$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

צל כבד: מי מנסה להעלים את זכרו של רובי?

גם 20 שנה למות הבעלים לשעבר, בהפועל חיפה מתקשים להנציחו. פיזיותרפיסט הקבוצה לשעבר: "כץ מגלומן וקנאי". טל בנין: "רובי להפועל חיפה זה כמו מראדונה לנאפולי". צפו בכתבה

גבריאל היידו
גבריאל היידו  15.12.21 - 15:12

בתוך הכדורגל הישראלי המסוכסך שלנו, רובי שפירא היה קונצנזוס נדיר מבחינת האופי המיוחד שלו. נדיב, כמו ילד שגדל בלי כלום והפך למיליונר, תמים כמו הילד אוהד הפועל חיפה שהיה, חלם לעשות היסטוריה וגם הגשים. את האליפות ב-1999 אף אחד לא ייקח לו ולמועדון, גם אם ב-2001, אחרי הסתבכות כלכלית גם גאוותו נפגעה והביאה אותו לשים קץ לחייו, שבניגריה.

"הוא בא ואמר 'אני רוצה לקחת אליפות, אני רוצה מקום ראשון'. הוא אמר את זה בצניעות, אבל הוא ידע שהוא רוצה להגיע לשם", נזכר אגדת העבר של המועדון, טל בנין, "הוא היה זמין לכולם, זה היה משהו יוצא דופן. אני לא חושב שיש... קשה למצוא בעלים של קבוצה שהם זמינים, ברמה של אבהות, ברמה של אכפתיות, ברמה של חברות. לעשות אליפות זה בדיוק.... מראדונה לנאפולי, זה רובי שפירא להפועל חיפה".

עם זאת, כשבאנו לציין עשרים שנים למותו של, לא ציפינו להיות חלק מסצינה שלא הוסיפה כבוד לאף אחד. אפילו ביקור בקרית חיים עם מי שנחשב לשחקן הגדול ביותר שצמח במועדון המשיך דפוס פעולה של הקטנת זכרו של האיש שהביא את האליפות היחידה של הפועל חיפה. הצל של רובי שפירא נוכח בכל שיחה על הפועל חיפה. יואב כץ שרכש את המועדון ב-2004 מתנהל מאז כמו מישהו שהתחתן עם אלמנה אבל מסרב שתשאיר תמונת מזכרת מהמנוח.

אוהד הפועל חיפה, אייל זיו, מספר: "באו כמה אוהדים של הקבוצה, ורצו לממן את הקישוט של הקירות במתחם בחדר ההלבשה. פנו למועדון, מה אמרו להם: 'אין בעיה, נשמח', אבל בתנאי אחד. שעונת האליפות ורובי שפירא לא יוזכרו. אז איך אפשר לא להזכיר את עונת האליפות ורובי שפירא, בהיסטוריה של מועדון, בגלל שרובי עושה מהקבר צל על יואב ויואב לא יכול להתמודד עם זה?". פיזיותרפיסט הקבוצה לשעבר, דובי שטיין: "אני מכיר את יואב כץ מילדות, הוא פשוט מגלומן וקנאי".

זיו ממשיך: "לדעתי זה ענין יותר עמוק. כץ מרגיש מאוים על ידי רובי. קודם כל, באתוס החברתי ובתקשורת ובהד שהוא יוצר. אבל זה מגיע למקומות הזויים ומגוחכים, לאוהדי הפועל חיפה אסור להכניס לסמי עופר תמונות של רובי שפירא. חברת האבטחה שעובדת עם הפועל חיפה לא מאשרת להכניס תמונות של רובי לאיצטדיון. היו חגיגות אחרי הזכיה בגביע והביאו את חיה ארד הזמרת, ששרה את שיר האליפות. ביקשו ממנה כשהיא שרה את השיר, שאת הבית שמוזכר השם רובי שפירא, היא לא תשיר. שחברה של רחל (אלמנתו של רובי) לא תשיר כי השם רובי מוזכר בבית הזה? אז היא לקחה את הדברים שלה ולא שרה בכלל".

