הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

זה התרגיל: הנשק הסודי של מכבי חיפה

הוא השאיר את הבלמים של מכבי ת"א בהלם, בלבל את ההגנה של נפטצ'י באקו ופירק את המערך של אינטר. הנייחים של מאמן השוערים במכבי חיפה, גיא וייזינגר, הפכו לשם דבר גם באירופה. בוזגלו: "הוא לקח את הנושא כמה צעדים קדימה". היכרות עם הג'וקר הירוק

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  03.10.21 - 16:26
תחילת כתבה

דקה 32, מכבי חיפה בפיגור 1:0 בבלומפילד מול מכבי ת"א. דולב חזיזה מוציא קרן קצרה לעומר אצילי שעומד סמוך אליו. האקס הצהוב מעביר אחורה לצ'ארון שרי שנמצא מחוץ לרחבה, שני השחקנים של מכבי ת"א ששמרו על חזיזה ואצילי רצים בטירוף לעבר הכדור ולא מבחינים בראשון שרץ במהירות לתוך הרחבה. שרי ממשיך במסירה מדוייקת אל עבר התנועה שלו ומשם לרחבה. סאן מנחם צריך רק לדחוק פנימה. 1:1 מושלם. זו לא הפעם הראשונה שמכבי חיפה משתמשת בתרגיל ממצב נייח כדי לפרק את ההגנה של היריבה. היא הפכה את זה אפילו למעין מומחיות שלה. זה קרה רק העונה מול מכבי פ"ת ונפטצ'י. מי שאחראי על המצבים האלה במועדון הוא גיא וייזינגר, מאמן השוערים, והפעם הראשונה שתרגיל שלו זכה לתשומת לב היה דווקא אצל יריבה של הירוקים הערב (20:30), הפועל באר שבע.

כשקיבל לראשונה את תפקיד מאמן השוערים בקבוצת נעוריו הפועל חיפה כבר בגיל 19, גם וייזינגר לא האמין שכמה שנים לאחר מכן תרגיל שהוא הגה יפרק את ההגנה של אינטר בסן סירו. לפני אותו משחק היסטורי במילאנו הוא קרא לחדרו את מאור בוזגלו, מיגל ויטור, לוסיו, ג'ון אוגו ואובידיו הובאן על מנת להראות להם קטע על חסימות בכדור נייח וכיצד זה צריך להתבצע. "הוא אמר מפורשות שאם התרגיל יבוצע בצורה נכונה, השחקנים של אינטר יפלו מהרגליים", נזכר בוזגלו, "אמרנו לעצמנו: 'אנחנו משחקים עכשיו במילאנו נגד אינטר, מה יפלו מהרגליים?' ואז, כשמגיע המצב נייח שסידר את הגול הראשון של מיגל ויטור, זה היה בדיוק כמו בספר, ג'ון אוגו והובאן ביצעו את החסימות כדי שמיגל יהיה לבד ברחבה וכך זה היה".

בגיל 30 בלבד יש לוויזינגר בארון כבר ארבע אליפויות, שלוש עם הפועל ב"ש ואחת עם מכבי חיפה. את ההזדמנות הראשונה שלו קיבל מניצן שירזי ז"ל, ובהמשך גם עבד לצד טל בנין וניר קלינגר. "וייזי" כפי שהוא מכונה בעולם הכדורגל היה נוסע לראות אימונים של מאמני השוערים בקבוצות הגדולות כדי ללמוד. בהפועל חיפה מספרים על תשוקה בלתי מוסברת ורצון ללמוד. הוא פרש מכדורגל בגיל צעיר ומיד התחיל לעבוד כמאמן שוערים. מי שהיו אחראים על המצבים הנייחים דאז בהפועל חיפה היו שלומי דורה ואבי פרץ. דורה מספר: "הוא היה ילד מקסים, הוא כיוון לעצמו מטרה ועמד בה. הוא בא מלמטה, לא הגיע לנוער בתור שוער. הוא עושה דברים מדהימים בווידאו ובאנליזה. הרבה קרדיט לברק שנתן לו את הבמה, לא כל מאמן היה לוקח מישהו שהוא לא דמות או שוער עבר. הוא חייב את הקריירה שלו לניצן שירזי ז"ל, הוא התעקש עליו. ברגע שקיבל את הבמה ואת הצ'אנס, הוא הלך על זה עד הסוף".

בגיל 19 וייזינגר מצא עצמו מאמן את קאלה דרשלר, שהיה מבוגר ממנו ב-14 שנים. קאלה בעצמו הפך למאמן שוערים והוא מציג את נקודת מבטו על התחום: "מאמן שוערים צריך קודם כל להתעסק בשוערים ואז בכדורים נייחים. כשהוא התחיל הידע שלו לא היה כמו היום, אבל הוא ילד חכם מאוד שהיה הולך פעם בשבוע ללמוד אצל מכבי ת"א. אני זוכר שהוא היה עושה את התרגילים שעשו לויקטור ואלדס בברצלונה. הסתדרנו מצוין בהפועל חיפה. היו לו הרבה מזל, הוא התאים לצוות של בכר כמו עוזר, הוא מקבל חופש ואני אוהב את זה. יש לו תשוקה מטורפת".

