הפחד משתק: מיעוט השערים בכדורגל הישראלי

מאמנים שחושבים רק על הגנה, ילדים שמתייבשים על הספסל בגלל יצירתיות והחשיבה העקומה של המועדונים. שרף על מיעוט השערים, שמבריח את האוהדים ממגרשי הכדורגל

שלמה שרף
שלמה שרף  20.01.19 - 13:00

תגיות: ליגת העל

תחילת כתבה

נער הייתי וגם בגרתי בכדורגל הישראלי, אבל עונה כל כך שחונה כמו השנה, אני מתקשה לזכור. יותר מדי משחקים שנגמרים ב-0:0, יותר מדי קבוצות שחושבות קודם כל הגנה, יותר מדי שחקנים שלא חושבים על לפצח את שער היריבה. לתופעה המצערת הזאת יש לא מעט סיבות, אבל אחרי שבת שבה בשני מגרשים מתוך ארבעה לא נפלו שערים, הייתי רוצה להפנות זרקור אל עבר אחת הסיבות העיקריות של היבול ההדל - המאמנים.

רוב המאמנים בליגת העל ובליגה הלאומית משחקים לא בשביל לנצח, אלא קודם כל כדי לא להפסיד. כל אחד מהם חושב על תלוש המשכורת שאותו הוא ייקח בסוף החודש, ולא על הניצחון. מה שהם לא מבינים הוא שבליגה של שלוש נקודות, הרבה יותר חכם מצידם היה לחפש את הניצחון. גם בלי להיכנס לחדרי ההלבשה, אין לי ספק שרוב התדרוכים מוקדשים לדרך למנוע ספיגת שער, ולא הדרך לפרוץ את הגנת היריבה.

לעיתים רחוקות אנחנו רואים קבוצות כמו מכבי תל אביב והפועל חיפה שחורטות על דגלן הבקעת שערים וכדורגל התקפי. קבוצות עולות עם עשרה שחקני הגנה ובקושי חלוץ אחד, שגם הוא מקבל משימות הגנתיות. מדובר בהמצאה ישראלית קלוקלת, כי בכל העולם מחפשים בראש ובראשונה שחקנים התקפה, כמו שמחפשים יהלומים יקרי ערך. פעם לשחקני ההתקפה היה יותר קל, שחקני ההגנה היו משמעותית פחות טכניים, מהירים ומוכשרים, אבל זה לא המצב היום. הרבה יותר קל ללמד הגנה ונטרול מאשר התקפה, ולצערי זו הגישה של לא מעטים.

המגמה הזאת משפיעה באופן ישיר על מספר הצופים שמגיעים למגרשים. אוהדים באים בראש ובראשונה לראות שערים, ואם גולים הפכו למחזה כל כך נדיר, אין פלא שפחות ופחות אנשים רוצים להיות חלק מקוני הכרטיסים בליגת העל. צריך ליצור מצב שיתחילו לשחק במטרה להבקיע, כפי שעשו בגרמניה בעבר, כשנתקלו בבעיות דומות בעבר. הכדורגל היום הוא גם עסק, וחובה שמישהו יחשוב גם על ה"צרכנים" - הם כמובן האוהדים.

האשמה מוטלת גם לפתחם של המועדונים. ראשי הקבוצות חייבים לתת הוראה לכל מאמני הנוער לשחק לכל הפחות במערך של 4-3-3. מלעיטים את הילדים בטקטיקה ומשננים להם "הגנה, הגנה, הגנה". שחקן שמכדרר היום במשחק ילדים חוטף על הראש מהמאמן שלו שגם מוריד אותו לספסל. מאמני הנוער מדכאים את הילדים והיכולת שלהם להתפתח, לכדרר ולהיות יצירתיים.

לא הכל שחור. אפילו בשבת הזאת זכינו להופעה אדירה של מתן חוזז שבשני משחקים מאז שהגיע להפועל חיפה הספיק להבקיע ארבעה שערים. חנן ממן, שיובש מסיבה לא ברורה על ידי ברק בכר, חזר למגרשים וכבש צמד נהדר. אם במדינה שלנו יעודדו יותר שחקנים כאלה, ולא נצטרך לחפש חלוצים עם משקפות, אולי יש תקומה גם לכדורגל הישראלי.