$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"מיץ' תמיד בשליטה, אי אפשר להגיד שלא אכפת לו ממכבי ת"א"

מכבי ת"א של הקדנציה הראשונה ("כמו קבוצת חובבים"), השיחה עם זהבי ("אמרתי לערן - 'תשנה את הישראלים', הפוך אותם למקצוענים") והשיחות עד היום עם אנגלידיס ("המלצתי להם על סחרודר"). האריס מדוניאנין, מהשחקנים הבודדים שנמצאים בקשר ישיר עם בעלי מכבי ת"א, עם סיפורים יוצאי דופן על ימיו בצהוב, ועל המעורבות של הבעלים כיום

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  06.12.21 - 12:23

האריס מדוניאנין הוא הרבה יותר מעוד זר ששיחק במכבי ת"א. 4 עונות הבוסני שיחק בישראל ובה הציג רגעי קסם מצד אחד, וגם רגעי שפל, בעקבותיהם ספג את מירב האש. ככה זה עם אנשים בסגנון של מדוניאנין, הם תמיד במרכז (לטוב ולרע), וגם כאלה שתמיד יגידו מה שעובר להם בראש.

כך, נוצר לו קשר יוצא דופן עם מיץ' גולדהאר וג'ק אנגלידיס בהשוואה לשחקנים אחרים, קשר שנמשך עד היום. בראיון מיוחד לערוץ הספורט, מדוניאנין, מספר על השינוי הארגוני במכבי ת"א, השיחות עם הבעלים, האופי של השחקן המקומי וגם הקשר שלו לישראל, בה נולד בנג'מין, בנו הבכור.

"אני מאוד אוהב את ישראל. אני נשוי לאישה ישראלית, אותה אני מכיר מהימים שלי פה. נולד לי פה בן לפני קצת יותר משנה, וזו מדינה שאני תמיד מנסה לחזור אליה", הוא פותח את דבריו בראיון שמתנהל בזמן ביקור שלו בת"א, "ישראל זו מדינה שאני מאוד אוהב וגם את מכבי ת"א. היו לי תקופות רעות בקבוצה אבל גם טובות. בשורה התחתונה - לא אשכח את כל מה שעברתי במכבי ת"א, שהייתה הקבוצה הכי משמעותית בקריירה שלי".

כיום מדוניאנין בן 36, אבל הוא ממש לא חושב על פרישה. אחרי עונה מוצלחת בסינסינטי, הבוסני צפוי להמשיך בארצות הברית לעונה נוספת, כשלאחריה ישקול את עתידו.

"בשנה הקרובה אני כנראה אמשיך בסינסינטי, הקבוצה בה שיחקתי בארצות הברית. אין לי חוזה שם, אבל ה-GM החדש שם הוא האיש שהביא אותי לפילדלפיה, אז אני מאמין שכן נצליח להגיע להבנות", הוא מסביר, "האריס של היום זה לא האריס של פעם. אין לי בעיה להיות על הספסל, אני נהנה לעזור לצעירים ולסייע איפה שאני יכול. התשוקה שלי לכדורגל נשארה חזקה".

הבן הבכור שלך גר בישראל, לשחק בארץ זו אופציה מבחינתך?
"אני לא חושב שזה יקרה, אבל אי אפשר לדעת. תכננתי אחרי הפרישה לגור בישראל, אבל זה השתנה בגלל נסיבות משפחתיות שאני מעדיף לא להרחיב עליהן. כרגע נראה שאגיע רק לביקורים כמה שיותר כדי לראות את הבן שלי".

שיחקת במכבי ת"א במצטבר 4 שנים, כמה אתה מרגיש קשור למועדון?
"מכבי ת"א זה המועדון שהכי השפיע עליי. אני מכיר שחקנים שם עד היום, אני ביחסים טובים עם מיץ' גולדהאר וג'ק (אנגלידיס). שמחתי לראות שברק יצחקי, ששיחק איתי, הוא המאמן עכשיו".

