$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"מעולם לא ראיתי דבר כזה". מיוחד: מה באמת עובר על אורוש ניקוליץ'

הפרופסור הסרבי שמלווה את קשר מכבי ת"א בראיון לערוץ הספורט חושף את הטעויות שנעשו בטיפול, הפציעה הנדירה עימה מתמודד, מה מצב הכשירות שלו כרגע והשיחות שהוא מנהל עם המועדון על עתידו. פותרים את אחת מהתעלומות הגדולות שהיו בכדורגל הישראלי

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  13.10.21 - 11:47

בכמעט שלוש שנים שעברו מאז אורוש ניקוליץ' עבר למכבי ת"א הוא הפך לאחת מהתעלומות הכי גדולות שנחתו בישראל. הסרבי שהוחתם כרכש אישי של ולאדן איביץ' בחוזה ל-4.5 עונות עם שכר של 350 אלף יורו נטו לעונה, אמור היה להיות הפליימייקר החדש בצהוב. התקוות מהר מאוד הפכו לרצף פציעות בלתי נתפס, שגרמו לו לשחק 17 דקות (!) מאז הגיע למכבי ת"א. כן, רכש נוצץ ויקר שאמור היה להנהיג, שיחק 17 דקות בלבד בשנתיים וחצי, כשלפני כן הוא היה אחד מהשחקנים האיכותיים בליגה הבלארוסית ולא סבל מפציעות חמורות.

הקיץ, כדי לפנות מקום לזרים, מכבי ת"א החליטה להקפיא את ניקוליץ', אך הוא עדיין מחזיק בחוזה במכבי ת"א. בימים אלה הוא נמצא בישראל בשיקום מהפציעה ששוב הפכה טורדנית, אחרי שחשב שהיא מאחוריו. מי שמלווה אותו לאורך כל התקופה הזו הוא מרקו סטויינוביץ', אחד מהפרופסרים המוכרים והמוערכים בסרביה. סטויינוביץ' מלווה את הספורטאים הבכירים במולדתו, ביניהם הכדורסלן, ניקולה קאליניץ', וקשר מנצ'סטר יונייטד, נמניה מאטיץ'.

הפרופסור הוא גם הרופא של נבחרת סרביה וראה פציעות של ספורטאים בחייו, אבל מקרה כמו ניקוליץ' הוא ככל הנראה לא ראה. בראיון בלעדי לערוץ הספורט סטויינוביץ' עושה סדר לגבי מה באמת קרה לניקוליץ' בשנתיים האלה, בין היתר הוא מפרט מה היא אותה פציעה טורדנית שלא עוזבת אותו, מה חלקה של מכבי ת"א בטיפול בו ועוד. שופכים אור על התעלומה.

"בשנתיים וחצי האחרונות, אורוש היה כבר מרחק נגיעה מהחלמה, ופתאום המצב הסתבך מחדש", סטויינוביץ' פתח את דבריו, "אני טיפלתי בכל הספורטאים ובכל הפציעות, אבל הפציעה של ניקוליץ' היא משהו שמעולם לא ראיתי - היא קשה ונדירה מאוד, משהו שגרם לי לחקור בספרות ולנסות למצוא פתרון. זה משהו מאוד לא פשוט".

מה האבחנה של הפציעה?
"האבחנה היא ברך קופצים, שזו דלקת של גיד הפיקה שהחמירה. מדובר בפציעה שמתחילה במתיחה בגיד, ולאט לאט מחמירה. גיד זה משהו שמאוד קשה לטפל בו, זו פציעת הגיד הכי נדירה שאני ראיתי בחיי".

איך הפציעה הזאת מגבילה אותו?
"צריך להבין, מדובר בפציעה כרונית. כלומר, גם אם הוא יחזור לשחק, אז הוא עדיין יצטרך לשחק בצורה שמרנית, זו לא פציעה שמחלימים ממנה לגמרי, אלא לומדים לחיות לצידה. זה מאוד מפריע לרוץ, לקפוץ ולשנות את כיוון התנועה. האמת, זה משהו שאני ראיתי אצל כדורסלנים, אבל לא ברמת חומרה הזו. זה באמת חוסר מזל".

התחלת לטפל בו רק שנה אחרי שהוא נפצע, מה אתה יכול לספר על הטיפול שהוא עבר תחת מכבי ת"א?
"צריך להבין, במקרים כאלה יש פה קצת אינטרסים מתנגשים. מצד אחד, המועדון שמשלם לשחקן משכורת רוצה שהוא יחזור כמה שיותר מהר, מצד שני השחקן צריך להיזהר עם החזרה שלו, והדבר הזה ליווה את כל השיקום שלו".

"ממה שאני יודע, בשלב ראשון המועדון המליץ לא לעבור ניתוח אלא לעבור שיקום הדרגתי, שלא ממש עזר. לאחר מספר חודשים, מכבי ת"א שלחה אותו לאחד הרופאים הכי טובים בעולם שיושב בברצלונה - המועדון המליץ לו לא לעשות ניתוח והטיפול של המומחה בברצלונה לא עבד, ואז הוא הגיע אליי לטיפול בקליניקה שלי".

