הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

לא הכל ורוד: על הבעיות הרבות בירוק ובצהוב

מכבי חיפה וסגניתה, מכבי ת"א, ניצחו אך חייבות שיפור משמעותי. מנקודות החולשה הבולטות אצל האלופה ועד התנאי ההכרחי למחיקת הפער בפסגה מבחינת ברק יצחקי וחניכיו. פרימו מנתח

משה פרימו
משה פרימו  29.11.21 - 10:25

הניצחונות של האלופה מכבי חיפה וסגניתה מכבי תל אביב אמש (ראשון), בשני משחקי חוץ קשים מלמדים אותי שהטבלה אוטוטו תקבל את השתיים בצמרת הגבוהה, במיוחד כשמדובר על הירוקים. המחזור הראשון שאחרי הפגרה, שהגיע לאחר לא מעט משחקים באירופה, היה קו פרשת המים מבחינתי. אם השתיים לא היו מנצחות אתמול, כבר היינו מדברים היום על חריקות גדולות ועל מה שהן עשו בפגרה. שתיהן לא היו במיטבן, ויש עוד הרבה מה לשפר מבחינת ברק בכר וגם מצידו של ברק יצחקי (שלא יהיו לו יותר שיערות לבנות) או למאמן החדש של מכבי ת"א, אם בכלל יגיע כזה.

בעיות החוד בחיפה והאחריות של בכר
לפני המשחק אמרתי שזה לא כוחות. אמנם הפועל ת"א עשתה תוצאות טובות והתבססה בפלייאוף העליון, אבל סגל השחקנים של השתיים לא שווה. אפשר אולי למצוא כמה מקומות שהפועל ת"א הייתה יכולה לתת פייט, אבל בסה"כ מכבי חיפה קבוצה הרבה יותר טובה.

זה ממש לא בא לידי ביטוי במחצית הראשונה ובאופן די מפתיע, כי הפועל ת"א עלתה לשחק בהגנה כששניים מתוך שלושת הבלמים הם בכלל קשרים (שי אליאס ויואב הופמייסטר) ומגן שמאלי בהופעת בכורה (דני גרופר), מה שמצריך תיאום בלתי רגיל, בטח כשאתה משחק נגד ההתקפה המפחידה של מכבי חיפה. למרות זאת, לא רק שמכבי חיפה התקשתה מאד ולא ראינו הרבה מ"האסים" עומר אצילי, דולב חזיזה, צ'ארון שרי, היא אף נקלעה לפיגור ולמזלה כמו בכל השנה האחרונה, היא הייתה צריכה הברקה אחת של אצילי (עוד אגיע אליו) לאזן את התוצאה בזמן הכי טוב במחצית הראשונה.

אף אחד לא ישכנע אותי שעד היום מכבי חיפה טובה מספיק, כמו בעונה שעברה. להיפך, אני חושב שיש משחקים אותם האלופה לקחה אשתקד בקלות והעונה היא יותר מתקשה בהם. כשמאמנים לא יחששו מהאלופה הם לפעמים ינצחו אותה ויש לכך כמה סיבות. אתמול למשל היחידים ששמרו על יכולת טובה (לא גדולה) והיו הטובים ביותר בקבוצה הם השוער ג'וש כהן, הבלם בוגדן פלאניץ' והקשר עלי מוחמד. באשר לעומר אצילי, זה בכלל לא משנה אם הוא פחות טוב. ברגע שהוא מספק את המספרים, זה לא מעניין אם הוא היה טוב יותר או טוב פחות. במשחק חוץ קשה מכבי חיפה צריכה לקבל הרבה יותר מכל היתר.

