הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הכסף לא חזות הכל: על סאגת מוחמד אבו פאני ומכבי חיפה

הקשר צריך לחשוב על המשך הקריירה. הדעה של ניסן קניאס

ניסן קניאס
ניסן קניאס  01.09.21 - 12:39

חוק בוסמן שינה את פני הכדורגל העולמי בשנת 1995. שחקני כדורגל שמסיימים חוזה חופשיים לעבור קבוצה, ומבלי שקבוצת האם תקבל דמי מעבר. יש דמי השבחה וסולידריות עד גיל 24, אך אלו סכומים מצחיקים ובדרך כלל לא משקפים את שווי השוק האמיתי של הכדורגלן. אין ספק שמדובר בחוק שגורם בעיות לקבוצות ומעצים את השחקנים כלכלית. אנחנו רואים את אחת מענקיות הכדורגל האירופאי פריז סן ז'רמן, שרכשה את אמבפה ממונאקו לפני ארבע שנים בסכום מטורף של  180 מיליון יורו, עלולה לאבד אותו בינואר 2022 לריאל מדריד בחינם. בסופו של דבר הסוכנים הם אלה שמנהלים את הכדורגל העולמי ובדרך כלל לא השחקן ועתידו מדאיג אותם, אלא כמובן גובה העמלה שיגזרו מהעסקה.

בימים אלו מנהל מוחמד אבו פאני מו"מ קשוח בין מכבי חיפה על חידוש חוזהו, שמסתיים בסוף מאי 2021. לכאורה, זמן מצומצם של שמונה חודשים פלוס-מינוס, אך כל מי שמתעסק בספורט מקצועני יודע שהפסקת פעילות כדי לא להשתתף במשחקים ובאימונים במסגרת הקבוצתית יכולה להרוס קריירה של כדורגלן. לכן, גם אם השחקן מסתכל קדימה ורואה הרבה כסף מול העיניים, הוא חייב לחשוב על ההשלכות הקשות בישיבה כמעט שנה ביציע, ועוד כשהוא בשיא הכושר ומהווה עוגן חשוב באלופת המדינה.

אפשרות שבה הוא רק יתאמן, ולא במסגרת קבוצתית אלא בצידי המגרש תפגע אנושות בחדות ובכושר המשחק והכי חשוב, המצב המנטלי שלו ייפגע. יש הבדל בין פציעה בה אין לך ברירה אלא לשקם את עצמך וגם אז לא כולם מצליחים, לבין יציאה ממסגרת קבוצתית לעונת משחקים כשאתה בריא. בהיבט הנפשי זה משול לעונש מאסר. אין עונש קשה יותר לשחקן כדורגל מלא לשחק כדורגל, אך לקבוצה אין סנקציה אחרת לנקוט כלפי שחקן בסוף החוזה. יש גם הגיון מקצועי וכלכלי מאחורי שיקול כזה. הרי למה שחיפה תיתן דקות משחק לשחקן שבסוף העונה עוזב ללא תמורה ולא תשקיע, למשל, בשחקן בית צעיר שחתום על חוזה ארוך טווח? אין ספק סוגיה מורכבת שבה אין מנצחים, אך הסיכון גבוה הרבה יותר לשחקן.

מכבי חיפה הייתה לפני מוחמד אבו פאני ותהיה גם אחריו וסיכוי סביר שגם תזכה באליפות בלעדיו. אם הוא יחבל לעצמו בעתיד בשל קבלת החלטות לא טובה, הוא עשוי להתחרט עמוקות. גם אם הוא מרגיש מקופח, הוא צריך לחשוב על המיליונים שהוא יכול להרוויח לאורך הקריירה ועומדים בסכנה. באירופה יש שחקנים הרבה יותר בכירים מאבו פאני שוויתרו על לא מעט כסף בשביל לא לקחת שום סיכון על הקריירה שלהם.

לדעתי אבו פאני יחתום במכבי חיפה בימים הקרובים. יענקל'ה שחר לא ינצל את מצבו של השחקן כדי לקפח  אותו כלכלית. אין לי ספק שימצא שביל הזהב לחתימה בפגרת הנבחרת לטובת כל המעורבים.