"אחת מהטעויות שנעשו עם אורוש נבעו מהרצון הגדול שלו לחזור לשחק. זה הרגיש שגם הוא וגם מכבי ת"א לא הבינו עד כמה המצב גרוע. זה התחיל כבעיה פשוטה בגיד, והפכה לבעיה כרונית. הוא ניסה לחזור להתאמן במכבי ת"א למרות שהוא לא היה כשיר, והוא פשוט לא הצליח לעשות כלום, וזה מאוד תיסכל אותו. הם אמרו לו לחזור כי הם חשבו שהוא באמת יכול, אבל זה לא היה נכון וחוות הדעת לא הייתה נכונה. לאורך השנתיים וחצי האלה הוא עצר את ההחלמה מספר פעמים כדי לנסות לחזור להתאמן וזו הבעיה הכי גדולה בטיפול בו, הוא כל פעם חזר לנקודת ההתחלה כי הוא לא סיים את ההחלמה".

פגשת אותו אחרי שנה אחת של טיפול בלעדיך, איזה אורוש ניקוליץ' פגשת?
"כשהוא הגיע אליי לפני שנה הוא היה במצב הכי קשה של הפציעה שלו, וזה אחרי שנה שהוא היה בלי כדורגל. זה לא נתפס בשביל כדורגלן שהיה כשיר כל הקריירה פתאום ל התמודד עם דבר כזה. הוא הגיע אליי, ואני הבנתי שדרושה פה עבודה אינטנסיבית וארוכה".

בישראל אף אחד לא מכיר את אורוש ניקוליץ', מה אתה יכול לספר עליו כאדם?
"אורוש מאוד מתעניין בפן הפסיכולוגי. לא ראיתי מעולם שחקן שלא שיחק שנתיים וחצי ויש לו כל כך הרבה תשוקה לחזור לשחק. אני מדבר איתו על בסיס יומיומי וזה פשוט מדהים לראות איך הוא מתמודד עם הבעיות שלו. זה איום ונורא בשבילו לא לשחק כל כך הרבה זמן, אבל הוא לא מוותר".

"לאורך התהליך הוא כבר היה קרוב כמה פעמים לחזור לשחק ואז הכל חזר לנקודת ההתחלה. זה כל כך קשה, אבל הוא לא נותן לשום דבר להזיז אותו מהדרך. יש לו תשוקה עצומה לחזור ופרישה בכלל לא על הפרק מבחינתו, בזמן שספורטאים אחרים יכול מאוד להיות היו פורשים. הוא שם לעצמו מטרה שהוא יחזור לשחק בכל מחיר - הוא מוכן לעשות הכל בשביל זה".

ראינו אותו מצטרף למחנה האימונים של מכבי ת"א בקיץ, הוא לא היה כשיר אז?
"זה היה עוד מקרה שבו הוא חשב שהוא החלים, אבל בפועל זה לא היה המצב. הוא ניסה להתאמן עם הקבוצה, ואז הרגיש שוב את הכאבים של השנים האחרונות, ואז הפסיק להתאמן במסגרת קבוצתית. הוא באמת ניסה להתאמן, וזה לא הצליח שוב".

מה מצב הכשירות שלו עכשיו?
"כרגע הוא לא מתאמן עם הקבוצה. הוא נמצא בישראל אבל יש לו כאבים בברך. הוא נמצא בשלב השיקום, אבל הוא לא יכול כרגע לקפוץ, לא לעשות ספירנטים וגם לא לשנות כיוון בצורה מלאה. הוא לא יכול להתאמן במסגרת קבוצתית כי זה אינטנסיבי מדי בשבילו. הוא מתאמן כל יום בחדר כושר הרבה שעות בישראל, אבל הוא לא עם הקבוצה".

האם מכבי ת"א ביצעה טעויות בטיפול הרפואי שלו?
"בטוח שנעשו טעויות, זה ברור לכולם, אבל זו פציעה מאוד מתעתעת ואני לא מאשים את מכבי ת"א בכלום. כמו שאמרתי, לקבוצה יש אינטרס שהוא יחזור וזה בסדר גמור. אני בקשר עם הרופאים של מכבי ת"א שאני יודע שעשו הכל כדי שהוא יחזור והעמידו את כל האמצעים לרשותו. אני יודע שאורוש מאוד מעריך את זה. ייתכן שהיו טעויות בטיפול, אבל אי אפשר להאשים אותם בזה".

מכבי ת"א הקפיאה את אורוש ניקוליץ', הוא מודע לכך שהוא לא בתכניות המקצועיות?
"הוא מודע לזה שהוא לא בתכניות של מכבי ת"א. אני יודע שהוא בשיחות עם מכבי ת"א כדי להבין אם העתיד שלו בקבוצה, כי יש לו עוד שנה בחוזה. יש לו רגשות מעורבים כלפי המועדון - הוא כל כך רוצה לשחק, אבל הוא מבין שנעשו טעויות בטיפול וזה לא פשוט עבור כדורגלן להיות כל כך הרבה זמן בחוץ. הוא האמין שהוא יהיה כוכב במכבי ת"א ואז פתאום כל זה קרה לו. הם עשו כדי לעזור לו, אבל הוא מבין שייתכן שהוא לא בתכניות גם אם יהיה כשיר. בכל מקרה, אורוש רוצה לחזור לשחק כדורגל - בין אם זה במכבי ת"א, ובין אם זה במקום אחר".

מתי הוא יחזור למגרשים?
"אני לא איתו כל יום, אלא רק בקשר טלפוני. בכל מקרה, יהיה לו קשה לחזור עכשיו, הצעדים צריכים להיות איטיים והדרגתיים. אני מניח שייקחו לו עוד לפחות כמה חודשים כדי לחזור להתאמן עם הקבוצה, ולאחר מכן להיכנס לכושר, אבל הפציעה הזאת מאוד מתעתעת, אז קשה לי לדעת בוודאות".