לדעתך ברק יצחקי יכול להיות המאמן הקבוע של מכבי ת"א?
"אני לא חושב שזה משהו שהוא רוצה. הוא אדם של מאחורי הקלעים. הוא תמיד היה שונה מכל הישראלים בדרך החשיבה שלו. הוא טוב עם השחקנים, יודע איך לדבר עם זרים וצעירים. מה שטוב בברק זה שהוא יודע לנטרל רעשים, הוא לא ייתן לסוכן כזה או אחר להשפיע עליו או מישהו חיצוני, לכן מתאים לו להיות מנהל מקצועי יותר מאשר מאמן. אבל הוא יכול לעשות את שני התפקידים".

שיחקת בהרבה מועדונים באירופה, איפה היית מדרג את מכבי ת"א?
"צריך לחלק את זה ל-2: התקופה הראשונה שלי במועדון והקדנציה השניה. כשהגעתי לישראל מספרד בקדנציה הראשונה, שמעתי שמכבי ת"א זו הקבוצה הכי גדולה בישראל, אבל איך שהגעתי ראיתי בלאגן אחד שלם. לא האמנתי למה שאני רואה".

מה ראית במכבי ת"א של התקופה ההיא?
"הרגשתי כאילו מדובר בקבוצת חובבים, ולא בקבוצה מקצוענית. אנשים היו מתהלכים במתחם האימונים שאין לך מושג מי הם בכלל, שחקנים ומאמנים התחלפו בלי הפסקה, וזה הרגיש כאילו השחקנים הם אלו שמנהלים את המועדון ולא המאמן או הבעלים".

"לא סתם לא היינו אפילו קרובים לצמרת. היה שם בלאגן אחד גדול, אפילו מאבי נימני, שהוא אגדת מועדון, אף שחקן לא ממש פחד. כל אחד עשה מה שהוא רוצה, לא התאמנו חזק, יצאו לבלות, כל אחד רצה לקבוע והתוצאות היו בהתאם".

אם זה המצב, איך חזרת לעוד קדנציה במכבי ת"א?
"אני אחד שלא שומר בבטן. הלכתי עם מה שראיתי למיץ' גולדהאר ולג'ק אנגלידיס, הייתי מדבר איתם הרבה על המצב הזה,  והם בכלל לא ידעו מה קורה בקבוצה אז. אמרתי להם שהכל חובבני, שזה לא משנה הכסף שהם משקיעים, אם התרבות הארגונית נראית ככה. אני שמעתי שבישראל עושים צבא, אז לא הבנתי איך חבר'ה צעירים שנמצאים בצבא כל כך לא ממושמעים. היו שחקנים שהיו מעל המועדון כי הקהל אהב אותם, והם עשו מה שהם רצו. אמרתי למיץ' וג'ק - זו הרגשה של אנרכיה".

"אחרי כמה שנים שעזבתי, ג'ורדי קרויף התקשר אליי וניסה להחזיר אותי לקבוצה, אמרתי לו שלבלאגן הזה ולחובבנות הזאת אני לא מוכן לחזור. ג'ורדי הסביר לי שהכל השתנה, ובסוף השתכנעתי והגעתי".

"כשהגעתי ראיתי הבדל, כשג'ורדי לא אישר אפילו טלפון בחדר ההלבשה. פגשתי שם את זהבי ואמרתי לו: "למה אתה לא אומר לישראלים להשתנות?". ערן היה כל כך מקצוען והיה לו מנטליות של ווינר, משהו שונה מכל הישראלים. אמרתי לו שלזר כמוני שבא מבחוץ אף אחד לא יקשיב, אבל לשחקן במעמד כמו שלו, הצעירים כן יקשיבו, וכן ראיתי משהו אחר לגמרי בקבוצה הזאת".

