הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מחלקה פתוחה: על הסקאוטים של ליגת העל

הם מסייעים בבחירת הרכש, מנתחים את היריבות, בונים אסטרטגיה ארוכת טווח - וכל זה מאחורי הקלעים. מי הם אנשי מחלקות הסקאוטינג במועדונים, ואיזו קבוצה ויתרה עליהם? הפרטים נחשפים

כתבי אתר ערוץ הספורט  16.07.21 - 15:00

תגיות: ליגת העל

הם אמנם לא בפרונט כמו המאמנים, אבל מערכת סקאוטינג טובה יכולה לעשות את ההבדל בין עונה מוצלחת לבין כישלון עבור מועדון בליגת העל. מאחורי רכש מוצלח עומדת, לפעמים, מחלקה שלמה שמנתחת את הביצועים שלו, צופה במשחקים שלו וגם דואגת לאבחנה פסיכולוגית של המועמד. ולפעמים, זה התפקיד של איש אחד בלבד - המאמן. רגע לפני שעונת 21/22 יוצאת לדרך, בדקנו מה כולל מערך הסקאוטינג של כל קבוצות ליגת העל, וגילינו כמה הפתעות. יוצאים לדרך.

המשקיעות
מכבי חיפה
גל אלברמן הוא ראש המחלקה והמנהל הספורטיבי. מתחתיו נמצאים שני אנליסטים - אדם דייויד (אנליסט ראשי) וגל אבידן. מחלקת הסקאוטינג עצמה כוללת שני אנשים - יזהר קישון ומאור בורג ובנוסף יש איש הדאטה - גל שטרנברג פיש. אליהן מצטרפים האנליסטים כחל סיון, אייל גבאי ויקיר קצב האחראים על המצבים הנייחים. השלושה עובדים בשיתוף פעולה עם הפועל עפולה.

מכבי ת"א
סגנית האלופה גם כן מחזיקה במחלקה שלמה, כאשר שני אנשים אחראים לצפות בשחקנים מקרוב ושניים נוספים אחראים על ניתוח הביצועים של המועמדים לרכש על ידי תוכנות המחשב והאפליקציות השונות.

הפועל ירושלים
המערך של הקבוצה כולל חמישה אנשי צוות - שני אנליסטים שאוספים נתונים ועורכים וידאו לפי הדרישות המקצועיות (ראש הצוות אורין מונק ונדב גביש), אחראי איתור שחקני הגנה (גולן חרמון), אחראי איתור שחקני קישור (דיוויד ברמן) ואחראי שחקני התקפה (עומרי שחם)

יש מערכת, אבל מצומצמת
הפועל ב"ש

במועדון הדרומי מדובר במחלקה רזה. אליניב ברדה הוא גם המנהל המקצועי וגם ראש המחלקה והוא עובד בצמוד לסקאוט דודו עזריה, מי שהיה בעבר יו"ר מועדון האוהדים והיום הוא אחת הדמויות החשובות במועדון. בנוסף, בקבוצה עזב אנליסט בשם שי שלום שמש. מאור מליקסון אמון על הקמת מחלקה גם במחלקת הנוער ביחד עם שחר מיכאלובסקי.

הפועל ת"א
החל מלפני שנתיים הוקמה במועדון מחלקת סקאוטינג ואנליזה, שכוללת שמונה אנליסטים, אך שבעה מהם מצוותים למחלקת הנוער ולקבוצת הנשים. חן סול הוא האנליסט הראשי, האיש שאחראי על קבוצת הבוגרים ומי שמרכז את כל התחום. כל המחלקה הורכבה בהתחלה ממתנדבים, היום חלקם מתנדבים וחלקם בשכר. המטרה של המועדון היא לפתוח מחלקת מחקר מסודרת בעתיד.

אשדוד
מדובר בשני אנשי צוות בבוגרים, רפאל קסטרו שהוא ראש מחלקת הסקאוטינג והאנאליזה ואבי בוגלה, מנתח יריבות. בנוסף, בנוער ישנה מחלקת סקאוטינג נפרדת בניהולו של שי נטע.

