זה לא גורע מיכולתו.