הסכסוך של ההנהלה הנוכחית עם האוהדים הוביל ב-2014 להקמת קבוצת "הפועל רובי שפירא חיפה" - פרויקט יפה שקיבל מכה קשה בכנף, כשהפועל חיפה זכתה בגביע ב-2018, אבל גם ברגע האושר ההוא הצל של רובי נכח כל הזמן. עשרים שנים אחרי, ורק כיכר קטנה שלא מופיעה בוויז מנציחה את האיש הנדיב והאצילי הזה, כשבעתיד גם רחוב ייקרא על שמו בחיפה. אבל אלו שהיו הכי קרובים אליו יודעים - את המורשת שלו רובי שפירא אף אחד לא יוכל להעלים.

שטיין: "חייבים בכל צורה שלא תהיה להנציח את שמו, בכל צורה שלא תהיה. חייבים להנציח ולזכור". זיו: "בזכות הפועל רובי שפירא, הילדים שלי אוהדי הפועל חיפה. רובי שבחייו צירף הרבה אוהדים להפועל חיפה, במותו הוא צירף את הילדים שלי להפועל חיפה". בנין מסכם: "רובי זה מותג. אלפי אנשים שגדלו לתוך, הורים שגדלו לתוך, שגידלו את הילדים לתוך הפועל חיפה. הוא עשה אותם מאושרים, הוא נגע בהם".

הפועל חיפה מסרה בתגובה לכתבה: "צר לנו שערוץ הספורט מתעלם מהעובדות ובוחר להסתמך על מידע מוטעה ומטעה מצד גורמים אינטרסנטיים המנהלים או ניהלו מאבקים משפטיים בהפועל חיפה. מועדון כדורגל הפועל חיפה והעומד בראשו, הבעלים יואב כץ, מוקירים את תרומתו של רובי שפירא ז"ל להיסטוריה המפוארת של הפועל חיפה. יואב כץ הוא זה שהחליט להנציח את שמו של רובי וקרא לקבוצת הנוער של המועדון על שמו וכן השתתף בטקס חנוכת קריאת כיכר של שמו של רובי  לפני מספר שנים. כמו כן, המועדון בהובלת יואב כץ מציין את יום השנה למותו של רובי שפירא ז״ל לפני משחקי הבית מזה 18 שנה. מעשים אלה ועוד מדברים בעד עצמם".

"לגבי נושא הסרת התמונות זהו שקר נוסף. לא רק שלא הורדנו תמונות מעונת האליפות ממשרדי המועדון, אלא הוספנו תמונות וכן תיעוד נוסף מההיסטוריה המפוארת של המועדון לרבות ההישגים הרבים בשנים האחרונות. המועדון בתהליך הקמת "מסדרון תהילה" בסמי עופר ובו מוקדש חלק נכבד לעונת האליפות ורובי שפירא. לגבי הצילום באיצטדיון קרית חיים. ישנו נוהל ברור לקיום פעילות לתקשורת באמצעות דוברות המועדון ולא כפי שנהג ערוץ הספורט, ללא תיאום ואישור וכנראה במטרה לעורר פרובוקציה ופייק-מצג שווא של אי כניסה למתחם. יתרה מכך, באותו יום נערך באצטדיון שיפוץ ושזרוע כחלק משדרוג פעילות מחלקת הנוער בהובלת סמנכ"ל המועדון ומנהל מחלקת הנוער איתי רק, והמתקן לא היה ערוך לקיום צילום כתבה תקשורתית. יואב כץ מוקיר את ההיסטוריה המפוארת של המועדון, ולעומת זאת ישנו קומץ אוהדים שניסו ומנסים לפגוע בו פיסית ומילולית מזה שנים ואנשי תקשורת שהצטרפו להסתה נגדו".