הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ביקורת דרכונים: הצעה לשינוי מגבלת הזרים

חלוקה ל-3 קטגוריות שונות תעלה את הרמה בישראל. טור דעה

יניב פרנקו
יניב פרנקו  03.07.21 - 10:30

תגיות: מגבלת הזרים

שאלת הזרים בכדורגל הישראלי היא שאלה מרכזית. באינטרס הצר של הקבוצות: הן רוצות כמה שיותר. תוספת זרים תוריד את התלות במלאי הכישרון המוגבל, שמוביל את השחקן הישראלי להישאר בליגה המקומית ולא לצאת לשחק בליגות אחרות.

מצד שני, אנחנו לא רוצים לראות פה גרסה של ליגת הכדורסל המקומית, שהפכה לליגה של זרים ומתאזרחים ודחקה את הכישרון הישראלי לפינה. אז מה עושים? הנה ההצעה שלי – מחלקים את הנושא ל-3 תתי קבוצות.

קבוצה א' – זרים איכותיים שמעלים את התחרותיות בליגה.
כלומר, זרים "מוכחים" עם רזומה, שיחקו בליגות מובילות או שחקני נבחרות, כאלה שללא ספק יעלו את האיכות בליגה. לקבוצה זו לא הייתי מאפשר הגבלה בכלל ברמת כל קבוצה.

תבוא מכבי חיפה ותחתים 10 כאלה? וולקאם. זה רק טוב לכדורגל. איך קובעים מי הוא זר "מוכח" – מגדירים כללים ברורים שמזכירים את רישיון העבודה האנגלי לדוגמא.

קבוצה ב' – שחקנים זרים לבחירה חופשית לכל קבוצה, ללא מגבלה
כלומר, שחקן שאינו ישראלי, ללא משמעות לרזומה שלו, יוכל לחתום בכל קבוצה. פה כן נכנסת הגבלת כמות, לדוגמא עד 3 בקבוצה.

רוצה קבוצה להביא שחקנים ברזומה שאינו נראה ככזה שמשדרג את הליגה? תוכל לצרף עד כמות מסוימת. לשחקן הישראלי זו בשורה טובה, שכן יותר קל להתמודד עם ההגבלה הזו כאשר השחקן הזר נהנה מעלויות מס מופחתות, דרך הגבלת הכמות.

קבוצה ג' – שחקנים זרים צעירים עד גיל 20.
כלומר, שחקן זר, כישרון גולמי ככל הנראה, יוכל לחתום בקבוצה ישראלית ועד לגיל 20 לא ייחשב במסגרת הגבלת הכמות של קבוצה ב'. אם הוא יהיה טוב, הוא ישחק. אם לא, אז לא.

כשיעבור את גיל 20, אותו זר ייחשב במסגרת הגבלת כמות קבוצה ב', אבל זה כן יעודד את הקבוצות לחפש איכות גם מעבר לים, ישפר את מערכי הסקאוט ויאפשר לקבוצות לפתח מודל עסקי משופר דרך השבחות שחקנים.

בנוסף, זה יוכיח לקבוצות ששחקנים צעירים זרים יכולים לייצר תפוקה גם בגילאים הצעירים ואולי יכניס את הכדורגל הישראלי חזרה למסלול שבו שחקן בן 23 אינו "ילד" ואפשר לשלב צעירים בהרכבים כבר בגיל צעיר. לקבוצה זו הייתי מאפשר לכל קבוצה להחתים עד 2 שחקנים.

**
המשמעות מבחינת היקף הזרים בליגה: המצב הנוכחי בו ניתן להחתים 6 זרים מוביל בליגה של 14 קבוצות להחתמות של כ-80 זרים בסגלים פלוס השאלות לקבוצות לאומית.

ההצעה הזו תוביל ככל הנראה לכ-40 זרי איכות בקבוצה א' + כ-50 זרים מקבוצה ב' ו-ג'. כלומר מבחינת כמויות – לא שינוי משמעותי, אבל שינוי דרמטי מבחינת יחסי הכוחות. הקבוצות העשירות יחפשו איכות בלי הגבלה והקבוצות הפחות עשירות, יתמודדו עם מגבלת זרים מצד אחד, אך ישתחרר להם לא מעט כישרון ישראלי שיתפנה בקבוצות העשירות עמוסות הזרים.

**
לדעתי, יישום של הצעה בסגנון זה עשויה לחולל  דרמה גדולה גם ברמת האמירה – הקבוצות העשירות מחפשות לחזק את עצמם לא מול התחרות המקומית, שם הן חזקות במילא גם היום, אלא מול התחרות במפעלים האירופאיים והזרים האיכותיים ישפרו אותן.

מצד שני, המצב הנוכחי בו במקום לחפש להשתפר, שאר קבוצות הליגה מביאות 6 זרים בינוניים על חשבון השחקן המקומי, אלה בדיוק המקומות שתוקעים את ההתפתחות של הכדורגל הישראלי. יש שיאמרו שלרדת מ-6 ל-5 זה לא שינוי כזה גדול, אבל לרדת מ-6 ללא הגבלה ל-3 ללא הגבלה פלוס 2 צעירים מתחת ל-20, זה כן שינוי משמעותי.

**
גילוי נאות – הכותב הינו אוהד הפועל ת"א, שאינה טובה בהחתמות של זרים כבר מספר שנים והיה מעדיף לראות את עומרי אלטמן על חשבון זרים.