הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

התשובה של שחר: המסר בהחתמתו של שועה בחיפה

אחרי הביקורות שספג מהאוהדים, נשיא חיפה עבד בשקט מופתי והנחית את שועה במהלך שיכול להיות רמז לבאות. מי אשם בפספוס של מכבי ת"א את מלך שערי הליגה, מה חושב אבוקסיס ומה המסר של אברמוב לקהל של בני יהודה? פרימו על המעבר המפתיע של החלון

משה פרימו
משה פרימו  09.01.19 - 11:04

אין ספק שהמעבר של ירדן שועה למכבי חיפה הוא המפתיע ביותר בחלון ההעברות הנוכחי. עם כל הכבוד לכותרות בעניין קווין טאפוקו, פרדי פלומן, נריוס ואלסקיס וקלאודמיר פריירה שהחליפו קבוצות, מלך שערי הליגה בן ה-19 הוא הסיפור הגדול. ותראו כמה שאלות מייצרת העברה אחת:

1. האם יצליח שועה במכבי חיפה כמו שהצליח בבני יהודה, אחרי שכוכבים כמו אלירן עטר, עומר דמארי ואיתי שכטר הגיעו לחיפה והתרסקו?
2. האם אוהדי חיפה מתרצים עכשיו אחרי שטענו שיעקב שחר התעייף ולא מביא אף שחקן ישראלי טוב למועדון?
3. מה מתכננת לנו חיפה בשנים הקרובות? האם היא תחזור למרכז הבמה יחד עם מכבי ת"א?
4. מי היה האחראי לכך ששועה עזב את מכבי ת"א בגיל נערים?
5. מה יעלה בגורלם של החלוצים בוגרי מחלקת הנוער של חיפה - שון ויסמן ומוחמד עוואד? ולא פחות חשובות השאלות הבאות:
6. מה אומר יוסי אבוקסיס?
7. מה רוצה ברק אברמוב לעשות בבני יהודה?          
8. ומה חושבים ומרגישים היום אוהדי בני יהודה?

ואחרי השאלות, הנה ניסיון לספק את התשובות:
1. "בית קברות לחלוצים" נכתב בתקשורת על חיפה בשל חוסר ההצלחה של עטר ושכטר במדיה לעומת ההצלחה שלהם במכבי ת"א ובבית"ר ירושלים כשגם עומר דמארי לא הצליח בירוק, אם כי במקרה שלו זה נקבע בעיקר מפציעות חוזרות ונשנות. שועה זה משהו אחר לגמרי מהשלושה - הוא רעב להצליח, עדיין לא הרוויח מיליונים כמו השלושה ומגיע בתזמון מצוין, שכן אף אחד לא דורש ממנו היום לזכות באליפות וחיפה הנוכחית במגמת שיפור מאז בואו של מרקו בלבול. בנוסף לכך, הסגנון הנוכחי של חיפה - חמישה שחקני הגנה עם יציאה למתפרצות - דומה מאוד לזה של בני יהודה.

אמנם מעבר מבני יהודה לאימפריה של יעקב שחר במכבי חיפה זה עסק גדול, אבל אין לי ספק ששועה יכבוש אם יתנו לו את הזמן להתאקלם. עם זאת, צריך לראות גם איך בלבול יטפל בשועה, כי יוסי אבוקסיס היה מושלם עבורו.

2. אחת הטענות של אוהדי חיפה הייתה שיעקב שחר התעייף, שהוא כבר לא משקיע כסף רב בשחקנים ישראלים כוכבים ופינה את הבמה למכבי ת"א, בית"ר ירושלים והפועל ב"ש. אז הנה התשובה של שחר, כאילו אומר: לא התעייפתי, אני רוצה מאוד בהצלחת מכבי חיפה וניצחתי את מכבי ת"א והפועל ב"ש שבדקו אף הן את העברת שועה לשורותיהן. שחר עבד כאן בשקט מופתי, הוא לא יצא בכותרות ורק 5 אנשים ידעו על העסקה המתבשלת. אין ספק שזה שיחוק, ועכשיו שועה צריך להוכיח את עצמו.

