הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

היה אצלה בידיים: כך מכבי ת"א ויתרה על רוקאביצה

לפני 5 שנים וחצי, חלוץ חיפה בכלל היה בהתרשמות אצל הצהובים. איך נוצרה הסיטואציה המקרית שהביאה אותו לארץ, מי חשב שהוא עדיף כמגן שמאלי ולמה זה נפל? הסיפור פה

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  05.01.20 - 16:30

47 שערים בארבע שנים וחצי בישראל, הפכו את ניקיטה רוקאביצה לאחד מהחלוצים הכי טובים בישראל. מבית"ר י-ם ועד מכבי חיפה, האוסטרלי ממוצא אוקראיני, שבכלל משחק כישראלי הודות לאישתו המקומית, הוכיח שבארץ הקודש לפחות, הוא בהחלט שובר שוויון.

מעטים זוכרים, אבל קבוצתו הראשונה (בה הוא בכלל לא חתם בסוף) הייתה דווקא מכבי ת"א. בקיץ 2014 רוקאביצה הגיע למבחנים במכבי ת"א של אוסקר גרסיה, אלא שבסופו של דבר זו ויתרה עליו. אז מה באמת קרה שם והוביל לוויתור? חזרה לסיפור המפתיע.

"חיפשתי שחקן יהודי בגרמניה, בסוף הגעתי במקרה לרוקאביצה"
מבט על שמו והרזומה של רוקאביצה עלול להטעות, שכן לפחות על הנייר לא נראה שיש לו קשר ישראלי, אבל צירוף מקרים, הוביל את הסוכן אבי ציוני אליו.

"חיפשתי יהודים שגרים בחו"ל, כאלה שיכולים לשחק כישראלים בליגת העל", ציוני נזכר, "היה שחקן בקבוצת המילואים של פרנקפורט שקראו לו דניס אפשטיין, שהיה לו שם יהודי. רציתי להביא אותו לישראל, ואז התברר לי שהוא בכלל לא יהודי, אבל דווקא הקרובים אליו אמרו לי שאומנם לו אין קשר לישראל, אבל לחלוץ אחד בפרנקפורט, דווקא יש: ניקיטה רוקאביצה".

ציוני סיקרן את רוקאביצה ואישתו עם האפשרות שיגיע לשחק בישראל והציע אותו לג'ורדי קרויף. המנהל הספורטיבי התעניין בו, אבל רצה שיגיע להתרשמות הדדית, שכן הגיע אחרי עונה קצת פחות טובה מבחינתו. "שכנעתי את רוקאביצה להגיע למכבי ת"א. הוא דיבר עם אנשים במועדון והבין שזו התרשמות הדדית, ולכן הסכים להגיע", ציוני נזכר.

"אוסקר אמר שיהיה מגן שמאלי טוב. הבירוקרטיה הפילה את העסקה"
למרות שלא הוחתם בסופו של דבר, ניקיטה רוקאביצה דווקא הרשים במכבי ת"א. החלוץ כבש במשחק אימון נגד ווינר ניושטאדט, וזכה לקרדיט גדול מהצוות המקצועי. באותה תקופה החוד של מכבי ת"א כלל את ערן זהבי, גאל מרגוליס, ראדה פריצה, עומרי אלטמן ועדן בן בסט, כך שהיה עומס בחלק הקדמי, מה שגרם להתלבטות אם לצרפו.

אוסקר העריך מקצועית את רוקאביצה, כך על פי עדויות מסביב, אבל היו שתי התלבטויות מרכזיות שהעלו ספק לגבי צירופו. האחת: לטענת המאמן הספרדי, רוקאביצה התאים יותר לתפקיד של מגן שמאלי, ופחות לתפקיד של חלוץ. "הוא אהב את המהירות של רוקאביצה וחשב שהוא יכול להיות מגן שמאלי מטורף עם כוח הפריצה שלו", נזכר אדם שהיה בסוד העניינים באותה תקופה, "הוא היה אז בן 27 וגרסיה לא האמין שהוא יוכל כבר לשנות תפקוד, אז ויתר על זה".

מלבד סימני השאלה לגבי תפקודו, מכבי ת"א חששה שהליך האזרוח שלו יימשך יותר מדי זמן. בקרית שלום חששו שהוא יתפוס משבצת של זר ולאור ריבוי השחקנים בחלק הקדמי, פשוט ויתרו על רוקאביצה. האוסטרלי שמר מאז על קשר עם ג'ורדי קרויף ועם קרלוס גרסיה, שכן במכבי ת"א באמת האמינו שהוא שחקן טוב, אבל פשוט הסיטואציה לא התאימה.

מי שניצל את הסיטואציה היה אלי טביב, שמיהר לקפוץ על המציאה, והחתים אותו מיד לאחר מכן. בהמשך האוסטרלי כבר נמכר למכבי חיפה, והיתר? היסטוריה. ביום שני רוקאביצה יפגוש את מכבי ת"א במשחק העונה, ולנו לא נותר לדמיין איך הקריירה שלו הייתה מתפתחת לו היה חותם במכבי ת"א.