"שכטר באירופה? רק כתייר": עלילות מתיאוס

העקיצה לחלוץ והשיעור שנתן לתקשורת כשאימן במכבי נתניה. הקשר האגדי חוגג 59

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  21.03.20 - 19:06
תחילת כתבה

ה-21 במארס, מתברר, הוא יום בו נולדים כוכבים. אנטואן גריזמן, ג'ורדי אלבה, הדובדבן שבקצפת רונאלדיניו וגם עוד אחד - אלוף עולם עם קשר ישראלי הדוק: לותר מתיאוס. קשר העבר, שענד את סרט הקפטן בזכיה הראשונה של גרמניה כנבחרת לאומית מאוחדת, עבר בארצנו הקטנטונת והדריך את מכבי נתניה ב-2008/09 לאחת העונות הטובות ביותר שלה במילניום הנוכחי.

לכבוד יום הולדתו ה-59, כתבנו מוטי פשכצקי, שסיקר גם אז את מכבי נתניה נזכר בעידן מתיאוס. הגרמני, מתברר, התעניין מאוד במה שנכתב עליו בתקשורת הישראלית, היה קורא כל ידיעה ולמרות שנחשב ל"שם גדול" זה לא ניחן בגישתו. הוא שמר על יחסים טובים עם אנשי התקשורת, עונה לטלפונים ואם היו שולחים לו הודעות הוא היה חוזר אליהן ברוב המקרים. הוא לא היה 'יקה' כמו שהיה אפשר לצפות.

הכוכב הגדול של נתניה באותם ימים היה כמובן איתי שכטר, שכבר אז יועד לגדולות. בתקשורת החמיאו לחלוץ בלי סוף, אבל מתיאוס לא אהב את העובדה שמפרגנים רק לשחקן אחד. יום אחד, במסיבת עיתונאים, נשאל המאמן האם זה נכון ששכטר בדרך לקבוצה באירופה ומה נתניה תעשה בלעדיו והוא השיב בדרכו האופיינית: "הסיכוי ששכטר יהיה באירופה זה רק אם הוא יקנה כרטיס טיסה ויגיע אליה כתייר".

מתיאוס לימד שיעורים גם את אנשי התקשורת. בשל הפסד במשחק ליגה, הוא ספג שלל ביקורות מכתבי מכבי נתניה בכלי התקשורת ובתגובה כינס את כולם אחרי מסיבת עיתונאים. "'אני אולי לא אהיה פה בעוד שנה או שנתיים", הכריז בפניהם. "אני מאחל לכל אחד מכם לעשות את מה שעשיתי בכדורגל. זכיתי בליגת האלופות, והפסדתי בגמר ליגת האלופות, זכיתי במונדיאל, הייתי קפטן נבחרת גרמניה. היללו אותי ו'הרגו' אותי. לא יודע כמה מכם מתכוונים להמשיך במקצוע, אבל תמיד תזכרו דבר אחד: 'אם אתם רוצים לקבל כבוד - אתם צריכים לתת כבוד בחזרה'".