הפועל ק"ש
אלון סגל הוא הסקאוט של המועדון. הוא חזר למועדון אחרי עזיבתו של קובי רפואה. הוא מכין דו"ח סקאוט על שחקנים שמוצעים לקבוצה וכן נוטל חלק בהכנה למשחקים והתכוננות ליריבות. בנוסף, לראשונה יש בקבוצה אנליסט בשם יונתן וורד, שעובד בצמוד לעמיר נוסבאום.

בית"ר ירושלים
שלושה אנשים בסך הכל אמונים על הסקאוטינג בקבוצה הבוגרת - ראש המערך אוראל פרטוק, ואליו מצטרפים אנליסט וידאו וסקאוט. בנוסף, ישנם שלושה אנליסטים במחלקת הנוער.

מכבי נתניה
מחלקת הסקאוטינג של נתניה מחולקת לשניים: ניתוח וידאו של אימוני ומשחקי הקבוצה הבוגרת בנוסף לניתוחי משחקי הקבוצות היריבות. במחלקה זו מועסקים שני אנליסטים במשרה מלאה. מנהל המחלקה כפיר וולפסון, שזו שנתן הרביעית במועדון, וניר לביא, שזו שנתו השנייה במועדון.

על החלק של הסקאוטינג, דוחות על שחקנים, ניתוחי ליגות מהעולם, מציאת שחקנים זרים וכו', אמון בראש ובראשונה מאמן הקבוצה ריימונד אטפלד שמסתייע באופן משמעותי בעוזריו רן קוזוק ויובל עזריה וכן בעובדיה של מחלקת הסקאוטינג אשר אחראים על יצירת דאטה בייס (מאגר מידע) עשיר והכנת דוחות שחקן (הכולל מעל 500 שמות) שעולים לאישור צוות האימון של הקבוצה הבוגרת לצורך קבלת אור ירוק בטרם חתימה במועדון. במועדון הוסיפו השנה אנליסט לנוער בשם רם לביא.

מכבי פ"ת
כמו בנתניה, גם במלאבסים יש איש אחד שהכל עובר דרכו - הסקאוט נאור לוזון. מדובר באדם עם רזומה נהדר, שבזכותו הגיעו למועדון כמה מהכישרונות הגדולים ביותר בכדורגל הישראלי, אבל עדיין הוא אחד. בנוער, לעומת זאת, עובדים לא פחות מ-15 סקאוטים.

הפועל חיפה
למועדון שני אנליסטים, שי ברכו ואבי כץ, שעובדים צמוד עם הקבוצה הבוגרת, ואחד מהם עובד גם במחלקת הנוער. השניים עובדים בהתאם להנחיות הצוות המקצועי של הקבוצה הבוגרת ובמסגרת תפקידם עושים עבודת סקאוטינג ועוקבים אחרי שחקנים זרים, וישראלים תוך שהם נעזרים באמצעים טכנולוגיים, לרבות תוכנות לניתוח סטטיסטי של שחקנים.

הפועל חדרה
יהונתן בובליל משמש כאנליסט של הפועל חדרה. הוא הצטרף הקיץ לאחר שסיים קורס בנושא. במסגרת תפקידו הוא עורך וידאו ועושה סקאוטינג על היריבות.

נוף הגליל
ירין לוגסי משמש כאנליסט, לאחר שסיים קורס אנליסטים. בעבר שימש ככרוז של הפועל מגדל העמק בכדורסל. הוא מסייע בהכנת המשחקים ובהכנת דו"חות סקאוט על שחקני רכש. אליו התווספו העונה דניאל מלול ואלון כהן כאנליסטים.

מי צריך סקאוטינג בכלל?
בני סכנין
המאמן שרון מימר ועוזרו דושאן מאטוביץ' אחראים על הרכש, בלי עזרה של איש סקאוטינג.

השתתפו בהכנת הידיעה: תומר לוי, מוטי פשכצקי, יגאל גולדשטיין, גיל לוין ושירי אלג'ם