עוד בעיה היא בעמדות המגן הימני והחלוץ המרכזי. לגבי המגן, רז מאיר, ידוע שהוא לא מהטובים בארץ ואתמול הוא אף הוחלף ע"י חוסה רודריגס. הספרדי יכול לשחק בכמה תפקידים, מגן ימני הוא לא. זה רק מוכיח כמה הבעיה של בכר בעמדה הזאת היא גדולה כי גם המגן האוסטרלי ריאן סטריין, לוקח חלק במשחק אחד ואז נמצא חודש בחוץ בגלל פציעה, אי אפשר לבנות עליו. לכן אני חושב שמגן ימני הוא חובה במכבי חיפה. גם בחוד יש בעיה, כשבינתיים אין תחליף לכושר שהיה לניקיטה רואקביצה.

ברק בכר לא סומך במאה אחוז על שלישיית החלוצים בן שהר, גודסאווי דוניו ודין דוד, והראייה לכך היא שכל השלושה מוחלפים בזה אחר זה. בכר לא נותן לאף אחד מהם את הביטחון לפתוח בכמה משחקים רצופים וזה מקשה  עליהם מאוד, מה שמוכיח שמכבי חיפה חייבת לחזק את העמדה הזו. עם שידרוג גדול בעמדות המגן הימני והחלוץ המרכזי, יהיה לאלופה יותר קל לשמור על התואר.

לגבי עומר אצילי, אי אפשר להתווכח עם יכולותיו האדירות בצד ימין עם רגל שמאל, הוא שדרוג אדיר למכבי חיפה. גם אתמול בדקה קריטית הוא ניצל את העובדה שהופמייסטר, שחקן עם רגל שמאל, התקשה לסגור את הימין ומשם נעץ שער אדיר. מכבי חיפה ככלל ועומר אצילי בפרט הם המראה הכי טובה של כל הכדורגל הישראלי כולו.

מכבי חיפה, בחמשת משחקיה באירופה כבשה שער אחד בלבד, כשבליגה, בחמשת המשחקים האחרונים רשמה 15 שערים. זה נתון מטורף שמראה את ההבדלים בין לשחק בליגה הישראלית לבין אירופה. כך גם אצילי - הוא מצוין ומקבל את כל המחמאות בצדק, אבל רק מול ההגנות הישראליות. גם כששיחק בקפריסין, ובטח בספרד הוא לא בא לידי ביטוי וכך גם במשחקים ששיחק עם מכבי חיפה. אף מאמן נבחרת לא נתן לו הרכב, לכן, אם רוצים להגיד עליו 'שחקן גדול', חייבים לציין שזה רק בליגה שלנו.

ולסיום על מכבי חיפה, כמו שהמלצתי על הבאת מגן ימני וחלוץ מרכזי, אני ממליץ לשהר וליובל אשכנזי לעזוב במהרה בינואר. ברק בכר לא סומך עליכם במאה אחוז, זה הזמן להמשיך הלאה ותאמינו לי שיהיו קופצים. בכלל, שהר עשה טעות גדולה בקבלת ההחלטה להעדיף את מכבי חיפה על הפועל ת"א. בבלומפילד הוא היה משחק הרבה יותר.

שיפור גם בנושא הפציעות והכושר הגופני, שיפור ביכולת של שחקני המפתח ועם קהל כזה אדיר ומאמן מס' 1, מכבי חיפה תזכה שוב באליפות. לגבי הפועל ת"א, אם שוב היא תהיה בפליאוף העליון זה יהיה הישג. יש כמה שחקנים שיצטרכו להחליף בקרוב, אם תתחזק במיוחד בעמדות ההתקפה היא תוכל לעשות את זה.

מה עם ההגנה הצהובה?
מכבי ת"א צריכה כמובן לברך את החלוץ הכי טוב שלה אתמול, הבלם איזוצ'וקוו אנטוני של הפועל חיפה, שכבש שני שערים עצמיים. אבל לדעתי יותר מכך היא צריכה לברך את מאמן הפועל חיפה, אלישע לוי, שבהכנה גרועה למשחק נתן למכבי ת"א את הניצחון.

