"אשדוד שידרה שיש דברים חשובים מחיי אדם"

אבי נשר נגד המועדון: "קורא לנקוט במעשה מיידי וחמור"

גיל לוין
גיל לוין  30.01.20 - 10:16
תחילת כתבה

עם היוודע גזר הדין של יצחק אספה, שנידון לארבע שנות מאסר וחצי על הריגתו של הנער ארי נשר ז"ל, אביו, הבמאי אבי נשר הגיב לעונש של הכדורגלן: "היום הוא יום מאוד מאוד קשה לשלושתנו, שהיא מילה קשה בפני עצמה. היינו רגילים לדבר על ארבעתנו. שום דבר לא יחזיר אלינו את ארי או ישנה את החיסרון והאובדן הנוראי שלו ואת העובדה שנהיה אנשים פצועים עד סוף חיינו. אז מבחינתנו, הפסקה לא קשורה אלינו ולטרגדיה האישית שלנו כי שום דבר לא ירפא את הטרגדיה המכה הנוראית הזאת".

"יש לפסיקה חשיבות עצומה במובן הישראלי", המשיך נשר. "כי אנחנו אזרחים ישראלים והמדינה חשובה לנו ושלטון חוק וסדר חשוב לנו. אני חושב שאנשים לא מבינים מספיק מה זה הפקרה. זה מעשה של רצח, למרות שהחוק לא קורא לזה רצח. במקרה הזה הנאשם פגע בבננו, פצע אותו קשה, ונעצר וישב שם למרות שבעצם היה יכול לצאת, להושיט לו עזרה ולהזעיק אמבולנס כי זה היה המעשה האנושי והנכון לעשות. הוא ידע שאם הוא בורח הוא חורץ את גזר דינו למוות וזה מה שהוא עשה. מבחינתו לא היה אכפת לו שארי ימות, ממש כך. המחוקק קבע רף עליון של 14 שנים לעבירה האיומה של הפקרה מתוך הכרה בעבודה שכמותה כהריגה".

"מר אספה יצא בזול. הוא קיבל ארבע שנים וחצי רק בגלל שזה הרף הממוצע הנהוג, מתוך אינטרס ציבורי וכדי להציל את הנער הבא שיהיה שרוע על האספלט מדמם והאדם שיישב במכונית ויתהה אם להציל את עצמו או אדם שנפגע. אני מקווה שהפסיקה של השופט שלחה מסר חשוב לשופט לכל אזרח: אני מקווה שאתה מספיק אנושי להחשיב ערך חיי אדם למשהו חשוב יותר מטובתך האישית ואם אתה לא מספיק בן אדם יש שופטים בישראל שיטפלו בך בעונש הראוי. אנחנו חיים בחברה שבה יש חוזה חברת שכל אחד מאיתנו חייב לעצור באדום ולעזור לבן אדם שנפל על המדרכה אם באשמתנו או לא. לא נוכל לחיות בחברה שגם אנשים עושים פשע כה מכוער ואחר כך משקרים ומשקרים ומשבשים ראיות ועושים התנהגות שלא תאומן. במשך שנה וחצי הבן אדם הזה גרר אותנו בכאב לב לא יתואר ברצף של שקרים לא יאומנו בכל מיני רימוזים שהמשפט הזה לא כשר והזיות דומות של עודים חלקלקים והשופט גזר את עונשו".

נשר תקף גם את קבוצתו של אספה, מ.ס. אשדוד: "בעולם יש סטנדרט שבו אדם שמואשם בפשע מורחק ממשחק בקבוצת ספורט, מכיוון שהיא אמורה לספק ערכים חינוכיים לחברה. היא משחקת מול קהל של בני נוער וילדים ואמורה לשגר מסר של מה הוא הסטנדרט המוסרי הנהוג בחברה. אשדוד מעלה את מר אספה בהרכב מזה חודשים רבים אחרי שהורשע ובעיניי אגודת ספורט משדרת מסר לציבור הרחב שזה בסדר להפקיר לקחת חיי אדם ולהיות מעורב במעשה הריגה מתוך בחירה ויש דברים חשובים יותר מחיי אדם.

אני לא יודע מי מממן את אשדוד, אבל אני קורא מכאן לנקוט במעשה מיידי וחמור כי זה בלתי אפשרי שאדם שחיי אדם על מצפונו עולה על המגרש ונותן דוגמא לילדים. בלתי אפשרי ולא ניתן על הדעת אני בטוח שאם השופט היה יכול לפסוק משהו נגד אשדוד הוא היה עושה את זה. אני מעט נסער אבל זה לא קשור לאובדן האישי שלי. אנחנו חיים במדינה שחייבת לתקן את עצמה והתיקון יתחיל ממערכת המשפט והתקשורת, שתבהיר שדבר כזה שהוא בלתי נסבל בחברה שלנו. אדם שהפקיר ילד על אספלט לא יכול לבוא בקרבנו כאילו דבר לא קרה. במיוחד בחברה הישראלית שלמדנו שלא נוטשים פצועים בשטח. מר אספה נטש ילד בן 17 וחרץ את גזר דינו".

רותם נוימן וסרמן מפרקליטות תל אביב אמרה: "בית המשפט גזר היום ארבע שני וחצי מאסר על הנאשם, עונש שביטא את עבירת חומרת ההפקרה ושלח מסר מהדהד לציבור הנהגים. בית המשפט קבע שמדובר בעבורה שיש בה שפל מוסרי בכך שהפוגע במקום לעצור לעמוד על תוצאות התאונה חושב רק על עצמו ונמלט מהמקום במקרה הזה הנאשם גם הגדיל וביצע פעולות לשיבוש החקירה. אנחנו מקווים שהעונש יהווה תמרור אזהרה לציבור הנהגים כולו ביחס לחברה המוטלת עליהם על פי חוק".

פרקליטו של אספה, עו"ד ליאור שטלצר: "זה גזר הדין לא פשוט עם עונש חמור. אנחנו מכבדים את ההחלטה של בית המשפט אבל חשוב לציין שמדובר בעונש שלא עולה בקנה אחד עם רמות הענשיה בעבירות הללו וגם בית המשפט בעצמו אומר זאת ואנחנו. יצחק לא אחראי ואשם בתאונה והעונש לא יעמוד במבחן הערעור. אנחנו לומדים את גזר הדין והכרעת הדין ונשקול את המשיך הצעדים. הוא ימשיך לשחק באשדוד ככל שנרגיש לנכון".