הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

במקום הנכון: הערך שיביא יובאנוביץ' למכבי ת"א

רבים תוהים מה הצורך של הצהובים בחלוץ נוסף שעלה ביוקר, אבל הסרבי יוכל לקחת אותם צעד אחד קדימה. התנועה שמבצע ללא כדור, ההתמצאות ברחבה, האיומים בנגיעה אחת, השחקנים שיעזרו לו ואיפה זה פוגש את פריצה? ניתוח ההחתמה שמסמלת את ההשפעה של מלאדן קרסטאיץ'

אבירן גרין
אבירן גרין  05.02.22 - 11:21

בחלון החורף, בדרך כלל, קשה מאוד לבצע מסע רכש שאמור לשנות קבוצה מהקצה אל הקצה ובמרוצת השנים מכבי תל אביב למדה זאת היטב, בעיקר בעמדת החלוץ הזר. סקוט סילי, גיורגי דמיטרדזה ואורלנדו סה מהווים שלוש דוגמאות לשחקנים שהגיעו בינואר ונעלמו לעומת שהגיעו וחלון החורף האחרון בו הצליחו הצהובים לפגוע בול היה כמובן ב-2013, אז הגיעו ראדה פריצה וערן זהבי לקריית שלום והשאר היסטוריה.

במרחק של 11 נקודות ממכבי חיפה והפועל באר שבע וכשהיא סופגת שלל ביקורות על התנהלות שלה בשנה וחצי האחרונות, סגנית האלופה עבדה מאחורי הקלעים כדי לשנות את גורלה ויכול מאוד להיות שהיא מצאה את השחקן שיסייע לה לעשות זאת - ג'ורג'ה יובאנוביץ' שמו. אז מה הוא יביא למכבי ת"א, איך יוכל להשתלב ואיפה זה פוגש את סטיפה פריצה? ההסברים מיד.

נתחיל עם הפרטים היבשים. יובאנוביץ' כבש עד כה העונה בליגה הסרבית 11 שערים, רק אחד מהם בפנדל. רק שני שחקנים הבקיעו יותר ממנו - אלכסנדר קטאיי מהכוכב האדום (12) וריקרדו גומש מפרטיזן (18) - שניהם החלוצים המובילים של הקבוצות הטובות במדינה. מה שמרשים אפילו יותר היא העובדה שחלוץ הרכש של מכבי ת"א בעט משמעותית פחות מהשניים לשער וכבש שער אחת ל-3.5 בעיטות. מדובר במאזן הטוב ביותר בליגה הסרבית מלבד זה של גומש, מלך השערים הנוכחי וכזה שמעיד על טיבו של יובאנוביץ' - סקורר שיודע לנצל מצבים ולא זקוק להרבה כאלה כדי לשים את הכדור ברשת.

וברשותכם, נכניס עוד נתון מעניין לפני שאנחנו קופצים לשלב ההדגמות, נתון שיכול לתת מושג נוסף על איזה סוג חלוץ הוא יובאנוביץ'. מתוך 47 הבעיטות של הסרבי לעבר שער היריבות של צ'וקאריצ'קי, 30 היו בנגיעה אחת בלבד, 11 בשתי נגיעות ורק שש בשלוש ומעלה. יתרה מכך: עשרה שערים מתוך ה-11 שכבש בכל המסגרות (לא כולל פנדל שהבקיע מול רדניצ'קי ניש) הובקעו בנגיעה אחת והשער הנוסף בשתיים ו-39 מ-47 הבעיטות שלו נשלחו מתוך הרחבה. חלוץ מטרה לכל דבר ועניין.

יובאנוביץ' ניחן ביכולת התמצאות ברחבה טובה ברחבה ויודע לבצע תנועה ללא כדור לאיזורים בהם יוכל לקבל אותו ולהגיע למצב ההבקעה הטוב ביותר. החלוץ הסרבי מגיב מהר וטוב לנעשה על המגרש מה שהופך אותו לנשק גם בהתקפות מעבר. בווידאו הראשון לאירוע זה, יובאנוביץ' מזהה את חטיפת הכדור של הקשר האחורי סרדר מיחאילוביץ' ומבצע תנועה לעומק בין הבלם השמאלי למרכזי של קולוברה, לאיזור שנקרא האלף ספייס (בין המרכז לאגף). סטפן קובאץ' מוצא אותו וזה נגמר בשער יפה עם הפאלש.התנועה ללא כדור, כאמור היא אחת החוזקות העיקריות של יובאנוביץ' ובגול הבא שלו אפשר להבין עד כמה. חלוץ הרכש הצהוב מוריד כדור לקישור ושוב מבצע תנועה לאותו האיזור, רק שהפעם הוא מושך איתו את בלם היריבה, מה שיוצר שטח פנוי בינו לבין הבלם הנוסף שתוקף את הכדור. מפה לשם, פלוס שתי בעיטות ה"מחסל" נכנס לאותו השטח שפתח בעצמו כדי לסיים מול רשת כמעט חשופה.יובאנוביץ' הוא גם שחקן שאוהב בעיקר לפגוש את הכדור עם הפנים לשער וכזה די מגוון בחלקי הגוף. מבין 47 האיומים שלו לשער העונה 24 נשלחו בעזרת רגל ימין, 16 עם הראש ושבע ברגל שמאל. יש לו ניתור לא רע, אבל לא יוצא דופן במיוחד במאבקי אוויר ומתוך 33 אליהם נקלע ברחבת היריבה הוא זכה ב-14. חלק נכבד מהאיומים שלו על השער עם הראש הגיעו בזכות מיקום טוב במצבים נייחים או בהתקפות עומדות ששמו אותו במצב של מאבק אווירי מול שחקנים נמוכים ממנו משמעותית. לצד זה, יש לציין שברוב הקריירה הקצרה שלו הוא התמודד מול שחקני הגנה סרבים גבוהים ויכול מאוד להיות שנגד בלמי ארצנו זה יראה אחרת לגמרי. כי כשחלוץ בגובה 1.87 נקלע למאבק מול מגן ימני בגובה 1.75, זה מה שקורה ללא קשר לניתור יוצא דופן.
 