3. כמעט 9 שנים שחיפה נכשלת בגדול. היא הביאה שחקנים רבים - זרים וישראלים - נכשלה כמעט בכולם ואלו שחקנים שעלו מיליוני יורו ליעקב שחר. אמנם כמועדון, חיפה שווה למכבי ת"א, אלא שבשנים האחרונות אי אפשר להשוות ברמתן ויש הבדל עצום ביניהן. החתמת שועה לחמש שנים זו אמירה ואולי היא תהיה יריית הפתיחה עם רמז לבאות. אולי סוף סוף בחיפה הבינו שצריך לחשב מסלול מחדש, לא לחזור על טעויות העבר ואולי כך נקבל את חיפה ברמתן של מכבי ת"א וב"ש משש השנים האחרונות.

4. שועה סומן מגיל צעיר כחלוץ מצוין, אביו דאג לו להכל והאמין יותר ממאמניו שהוא יהפוך לשחקן. שועה שיחק במכבי ת"א וזה עוד אחד מהפספוסים של מחלקת הנוער שלה. גם אם הוא לא עזב בגלל בעיות מקצועיות, נראה שהייתה פה התרשלות ומכבי פספסה יהלום שהיה לה ביד. יכול בהחלט להיות שמנהל מחלקת הנוער הנוכחי, פטריק ואן לוון ההולנדי, לא יפספס שחקן כזה וגם אם יש בעיות מסוימות עם שחקן, הוא יידע לנטרל רעשים ולפתור אותן.

5. בשבועות האחרונים ומאז מינוי בלבול, שון וייסמן הוביל את התקפת מכבי חיפה כשלפניו היה זה מוחמד עוואד שקיבל את המפתחות מאלי גוטמן. עכשיו שניהם בבעיה. אני בעד מאבק על ההרכב ויש גם אפשרות שאחד מהשניים ישחק עם שועה בהרכב, אבל איך שלא נסתכל על זה - לאחרון יש יתרון גדול. וייסמן ועוואד הם שחקני בית, שועה הובא במיליוני שקלים ולא כדי לשבת על הספסל. בכל מקרה, גם עוואד וגם וייסמן ימצאו מקום אחר אם יראו שאין להם סיכוי לשחק בהרכב.

6. מאד הייתי רוצה לדעת מה אבוקסיס אמר לברק אברמוב בשיחה ביניהם שבה בישר לו הבעלים על מכירת שועה, אבל הוא בטח לא התלהב מהמהלך. לדעתי זה היה בסגנון: "ברק אתה הורג אותי. בלי שועה לא נהיה בפליאוף העליון, אין חלוץ כזה היום ואין לו תחליף". זאת מכה אדירה למאמן שבנה שיטה שמאוד מתאימה לשועה ולמאוויס צ'יבוטה. לא כל חלוץ יכול להיכנס עכשיו לנעליו של מלך השערים ולשיטה של בני יהודה. אם היא תמשיך לספק הצגות, לנצח ולסיים בין שלוש הראשונות בלי שועה, אבוקסיס בהחלט קוסם.

7. בהחלטה שלו להעביר את שועה לחיפה קבע אברמוב שבני יהודה שלו היא מועדון קטן ללא שום יומרות. הקבוצה הכי מרעננת ומלהיבה בכדורגל שלנו משחררת את היהלום שבכתר? מה זה אומר? אם היה עושה זאת אברמוב בקיץ, לא הייתה שום בעיה. אבל עכשיו? באמצע העונה? מה המסר? עכשיו הסיכויים של בני יהודה להגיע לאירופה קטנו. זה נראה שהמסר של אברמוב לאוהדים הוא: "אנחנו קבוצה קטנה ללא שום יומרות וכל שחקן טוב יימכר בהרבה כסף". ככה לא בונים קבוצה.

8. ואיזה מסכנים האוהדים של בני יהודה. איך מרגיש היום אוהד של הקבוצה? מבין ההודעות הרבות שקיבלתי, לא נזכיר את הקללות, אבל כן נצטט "ריסק אותנו", "גמר אותנו" וכו'. האוהדים האלה נהנו מכל רגע, פרט למכבי ת"א הם הרגישו הכי טוב מכולם, באמת היה כיף גדול לראות את בני יהודה. עכשיו הם יחשבו פעמיים אם להגיע למשחקים. כי מה הטעם לבוא ולתמוך בשחקנים ולמכור את הטוב מביניהם? ברק אברמוב חייב לספק לאוהדים את התשובה הכי חשובה - האם אתה יכול ורוצה להיות הבעלים של בני יהודה? ואם התשובה היא כן, לאן אתה מוביל אותה?