בשליפה: המאמנים שנמצאים בסכנת הרחקה

בשל עדכון בחוקה, גם לספסלים נספרים צהובים. הנתונים פה

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  17.01.21 - 13:25
תחילת כתבה

במסגרת עדכוני החוקה שנכנסו לתוקף מהעונה הקודמת, השתנה מנגנון הטיפול בעבירות של מאמנים ואנשי צוות בליגת העל. לפני השינוי, אנשי הספסל היו יכולים לקבל או אזהרה בעל פה או הרחקה שלאחריה הם נאלצו להגיע לוועדת משמעת בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל. כיום השופטים רשאים לשלוף כרטיס צהוב או אדום לעבר אנשי הספסל של הקבוצה, וכמו שראינו, הם משתמשים בנשק הזה לעיתים תכופות.

לא רבים יודעים, אבל בהתאחדות מתבצעת ספירה מוסדרת של צבירת הכרטיסים הצהובים, ובדיוק כמו אצל השחקנים מי שיצבור חמישה כרטיסים צהובים, יורחקו למשחק אחד ויאלץ לראות את המשחק ביציע, לאחר מכן הספירה תמשך והפעם הצהוב התשיעי יגרום להרחקתו של בעל התפקיד ממשחק אחד.

מבדיקת ערוץ הספורט, לאחר 15 מחזורים (להוציא את הפועל ק"ש ובני סכנין ששיחקו 14 משחקים בלבד), עולה כי במהלך המחזורים האלה נשלפו 3 אדומים (למאמנים גיא לוזון וקובי רפואה ולמנהל הפועל ת"א דוד מגן) ולא פחות מ-43 כרטיסים צהובים. מדובר על ממוצע של כ-3 כרטיסים צהובים למחזור. הבדיקה לא כללה כרטיסים שנשלפו במהלך משחקי גביע הטוטו, שכן עבור אלה מתבצעת ספירה נפרדת

קבוצות
באופן לא מפתיע בראש רשימת ספסלי הקבוצות המוצהבות נמצאות שתי התל אביביות, שלא חוו הצלחה מקצועית עד כה העונה ונראה שחוסר ההצלחה הזה גרם לאי שקט אצל אנשי הספסל. מכבי תל אביב מובילה את טבלת הצהובים עם 6 כרטיסים, 4 מתוכם שייכים לצוות היווני שסיים את תפקידו  (2 למאמן דוניס ו-2 לאנשי הצוות שלו). את 2 הכרטיסים הנוספים ספג מנהל הקבוצה יואב זיו.

היריבה העירונית הפועל ת"א מיד אחריה עם 5 כרטיסים צהובים. בלט מעל כולם מנהל הקבוצה דוד מגן, שהוא, כאמור, איש הצוות היחיד שהורחק ואינו מאמן. מגן ראה אדום לאחר שצעק לאלי חכמון, שהיה השופט הרביעי בדרבי מול מכבי ת"א: "מה תעשה לי? תרחיק אותי בכרטיס אדום?". הספסלים ההוגנים עד כה במהלך הליגה הם ספסלי הפועל ב"ש והפועל חיפה, שהסתפקו בצהוב אחד בלבד שנשלף למאמני הקבוצה.

מאמנים 
באופן לא מפתיע, חלק נכבד מהצהובים לבעלי תפקידים (19) נשלפו לעבר מאמני הקבוצה, שעושה רושם שנמצאים בלחץ הגדול ביותר בין בעלי התפקידים. קובי רפואה (שגם הורחק בכרטיס אדום) וריימונד אטפלד רחוקים שני כרטיסים צהובים בלבד מעונש ההרחקה האוטומטי לאחר שצברו 3 כרטיסים צהובים.

מחזורים
המחזור היחיד בו לא נשלפו כרטיסים ליושבי הספסל היה המחזור הראשון של הליגה. האם זה נובע מכך שהקבוצות היו רגועות יותר וללא לחץ או שהשופטים הם שבאו בגישה עדינה יותר? בכל שאר מחזורי הליגה נשלפו כרטיסים כשהשיא היה במחזור השביעי, בו נשלפו 7 כרטיסים צהובים.