בסיום המשחק אמר מאמן מכבי ת"א, ברק יצחקי, שהפועל חיפה הפתיעה אותו כי זו הפעם הראשונה העונה שהיא משחקת עם 3 בלמים. זאת בדיוק הנקודה המרכזית מבחינתי - בכל תשעת המשחקים של האדומים מהכרמל, הם שיחקו עם שני בלמים, היו בין הטובים בליגה, בטח טובים יותר ממכבי ת"א.

על מה ולמה לשנות אלישע? ממה חששת? מכבי ת"א לא קבוצה טובה, היא משחקת עם חלוץ אחד בלבד ואתה מאד חששת על סתם, באמת. השם מכבי ת"א הפחיד אותך, נתת להם כבוד שלא מגיע להם, בלבלת את כל הקבוצה ובמיוחד את הבלמים שלך וזאת התוצאה. אם היית משחק באירופה נגד ריאל מדריד או ליברפול זה היה מתקבל על הדעת, אבל נגד מכבי ת"א שסופגת כל משחק? טעות גדולה שעלתה בהפסד.

אי אפשר לקחת ממכבי ת"א את הניצחון היפה במשחק חוץ קשה למרות הטעויות של אלישע. החוכמה היא לנצל את ההזדמנות וסגנית האלופה עשתה את זה וחזרה לליגה. במקרה של הפסד, לא היה חשוב כלל מי יאמן את הקבוצה, הפער ממכבי חיפה והפועל ב"ש היה כמעט חסר סיכוי.

מכבי ת"א נכנסה לפליאוף העליון לראשונה העונה. נכון היא 6 נק' פער ממכבי חיפה ו- 8 מהמוליכה הפועל ב"ש אבל זה פער מחיק. הוא יהיה מחיק באמת רק עם שיפור גדול בקבוצה וקודם כל בהגנה. שלושה זרים משחקים בתפקידי מפתח בהגנה, אנדראה ג'ראלדש, אנריק סאבוריט ולואיס הרננדס, אף אחד מהם עד היום לא היה טוב. ללא שיפור גדול ביכולת של השלושה אפשר רק לחלום על חזרה למאבק האליפות.

אף אחד גם לא ישכנע אותי שיש שחקנים מספיק טובים בקישור ובהתקפה, הם רק צריכים להיות טובים ולשמור על כושרם לזמן ממושך. אם דן גלזר, אייל גולסה, גבי קניקובסקי, ברנדלי קובאס וסטיפה פריצה יחזרו לכושר ויהיו טובים, לצהובים אין ממה לחשוש, החמישייה הזאת יכולה להסתכל בעיניים של כל שחקן מהפועל ב"ש ומכבי חיפה. מחדל המאמן כבר קרה, אין מה לעשות, עכשיו להתגבר עליו, עם ברק יצחקי או מאמן זר חדש. אבל, כשאני רואה את יצחקי עומד מול רוני לוי וברק בכר זה לא כוחות. לשניים יש ניסיון, הם יודעים להחזיק קבוצה, הם טקטיים, הם מאמנים שזכו באליפויות, עד היום מיץ' גולדהאר לא עשה כלום בנידון.

אם אני מסכם את משחקי החזרה מהפגרה, כל שלוש המועמדות לתואר ניצחו משחקי חוץ. לכל השלוש יש לא מעט בעיות לפתור, גם כל שלושת הבעלים הכניסו את היד עמוק לכיס, לא בשביל לסיים במקום שני או שלישי, לכן מעכשיו ללא אירופה נוכל לראות את כוחן האמיתי. לא בכדי הפועל ב"ש היום היא מוליכת הטבלה, כי היו לה פחות משחקים ופחות טיסות. כשאני אוסף את כל הנתונים, אני חושב שאם מכבי ת"א או הפועל ב"ש לא יקחו את האליפות אז לא מגיע להן. לעומת זאת, אם מכבי חיפה לא תיקח העונה אליפות נוספת, אז היא ירתה לעצמה ברגליים.