$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

כמו מאיר ברד לפניו: לא יקום יורש לאליניב ברדה

בלי קיצורי דרך ועם המון גאווה, נסיך לב אדום הפך לסגן של אלוהים בב"ש

חיים זלקאי
חיים זלקאי  15.12.21 - 16:15

בלי ידע נרחב באסטרולוגיה, האמין חיים ברדה שבנו יהפוך לכוכב. כשחבריו הביאו למורה פתקים מפוברקים מההורים כדי להבריז מהשיעור, אליניב התקבל לבית הספר לכדורגל של אפרים צבי. במשך שלושים השנים הבאות ברדה קרע רשתות, בישראל ובבלגיה, הניף צלחות ושבר לבבות. התקדמותו הייתה מטאורית עד שנעשה סופר סטאר. בגיל 40, עם תעודת פרו ביד וקוצב לב בבית החזה, יש לו מספיק סיבות לצרף ללו"ז היומי סייסטה, עם הכנה לחרופ הגון. רק אל תשכחו להעיר אותו לחגיגות האליפות.

ככדורגלן מתחיל אליניב היה מאוהב בכדור. לפעמים שכח למסור לחבריו, עד שפעם אחת קטע אפרים צבי את האימון ונתן לילד את הכדור. "פה לא משחקים לבד, כדורגל הוא משחק קבוצתי", אמר אפרים לאפרוח עם הפוני. המסר נקלט בהדרגה, ובאימונים הבאים הסתמן השינוי המיוחל. ראשו של ברדה כבר לא היה תקוע באדמה. לשליטתו בשתי הרגליים, הובלת הכדור קדימה וחוכמת המשחק התווספה גם הרוח הקבוצתית.

לפני חילוף המילניום רק מעטים הכירו אותו צפונית למתנ"ס של בוסקילה. חוץ משני גמלים וגדי עוד לא ידעו אז מיהו. האחראי על מחשב הכיס במחלקת הנוער הסתובב בקביעות עם סוללה רזרבית. אליניב כבש בצרורות. עונה אחת סיים עם 69 שערים. בעונה אחרת סומנו 48 פגיעות במטרה. בן 16 שנים, עשרה חודשים ושמונה ימים עבר את בחינת הבגרות: לקראת סיום הדרבי העירוני נגד בית"ר (מנוחתה עדן) הוקפץ ברדה מספסל המחליפים בהוראת המאמן גילי לנדאו ועשה את הבכורה בקבוצה הבוגרת. לימים יספר כי צמרמורת חלפה בכל גופו כשהבין את גודל השעה. אבא חיים נע באי שקט ביציעים, אבל הרשת עדיין לא זזה.

מאמן חדש הגיע, ברדה הוסט לקישור והלך קצת לאיבוד. תקופת ההמתנה לגול הראשון הייתה ארוכה. לא לילד הזה פיללו הוריו, ובבית המשפחה עברו לנוהל חירום. ברדה האב הוציא "חופשת מחלה" ממקום עבודתו והתחיל לאמן את בנו "בהתנדבות". בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הערב ראו אותם מדברים על המגרש. אליניב היה אורב לכדורים שאבא חיים הדביק למשקוף, מתנפל עליהם ודוחק אותם פנימה. בנגיעה אחת.

שער הבכורה במדים האדומים התעכב עד שנת 2000. זה קרה מול קריית גת במסגרת גביע המדינה. בפיגור של 1:0 הסתער אליניב על כדור שניתז מהמשקוף וגילגל אותו לרשת החשופה. לנכדיו יספר איך הוא ואביו עבדו על הגול הזה באימונים.

