גם בתקופות הכי קשות: הרכב העשור של בית"ר י-ם

זרים שהבריקו, שחקנים שפרצו ונמכרו בסכומי עתק וסמלים בשלהי הקריירה. הקבוצה מהבירה ידעה עליות ומורדות בעשור האחרון, אז מי ה-11 שבלטו מעל כולם? פרויקט הקיץ

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  22.07.19 - 19:14

תגיות: ביתליגת העל

תחילת כתבה

עשור זה תקופה שאפשר לבנות שושלות ולפרק אותן, לגדל כוכבים ולראות אותם פורחים, לחוות רגעי אושר לצד אכזבות, שקשה להתאושש מהן. בשנה הבאה נסגור עשור של כדורגל בליגת העל, והפגרה היא זמן מצוין להכתיר את שחקן העשור של הליגה ה"שישית בטיבה באירופה". הפרויקט מיוחד של ערוץ הספורט בשיתוף הגולשים יעבוד בשני שלבים:

שלב ראשון: צוות ערוץ הספורט ייבחר את ה-11 של העשור מכל קבוצה (בכל עמדה) ופותח לכם אפשרות להצביע את הדעה שלכם.
שלב שני: נפרסם את תוצאת הסקר ונחשוף מי שחקן העשור של כל קבוצה

*שחקנים שייכנסו להרכב העשור הם כאלה ששיחקו בקבוצה לפחות שנתיים
*הקבוצות שייכללו בפרויקט הן כאלה שבמהלך העשור השיגו את הכרטיס לאירופה
*העונות שנמדדו הן החל מ-09/10 עד ו-18/19. בסך הכל - 10 עונות

קבוצת העשור של מכבי חיפה - הכתבה הראשונה בפרויקט.

בית"ר י-ם ידעה עליות ומורדות במהלך העשור הזה. מתקופת המשבר של ארקדי גאידמק ועד המעבר לבעלות אלי טביב. שחקנים הגיעו והלכו, אבל מי בלט מעל כולם?

שוער: אריאל הרוש
תקופה במועדון: 2008-2014
למה נבחר? כנראה שאוהדי בית"ר י-ם יחשבו אחרת, אבל הרוש הוא עדיין אחד מהשוערים הכי איכותיים בצמחו בבית וגן. אז נכון, הוא היה שם בשנים קצת פחות טובות של הירושלמים, אבל הוא שימש כקפטן, גילה יכולת טובה והיה המנהיג של הצהובים שחורים, עד פרשת הצ'צ'נים, שגרמה לקהל לצאת נגד הקפטן. תאהבו אותו יותר או פחות, אריאל הרוש הוא מהשוערים הטובים שיש לנו.

מגן ימני: אלי דסה
תקופה במועדון: 2010-2015
למה נבחר? מי שכיום הוא ככל הנראה המגן הימני הטוב בישראל,  שיחק במשך 5 שנים בבית"ר י-ם וגם שם גילה יכולת גבוהה. התרומה להתקפה והעוצמות שלו היו כאלה שהפכו את אגף ימין של הירושלמים לקשה מאוד לעצירה. בטדי בהחלט נהנו מהקרוסים של דסה, אבל נאלצו להיפרד ממנו, כמו לא מעט שחקנים, אותם אלי טביב בחר למכור.

בלם: חסוס רואדה
תקופה במועדון: 2015-2017
למה נבחר? לא מעט בלמים איכותיים נחתו בתקופת טביב במועדון, אבל היחיד שבאמת נשאר והרשים יותר מעונה אחת היה חסוס רואדה. הבנת המשחק הנהדרת, המצבים הנייחים (בזכותם כבש 7 שערים) יצרו שחקן שהוא הרבה יותר מרק שחקן הגנה. רואדה היה מחובר מאוד לאוהדים, אבל גם היה הדבק המחבר בהגנה, שהפך את השלם לגדול בהרבה מסך חלקיו.

בלם: טל כחילה
תקופה במועדון: 2012-2019
למה נבחר? אז נכון, לאורך רוב התקופה טל כחילה לא היה באופן קבוע בלם הרכב בבית"ר י-ם, ואפילו הייתה תקופת השאלה לחצי עונה לבני יהודה, אבל כחילה הוא היה השחקן שכל אוהד צהוב אהב. מחוייב, עם תחבושת על הראש כמעט בכל משחק ומבט על האף שלו יעיד עד כמה הוא תרם למועדון. כחילה היה בית"ר י-ם ובית"ר י-ם הייתה טל כחילה, בדיוק כמו אבא שלו.

