הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

למה בחיפה אין הפועל? עסקת פלקושצ'נקו כמשל

הפועל חיפה אולי יותר מצליחה ממכבי חיפה בשנים האחרונות, אך בכל הנוגע להתנהלות, היא במרחק שנות אור. כץ שוב גרם לקהל האדום להתכווץ בבושה, בעוד הירוקים סיפקו הצהרת כוונות. משה פרימו על הרכש הנוצץ, תמונת המראה והסדר העירוני הישן שנשמר

משה פרימו
משה פרימו  24.01.19 - 10:15

בשנים האחרונות אוהדי הפועל חיפה הסתכלו בלבן של העיניים של אוהדי מכבי חיפה, ששלטה בעיר במשך עשורים. נכון שהירוקים נחשבים לאימפריה בכדורגל הישראלי עם קהל ענק ותארים רבים, מה שאין להפועל חיפה, אבל זה השתנה בשנים האחרונות כשהפועל חיפה בנתה קבוצה הרבה יותר טובה מזו של מכבי.

השיא היה בשנה שעברה כשהאדומים היו קבוצת צמרת בפלייאוף העליון וקינחו עם זכייה מתוקה בגביע המדינה. במקום להמשיך עם הקבוצה המצליחה, שחקני הפועל חיפה בעצמם נתנו הרגשה לאוהדים שלהם, שהם לא מועדון גדול. כמעט כל הצעה שקיבל שחקן מצליח באדום, גרמה לו לעזוב ויש לכך דוגמאות רבות.

יחד עם זאת, השיא מבחינתי הוא מקסים פלקושצ'נקו. הקשר לא עובר להפועל ב"ש ולא לחו"ל. הוא פשוט חוצה את הכביש וזה מבחינת אוהדי הפועל חיפה דבר בלתי נסבל. בסיבוב הראשון פלקושצ'נקו היה עם המדים האדומים כשהם הביסו את מכבי חיפה ובסיבוב השני הוא כבר ישחק בדרבי עם המדים הירוקים.

מבחינת מכבי חיפה, ההחתמה של פלקושצ'נקו אחרי זו של ירדן שועה מראה על חישוב מסלול מחדש. יעקב שחר רוצה לרכוש לא רק ישראלים מצטיינים, אלא גם צעירים ורעבים, כאלה שאין להם ארון תארים עשיר. מנגד, יואב כץ לא יודע לשמור על התותחים הכבדים של המועדון שלו. בזה אחר זה כוכבים עוזבים את הפועל חיפה, ומה אומר האוהד האדום הממוצע היום? כנראה ש"כל שחקן טוב שלנו, בטוח יעזוב בסוף העונה". ככה לא בונים מועדון.

יואב כץ בראיונות הרבים שלו בתקשורת אומר שהוא "בעלים מסוג אחר". הוא אוהב "פייריות", ככה הוא קורא לזה. בכל העולם מועדונים אפילו יותר גדולים מהפועל חיפה, שומרים על הנכסים שלהם, ואם לא, אז תג המחיר שלהם הוא ממש גבוה. לא ייתכן שחצי כרטיס של ירדן שועה יירכש בכמעט פי ארבעה מכרטיס שלם של פלקושצ'נקו. זה לא אומר דבר רע על ברק אברמוב, אלא בעיקר על יואב כץ. אחרי שאיבד את בן בסט, תורג'מן, ממן, שיימן , שטקוס ופלקושצ'נקו, מי בדיוק יוביל את הפועל חיפה בעונה הבאה?