מעודד מהשיפור אצל בנו התייצב חיים ברדה אצל היושב ראש אלי זינו והציע לו עסקה משונה – "תן לילד לשחק בשפיץ, והוא גומר את העונה עם 15 שערים. גול אחד פחות ותקבל ממני 15 אלף שקל". זינו לא הרים את ראשו משולחן הפורמייקה במשרדו, מלמל משהו בינו לבין עצמו ונפרד מאורחו בהנפת בוהן. את הכסף הגדול ממכירת התכשיט הוא יעשה כעבור כמה שנים. יענקל'ה שחר כבר התחמם על הקווים.

הגעתו של לופא קדוש ז"ל סימנה את תחילת האביב של אליניב. השועל הוותיק הזיז את הילד קדימה, מעמדת הקשר השמאלי לשפיץ. לופא כיוון אותו, נתן לו לשחק בחופשיות. ביקש ממנו להסתובב בקרבת השער, עד שעשה ממנו גולר אמיתי.

עם הגולים חזר התיאבון. מחירו של אליניב בשוק השחקנים התעדכן בהתאם לתפוקה, וחיים ברדה משך את ההצעה שהגיש לזינו. "הימים שאליניב שר כסולן בתזמורת והרוויח כמו נער מקהלה עברו מן העולם", אמר האב הדומיננטי לאחר עוד גול של בנו לפנתיאון.

שירי אליפות ליוו את אליניב במהלך הקדנציה במכבי חיפה. עם הפועל תל אביב זכה בגביע המדינה ולקראת עונת 2008-2007 הידק חגורות. גנק הבלגית המריאה יחד איתו ואחרי שזכה איתה באליפות חזר הביתה.

בערב ל"ג בעומר של שנת 2014 ציינה האדומה הדרומית את הסגנות הראשונה בתולדותיה, וכעבור שנה עלה אליניב בסולם הדרגות – מסגנו של בר כוכבא הפך להיות הסגן של אלוהים. בין לבין הדביקו לו האוהדים את הכינוי נסיך לב אדום.

ברדה חתום על האליפות הראשונה של הפועל באר שבע לאחר פסק זמן של 40 שנה. לא רק 14 שעריו, מתוכם תשעה שוברי שוויון, העניקו לו זכות קדימה בדרך להיכל התהילה. עד שפרש כבש 62 שערים במדים האדומים. הוא העשירי בטבלת הכובשים של הפועל באר שבע בכל הזמנים.

ב-7 בנובמבר 2017 כולם החסירו פעימה כשאליניב התמוטט מפגיעת כדור שנבעט לעברו בשוגג במגרש האימונים בלהבים. ביציאה מחדר הצנתורים ברדה העלה חיוך, ובעת שהתלוצץ עם רופאיו חזר הדופק למדינה שלמה.

מאז פרישתו ממשחק פעיל שימש ברדה כעוזרו של יוסי אבוקסיס בעונת הזכייה בגביע ואף הספיק לעמוד על הקווים, עד שהבין שרצוי להיצמד לעצתו של הקרדיולוג. 10 לב אדום זז הצידה כשרוני לוי התחיל את העונה השנייה שלו בטרנר. בתפקידו הנוכחי כמנהל מקצועי ברדה הוא אחד השרידים האחרונים של שחקני עבר באר שבעים בעמדות מפתח במועדון.

בזמנו החופשי הוא יכול להעיף מבט אל השמיים ולחפש את הכוכב הבא של הפועל באר שבע. מישהו כמוהו, באר שבעי אסלי, בוגר מחלקת היולדות בסורוקה, שבלע אבק כל הדרך מהמתנ"ס העירוני ועד מחלקות הילדים והנוער. בלי קיצורי דרך, ועם המון גאוות יחידה. אבל מי שיצטרף לחיפושים, עלול להיחשף לתעתועי הפאטה מורגנה. הצמאים לכישרונות מקומיים יגלו שהם לא נמצאים שם באמת. כמו הנווד הצמא שרואה בעיני רוחו מעיין ובסופו של יום יהיה שרוע בוואדי כשהוא מיובש. כפי שלא קם יורש למאיר ברד, לא יקום יורש לאליניב ברדה.