"לא מבין למה הדיבור העונה בב"ש הוא במושגי כישלון"

ההחלפות לפני המחצית ("זה לא נעים") והיחס אליו בקבוצה ("ידעתי שלא יהיו לי הנחות"). קבהא הפך לבאנקר ב-11 של בכר, ואמר בראיון מקיף: "מוכן להקריב מעצמי למען המועדון"

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  22.04.19 - 17:00
תחילת כתבה

כשברק בכר הוציא את מרואן קבהא עוד לפני סיום המחצית הראשונה במשחקים מול הפועל ק"ש ומכבי ת"א, מצלמות הטלוויזיה והכתבים התרכזו רק בשחקן. כולם חיכו לרגע שקבהא לא יירד לספסל, יסרב ללחוץ את ידו של המאמן או יבעט בבקבוק בהפגנתיות. אבל באורח פלא ומעורר כבוד, הקשר התנהג למופת. הוא לא שיתף מקורבים בתחושות הקשות, וגם אם נפגע, כלפי חוץ שידר עסקים כרגיל.

"זה מה שמיוחד במרואן קבהא, ובגלל זה הוא כל כך אהוב", מספרים בב"ש. "הוא עבר לא מעט קברים בקריירה. עבד קשה והצליח בגלל זה, ככה ששום דבר לא יכול לשבור אותו".

קבהא כבר בן 28 ובאמת עבר לא מעט. עלייה מהליגה הלאומית עם מכבי פ"ת, השתתפות בליגת האלופות עם מאריבור, גביע בסלובניה, אליפות וגביע עם הפועל ב"ש. יש לו גם 4 הופעות בנבחרת ישראל, ואפשר להגיד שעד עכשיו הקריירה שלו היא הצלחה גדולה. בטח לילד שגדל באין אל-סהלה בוואדי ערה.

תחילת הדרך באלופת ישראל היוצאת לא הייתה פשוטה. ג'ון אוגו הועדף על פניו, אבל קבהא האמין בעצמו. גם כשהוסט לעמדת הבלם, עמדה בה הוא מרגיש פחות בנוח, הוא הצליח להרשים. סוכנו, דודו דהאן, כבר טען אם דקות המשחק שלו לא יהיו יותר משמעותיות, הוא ישקול להעבירו לקבוצה אחרת. אופציות לא היו חסרות, אבל בתקופה האחרונה הוא כבר באנקר ב-11 של בכר.

"לכל מה שהגעתי בקריירה שלי כשחקן הגעתי בזכות עבודה קשה", אומר קבהא לפני המשחק הערב (שני) מול מכבי חיפה. "אני לא מאמין בקסמים ובדברים שמגיעים בקלות. כשהגעתי לב"ש, ולמרות כל הדברים שעברתי בדרך בקריירה, ידעתי שלא יהיו לי הנחות ואני אצטרך לעבוד קשה ולהוכיח את עצמי מחדש. בכלל אני חושב שזה משהו שנוהגים להשריש במועדון. אין פה שחקנים שחושבים שיש להם צ'ק פתוח, אתה חייב להוכיח את עצמך כל אימון ומשחק".

אז אולי היום סוף סוף תעשה לנו סדר: למה העדפת את ב"ש על מכבי ת"א?
"האמת שפחות חשוב לי ופחות מעניין אותי לדבר על מה שהיה, כי זה בכלל לא רלוונטי. בחרתי בהפועל ב"ש, ואני חושב שעשיתי את הבחירה הטובה ביותר עבורי. מקצועית אני לומד כל הזמן ויש לי חלומות להגשים עם המועדון הזה. בחרתי את המקום שמבחינתי ראיתי את עצמי גדל בו ומשתלב בו".

אבל על הדרך גם הפכת לשחקן שהוא 'סותם חורים'. כשחסר בלם ישר אתה מוקפץ.
"אני לא חי עם הגדרות, הן לא חשובות לי. מה שחשוב לי זה לעשות את מה שהמאמן מצפה ממני. אם אני יכול לעזור, אז אעזור במה שאפשר כדי שהקבוצה תצליח. אני חושב שזה חיובי להיות שחקן מגוון וזה מאפשר גמישות לכל הצוות שעובד מסביב".

נחזיר אותך רגע לאותם משחקים שאתה מוחלף לפני המחצית. מה עובר בראש?
"זה לא נעים לצאת בדקות כאלו, אבל אני תמיד חושב חיובי. בקריירה של כל שחקן יש הרבה קשיים וצריך לדעת טוב מאד איך לצאת מהם לכיוון המטרה, שבסופו של דבר היא הדבר שאני מרוכז בו ולא נותן לשום דבר להפריע לי. גם אם אני אצא 10 פעמים בדקה ה-30, כל עוד זה לטובת הקבוצה אני מוכן להקריב מעצמי למען המועדון והמטרות שלו".

עונה לא פשוטה עוברת עליכם מכל הבחינות.
"מי שנמצא בספורט ובכדורגל בפרט יודע שלא כל הזמן מנצחים. היו למועדון שלוש שנים טובת מאד, ואם מסתכלים יותר רחב, אז הפועל ב"ש עברה ממועדון שנלחם על הישארות למועדון צמרת. אני גם לא מבין למה מדברים במונחים של כישלון, צריך לקחת דברים בפרופורציה ולראות לאן הגענו. פתחנו אמנם עם לא מעט משברים, אבל החוזק והעוצמה שלנו הוכיחו את עצמן בהמשך הדרך. אנחנו כרגע במקום השני שמוביל לאירופה, ואם נהיה שם עונה נוספת אז נעמוד בעוד מטרה שלנו. זה מקצוע שפעם הוא ככה ופעם הוא ככה, יש לנו עוד הרבה מה להראות".

פעם שחקנים לא מיהרו להגיע לב"ש, זו הייתה מעין אופציה אחרונה מהגדולות. היום זה מרגיש שונה.
"נכון. גם אני שמעתי דברים מאד טובים על המועדון, והגעתי אליו בתקופה מוצלחת וכאופציה ראשונה של שחקן שמגיע לליגה הישראלית. הפועל ב"ש זה מועדון חם ומשפחתי, ויחד עם זאת מאד מקצועי ושאפתני. יש לנו חלומות ותמיד כיף ללכת למקום שחולמים בו יחד".

המשחק הערב מאד משמעותי במיוחד?
"יש לחץ חיובי. רוצים לעמוד בציפיות, אבל משתדלים לתעל את הלחץ למקום טוב. אנחנו לא משתמשים במילה לחץ, אלא רואים את זה כאתגר משותף שלנו ויעד שאני מאד מקווה שנעמוד בו".

יש כאלו שמנבאים ששלטון היחיד של מכבי ת"א יימשך גם בשנים הבאות. מה אתה עונה להם?
"לפני ארבע שנים כולם היו בטוחים שמכבי ת"א תמשיך להיות אלופה, ואז הגיעה הפועל ב"ש. לפני שנה כולם היו בטוחים שב"ש תשלוט עוד הרבה שנים, ואז מכבי ת"א עשתה עונה הרבה יותר טובה. עדיף לא לשער השערות, אלא לעבוד קשה. את העתיד אף אחד לא יכול לחזות".