אז דיברנו על מה יובאנוביץ' יודע לעשות וכעת הגיע הזמן לתהות כיצד זה בא לידי ביטוי במכבי ת"א. לא תהיה שגיאה להגיד שחלוץ מטרה הוא לא העמדה בה הצהובים היו חייבים להתחזק בחלון הנוכחי. גם המאמן הספורטיבי של צ'וקאריצ'קי ולדימיר מתיאסביץ' סיפר שהם בכלל חיפשו שחקן אחר וזול יותר והעובדה שהחליטו לשפוך כשני מיליון יורו - ההעברה הרביעית בתולדות המועדון - היא לא עניין של מה בכך. היא מעידה על שינוי מחשבתי כלשהו של המועדון שספג לא מעט ביקורות בתקופה האחרונה וכחלק ממנו מלאדן קרסטאיץ' מקבל את ההזדמנות להחזיר את סגנית האלופה למקום הראוי לה.

כי לא נראה שיש מישהו שחושב שמדובר בשחקן שקרסטאיץ' קיבל בהפתעה גמורה. יובאנוביץ' הוא חלוץ שהמאמן הצהוב מכיר מקרוב מאוד, יוצא פרטיזן בדיוק כמוהו ורק באוקטובר התמודד מולו במסגרת הליגה כשאימן את באצ'קה טופולה. אגב, ישנם רק שני משחקי ליגה העונה בהם "המחסל" לא בעט ולו פעם אחת לשער, אחד מהם היה אותו משחק מול קרסטאיץ' (בו שיחק גם רק 38 דקות יש לציין).

וכעת קרסטאיץ' עצמו יצטרך להבין כיצד הוא משתמש בחלוץ החדש בצהוב שהעיד בעצמו כי הוא זקוק לחברים לקבוצה שיזינו אותו בכדורים והוא לא כזה שיכול לקחת כדור 20-30 מטרים מהשער. בצ'וקאריצ'קי יובאנוביץ' היה מסוכן יותר כאשר קיבל את הכדור מהאגפים מאשר במרכז כך שלמרות העובדה שהוא סובל מיכולת לא טובה במיוחד, אנדרה ג'ראלדש, שנחשב למגביה הטוב ביותר של מכבי ת"א העונה, יוכל לסייע לו מאוד וכמוהו גם השחקן היצירתי ביותר של הצהובים גבי קניקובסקי. גם לאנריק סבוריט יכול להיות תפקיד חשוב בהוצאת המקסימום מהרכש החדש, זאת במידה שקרסטאיץ' אכן יחליט לשחק איתו בתור מגן שמאלי. קחו וידאו להמחשה והחליפו את מספר 3 בלבן (נמניה טוסיץ') במספר 4 בצהוב. בהחלט אפשרי.


ומה עם פריצה אתם שואלים? עם הגעתו של קרסטאיץ' למכבי ת"א היה נראה שקרנו של הקרואטי ירדה משמעותית והעובדה שחלוץ זר נוסף הגיע אמורה על פניו להוריד אותה אפילו יותר. למרות זאת, יש לשניים סגנון שונה כמו העובדה שפריצה הוא שחקן שאוהב לשחק יותר עם הגב לשער, כזה ששומר על הכדור, מושך את שחקני ההגנה של היריבה ומאפשר לחבריו להתקפה להתפנות כדי לקבל את הכדור באיזור מסוכן. בעבר העיד מאמן הצהובים, כולל במסע"ת בה הוצג, שהוא עשוי לשחק במערך של 5-3-2, כך ששני החלוצים שלו יוכלו להיות פריצה ויובאנוביץ', שישלימו אחד את השני והקרואטי יוכל לפנות לסקורר מצ'וקאריצ'קי שטחים.

אז בשורה התחתונה אפשר להגדיר את החלון של מכבי ת"א כהצלחה בעיקר עבור קרסטאיץ' וחובת ההוכחה תהיה עליו בעיקר בהתחשב בעובדה שקיבל שני כלים שדרש, כולל רכש מהליגה הסרבית המוכרת. היכולת של יובאנוביץ' והשימוש הנכון בו יהיו קריטיים עבור המאמן, שינסה להישאר מעבר לחצי העונה הנקובה בחוזהו ואל תתפלאו אם זה יהפוך לשידוך מוצלח.