המעבר להפועל ב"ש והפריחה
אחד האנשים החשובים בקריירה שלו היו זאביק זלצר, שעבד בבית"ר טוברוק ולאחר קדנציה בהפועל חיפה, וייזינגר הגיע על מנת לקדם את מהדי זועבי, שנמכר לעירוני קרית שמונה. משם המשיך לעונה עם פליקס נעים בהפועל כפר סבא. אז הוא עוד לא היה מוכר ולא התעסק בכדורים הנייחים. לפני שש שנים בכר קיבל את התפקיד בהפועל ב"ש וחיפש מאמן שוערים. הוא קיבל המלצות על בחור צעיר ולא חשש לקחת אותו לפרוייקט שבנה בבירת הנגב, וכנראה שהוא ידע למה. באותה עת שרון מימר היה העוזר של בכר והוא היה האחראי על הכדורים החופשיים: "אני לקחתי עליי את כל המצבים הנייחים ואז הוא היה נצמד אליי ללמוד גם הגנה וגם התקפה. הוא בעצם היה העוזר שלי בנייחים. כשאני עזבתי באמצע השנה העברתי אליו את כל הנושא הזה. נתתי לו את כל הכלים לעשות את זה והעוזר מאמן שהגיע אחרי כבר לא התעסק בנייחים, וייזינגר התעסק עם זה. לזכותו יאמר שהוא שדרג את זה, הוא עובד בקבוצות חזקות שיש בהן כלים טובים לעשות את התרגילים".

בב"ש התחיל וייזינגר לפתח את נושא המצבים הנייחים. מלבד בוזגלו, עמדו לרשותו מאור מליקסון, מהראן ראדי, טוני וואקמה ושחקנים נוספים ביחד שסייעו לו לממש את הפנטזיות שלו. בוזגלו: "הוא אישיות מאוד חמימה וחביבה על כולם, בטח לשוערים שלהם הוא זמין 24/7. יש כאלה שיש להם בעיות בבית או לא ישנים, אז הוא משמש כפסיכולוג שלהם, גם לשחקנים שהוא מזהה שהם יצירתיים ויכולים לשנות משחק כפי שיש היום במכבי חיפה והיה לנו בהפועל ב"ש. הוא הבין לפני כולם שהמצבים הנייחים מנצחים משחקים ולקח את זה כמו צעדים קדימה. הוא אמר שזה נשק שיש לא רק לשלב אותו, אלא ליצור איתו חלק מהותי מהמשחק עצמו ולהבדיל מכולם הוא טיפח את זה. הוא רואה משחקים בליגות הנמוכות בגרמניה, בארה"ב, מחפש תרגילים ומנסה ליישם וזה עבד לו. למדתי מווייזי המון, הוא תמיד איתגר אותי מול השוערים. נייחים זה מקצוע בפני עצמו. הייתי רואה כל מיני תרגילים ושולח לו סרטונים, היינו מדברים על זה. הוא מאוד יסודי, שרק רוצה ללמוד ורעב מאוד. הוא תמיד מנסה להיות יצירתי ומגוון וכמובן שהוא אוהב להפתיע".

אחד השוערים המשמעותיים בקריירה של וייזינגר היה גיא חיימוב, שמספר על העבודה תחתיו: "גיא בחור רציני, לא מתפשר על שום דבר. הכל ברמה הגבוהה ביותר, מהניתוח של המשחק עד הפרט הכי קטן באימון. אם זה מספר הכדורים, שטח האימון והזמן, הכל מתוקתק ומדויק. אפשר לראות את זה מהמצבים הנייחים במכבי חיפה, שזה 50% שער. הצלחתי להוציא מעצמי את הכי טוב, בשנתיים תחתיו היו הטובות שלי בקריירה מבחינה מקצועית ומנטלית. הוא איש מערכת. הוא כל הזמן לומד, הכל מאוד עכשווי. הוא לומד את היריבה בצורה אבסולוטית, הכל מותאם ליריבה. הוא עושה לשוערים וידאו, יודע לאן שחקן בועט פנדל". ערב המשחק בין הפועל ב"ש למכבי חיפה הפתיע וייזינגר את חיימוב בסרטון מיוחד שערך וכלל ברכות מהמשפחה ורגעים יפים מהתקופה של חיימוב בב"ש. זה היה שבוע קריטי למועדון וחיימוב מעיד שהסרטון סייע לו לשמור על רשת נקייה בדרך לניצחון 0:1.

הקפיצה במכבי חיפה
נראה שההגעה של וייזינגר לכרמל שדרגה את התרגילים שלו במצבים הנייחים ולבטח הגבירה את ההכרה כלפיו. כיום הוא עובד באופן צמוד עם האנליסט, גל אבידן, שמתעסק אך ורק במצבים נייחים. הרבה תרגילים שהסתיימו בשער זכורים, כמו העקב של סאן מנחם נגד בני סכנין, התרגיל של צ'ארון שרי ועומר אצילי נגד נפטצ'י באקו וכן השער של הירוקים בהפסד למכבי ת"א. וייזינגר צופה במשחקים מסביב לעולם ושואב השראה, אך גם השחקנים פונים אליו. את התרגיל נגד נפטצ'י באקו יזם בוגדן פלאניץ' לאחר צפייה במשחק פרמיירליג כששחקן אוחז בכדור חופשי בידו ושחקן אחר מבצע את ההגבהה. גם שרי, דולב חזיזה ואצילי פונים אליו עם תרגילים שזכו גם למחמאות מחוץ לישראל.

הוא צבר מעמד במכבי חיפה ואחת הסיבות להגעתו של רועי משפתי ממ.ס. אשדוד, למרות החתמתו המוקדמת של איתמר ישראלי, היתה הדחיפה שלו למהלך. וייזינגר גם סייע למשפתי בדו קרב הפנדלים נגד הפועל ב"ש בגמר גביע הטוטו. לקראת המשחק מול ב"ש הוא עבד על תרגילים חדשים, כשהוא יודע שהיריבות כבר מתכוננות אליו, ובטח האקסית בה עבד יותר משלוש שנים. כמו בכל כדור נייח הוא יעמוד על הקווים עם המחברת ויקווה לרשום פרק נוסף בקריירה שלו.