מגן שמאלי: דושאן מאטוביץ'
תקופה במועדון
: 2014-2016
למה נבחר? מאבק צמוד עם מרסל הייסטר, אבל בסופו של דבר הסרבי השתחל להרכב בעיקר בגלל האופי. אז נכון, הוא לא היה מהיר וגם לא עוצמתי בצורה יוצאת דופן, אבל האופי הנוח והמנהיגות שהביא, הובילו את המהפך של אלי טביב בבית"ר י-ם. מאטוביץ' ענד את סרט הקפטן ועזר להחזיר את הירושלמים לאירופה. בשקט בשקט, מהמגנים השמאליים הטובים ביותר שהיו בישראל.

קשר: קלאודמיר פריירה
תקופה במועדון
: 2014-2018, 2019/2010
למה נבחר? הג'וקר של אלי טביב. אמרו עליו שהוא מנהל אורח חיים לא ספורטיבי, אבל אם נתייחס רק למה שקורה על הדשא, קלאודמיר פריירה הוא בדיוק מסוג השחקנים שמתאימים בצורה מדויקת לכדורגל הישראלי. העוצמות במצבים הנייחים, הדומיננטיות במרכז השדה והניחוח הברזילאי הפכו אותו לבינגו שהחזיק את מרכז השדה הצהוב שחור במשך 4 שנים. בינגו של ממש מבחינת אלי טביב.

קשר: אבירם ברוכיאן
תקופה במועדון
: 2002 עד 2012 ו-2013-2014
למה נבחר? בגלל רגעי הקסם שלו שהמשיכו את העשור הקודם שהיה נהדר מבחינתו. ברוכיאן הפך בעשור הזה לקפטן בית"ר י-ם והצליח להלהיב את טדי בזכות טכניקה וראיית משחק שלמעטים היו. אז נכון, זה היה עשור פחות מוצלח מבחינת ברוכיאן, אבל כל דקה שלו על הדשא הייתה רגע שכל אוהד בית"ר י-ם התענג עליו.

קשר: עומר אצילי
תקופה במועדון: 2013-2016
למה נבחר? הילד שהפך לגבר. אצילי נחת בטדי ככישרון מראשון לציון והפך בבית"ר י-ם לאחד מהשחקנים הטובים בארץ. הקשר קיבל את סרט הקפטן והחזיר ביכולת גבוהה שהובילה את הירושלמים לאירופה, וגם אותו באופן אישי כל הדרך למעבר יוקרתי לגרנאדה מהליגה הראשונה בספרד.

קשר: עידן ורד
תקופה במועדון: 2016-2019
למה נבחר? מי שהתחיל את העשור כילד הפלא של בית"ר י-ם, סיים אותו כקפטן והמנהיג הבלתי מעורער של הירושלמים. עידן ורד חזר לירושלמים אחרי תקופה לא פשוטה וגם חוויה מעבר לים, ומהר מאוד הזכיר למה הקהל כל כך אהב אותו. ורד עוד יוביל את הירושלמים קדימה גם בעשור הבא, וכנראה שגם עד הפרישה.

חלוץ: עמית בן שושן
תקופה במועדון
: 2009-2013
למה נבחר? בן שושן היה שם בבית"ר י-ם בשנים הטובות וגם בפחות טובות, אבל תמיד הרגשת את הנוכחות שלו: חלוץ דומיננטי שפילס את דרכו מבית"ר י-ם לנבחרת ישראל. שערים, מנהיגות ויכולת גבוהה, ושום מילה על שלומי ארבייטמן.

חלוץ: איתי שכטר
תקופה במועדון: 2016-2018
למה נבחר? איכשהו, למרות שעבר בין רוב הקבוצות הגדולות בישראל, איתי שכטר הצליח להפוך לאהוב הקהל בכל מקום. דווקא אחרי תקופה שיעדיף לשכוח במכבי חיפה, שכטר התניע מחדש את הקריירה שלו בטדי. 26 שערים, מעורבות במשחק ההתקפה וסרט הקפטן שכל כך הגיע לו, הפכו אותו לשחקן הכי חשוב של אלי טביב, גם אם בגמר הגביע הבעלים חשב אחרת.

הצביעו בסקר