הקשר מסומן בהפועל חיפה כבר מגיל 10. הוא כישרון בלתי רגיל. סך הכל בן 23, אך כבר 13 שנה מסומן ככוכב של הפועל חיפה. מה מנע מיואב כץ מתחילת דרכו של פלקושצ'נקו להחתים אותו גם על חוזה ארוך טווח וגם על סכום עזיבה גבוה במיוחד? השיא בסיפור הזה הוא שהחוזה החדש של פלקושצ'נקו נחתם רק לפני פחות מחודשיים. איך אחרי שנכווה כבר, הבעלים אז לא הבין מה יש לו ביד ואת מחירי השוק, שמאבדים בתקופה האחרונה כל פרופורציה? באיזו תחושה ידבר היום אוהד הפועל חיפה עם אוהד מכבי חיפה? הרי גם אם הוא יגיד לו "הקבוצה שלנו טובה יותר", אז אוהד מכבי יסביר לו ש"כל הטובים שלכם, בסוף יעברו אלינו". אין דבר מבייש יותר מזה לאוהד.

לגבי מכבי חיפה, בשנים האחרונות הגיעו עשרות שחקנים עם הרבה רעש וצלצולים. הדוגמאות הן רבות ולא נמנה אותן כעת. לגבי מקסים פלקושצ'נקו, עושה רושם שמדובר בשחקן מאוד רעב, הוא בטח הבין שעם הפועל חיפה הוא לא יוכל להתמודד על תואר האליפות, בעוד במכבי חיפה נותנים תחושה שבשנים הקרובות זה כן יכול לקרות מבחינתן, ויריית הפתיחה היא אכן מוצלחת ביותר אם מצרפים את פלקושצ'נקו לירדן שועה. בואו נודה על האמת, עם כל הכבוד ויש כבוד לפלקושצ'נקו וירדן שועה, אי אפשר לבנות רק עליהם כדי להביא אליפות למכבי חיפה. צריך הרבה יותר מזה.

מרקו בלבול מצדו עושה את הדבר הנכון. הוא אימן את כל הצעירים המוכשרים, עוד שהיו בנבחרת הצעירה. מרקו יודע טוב מאוד מה הוא יקבל מהם, אבל בשביל לזכות באליפות, צריך שחקנים גדולים על המגרש שיחנכו את הצעירים, אלא גם מאמן כריזמטי שיוביל את הקבוצה, כמו ולדימיר איביץ' במכבי ת"א. עד כמה בלבול יכול להוביל את החבורה הזאת להיאבק על האליפות? זה סימן שאלה גדול יותר מאיך ישחקו פלקושצ'נקו וירדן שועה.

לעומת הקשרים האחרים שהגיעו למכבי חיפה כמו רועי קהת ושלומי אזולאי, פלקושצ'נקו יותר מנהיג מהם ויותר ווינר מהם. מדובר בשחקן שלא עושה חשבון וכל הזמן מחפש את השער, מה שאין היום בקישור של מכבי חיפה, וזה יכול מאוד לעזור לקבוצה. נכון שבשנים האחרונות מכבי חיפה כשלה כמעט עם כל שחקני הרכש שהביאה למועדון, כשאחרי תקופה קצרה, אלה הוכיחו שהם לא ראויים ללבוש את החולצה הירוקה. פלקושצ'נקו כמו שועה, הוא צעיר, נחוש, ווינר ומאוד מוכשר.

עם כל הכבוד למחלקת הנוער של הירוקים, לא נראה שהם יוכלו לייצר שני שחקנים כאלה בשנים הקרובות. השניים נותנים תחושה שהם "רעים", הם לא באים לעזר לאף אחד. הם לוקחים הרבה על עצמם, וזה בדיוק שמכבי חיפה צריכה.

אם בשנים האחרונות יעקב שחר ויתר על הישראלים המצויינים לטובת הפועל ב"ש, כעת יעקב שחר חזר לבמה בגדול. הוא מבחינתו בקו מחשבה מצוין, עכשיו חובת ההוכחה על אלו שיגיעו. אם גם בעונה הבאה, מכבי חיפה רוויית התכנונים לא תצליח להיאבק על האליפות, אז באמת כבר ליעקב שחר תהיה סיבה מוצדקת להרים ידיים.