אתה יכול לתת דוגמא לשינוי בתקופת ג'ורדי?
"לא היה שחקן שהוא מעל המועדון. כך למשל טל בן חיים החלוץ, שהוא כוכב לכל דבר בקבוצה היה, ירד לספסל ולא העז לפתוח פה על פטר בוס. הוא יכול להתעצבן עד מחר, אבל המאמן הוא זה שקובע. לפני ג'ורדי, כל אחד עשה מה שהוא רוצה".

אמרת שאתה בקשר עם ג'ק אנגלידיס ומיץ' גולדהאר. בישראל לא ממש מכירים אותם, מה אתה יכול לספר על הקשר שלהם למכבי ת"א?
"הם באמת אוהבים את המועדון, הם באים ממנטליות אחרת לגמרי משל הישראלים וצריך להבין את זה. קשה להם לראות שדברים קורים בצורה עקומה. הסברתי להם בתקופה הראשונה שאני לא יכול לשחק בכאוס הזה, וזה הפתיע אותם. הם העריכו את הכנות שלי והם באמת עשו שינויים".

"בקיץ שעבר הייתי בקשר עם ג'ק אנגלידיס בנוגע למאמן למכבי ת"א. הם היו במשא ומתן מתקדם עם אלפרד סחרודר, שאת אחיו אני מכיר מצוין. התקשרתי לג'ק, המלצתי לו על סחרודר, אמרתי לו שהוא מאמן אדיר, אבל הם בחרו למנות את דוניס, ובהמשך סחורדר הלך לברצלונה יחד עם קומאן".

מכבי ת"א מחפשת מאמן, סחרודר הוא אופציה בשבילם עכשיו?
"קשה לי להאמין. אני יודע שיש לג'ק קשר איתו, אבל אחרי שהוא היה בברצלונה, קשה לי לראות אותו מגיע לישראל. ההזדמנות הזאת קצת פוספסה, אבל אני חושב שהוא מאוד יתאים למכבי".

יש כאלה שאומרים שלגולדהאר פחות אכפת ממכבי ת"א, לאור זה שכל כך הרבה זמן אין לקבוצה מאמן
"אז מי שחושב ככה טועה. מיץ' גולדהאר תמיד בשליטה, הוא יודע כל דבר. יש לו את האנשים שלו, הוא בקשר יומיומי בנוגע למכבי ת"א. הייתי במשחק של מכבי מול לאסק ודיברתי עם אנשים במכבי ת"א. אני יודע שהוא מקבל דו"חות כל הזמן ונמצא במעקב על זה. אי אפשר להגיד שלא אכפת לו ממכבי ת"א".

אחת מההחלטות הכי משמעותיות שגולדהאר קיבל הייתה השחרור של דור מיכה. זה הפתיע אותך?
"מאוד. מיכה היה השחקן הכי אהוב במכבי ת"א, אחד שהגיע ממשפחה טובה והיה מאוד דומיננטי בחדר ההלבשה. אני באמת לא יודע מה באמת קרה, אבל במועדונים גדולים באירופה זה קורה שמשחררים שחקנים בנסיבות כאלה. מה שכן, צריך לדבר איתם, וקראתי באינטרנט שלא דיברו עם דור ולא עם עומר אצילי. יכול להיות שהייתי מקבל החלטה דומה לשלו, אבל כן הייתי מדבר עם השחקנים שמעורבים".

הפינה החמה של מדוניאנין למכבי ת"א נשארה, אבל לפחות כרגע נראה שאת התפקיד שלו אחרי הפרישה, הוא יעשה דווקא במקום אחר. "לפני שהיה את העניין האישי שלי, אמרתי לג'ק שאני רוצה לאמן במחלקת הנוער אחרי שאפרוש, אבל עכשיו אני כנראה לא אגור בישראל", מדוניאנין הודה, "אני מתכוון לעשות קורס מאמנים ולעבוד בתחום. אם זה יקרה בישראל? הכל יכול להיות".