הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שביל הזהב: אצילי יהיה דומיננטי מזהבי?

לפי 60 המשחקים הראשונים של עומר אצילי בירוק, מדובר בשחקן דומיננטי לא פחות - ולעיתים אף יותר מערן זהבי. צלילה למספרי הכוכבים והדרך שנותרה לקשר חיפה כדי להשתוות לחלוץ

דניאל מקדאואל
דניאל מקדאואל  08.02.22 - 20:25

אם אתם חובבי כדורגל ישראלי - קשה להאמין כי העונה הנוכחית של עומר אצילי עברה לידכם. עם 17 שערים ו-9 בישולים אחרי 21 מחזורים, הכוכב הבלתי מעורער של מכבי חיפה מציג מספרים שלא משאירים ברירה אלא להשוות אותו לישראלי הדומיננטי ביותר בהיסטוריה של ליגת העל - ערן זהבי.

נכון, ההשוואה בין השניים היא בעייתית. הרי חלוץ פ.ס.וו כיכב במדי מכבי תל אביב ל-3 וחצי שנים, בהן הוכיח דומיננטיות חסרת תקדים בליגת העל והיה שותף ישיר ומוביל לשושלת שלוש האליפויות של הצהובים. כמו כן, זהבי הפך למלך שערי נבחרת ישראל בכל הזמנים ועובר קריירה אירופית מרשימה במיוחד. לכן, וחשוב לציין זאת - ההשוואה היא בין השניים היא במסגרת הליגה המקומית.

אז, אם משווים את פרק הזמן הראשוני של אצילי (60 משחקים בירוק) לעומת זה של זהבי בצהוב, ניתן לגלות כמה הקבלות מעניינות מאוד. כמו כן, אפשר יהיה להבין מה נדרש מקשר מכבי חיפה בכדי לעמוד בקצבים המדהימים של החלוץ לאורך זמן. אז קדימה, בואו נצלול למספרים.

כאמור, הרביעייה המפלצתית של אצילי אתמול (שני) על חשבונה של מ.ס אשדוד העלתה את מעורבותו של מלך השערים והבישולים בליגה ל-26 שערים. מכבי חיפה כבשה עד כה 56 פעמים בליגת העל בסך הכל, כשהקיצוני מעורב באופן ישיר ב-48% מהם.

ובכן, כאן זה מתחיל להיות מעניין. כשמסתכלים על תקופתו של ערן זהבי במכבי תל אביב, שלכל הדעות היתה עצומה בקנה מידה היסטורי, מגלים עד כמה המספרים של אצילי מרשימים. ב-157 ההופעות של החלוץ בשורות הצהובים, היה מעורב כוכב נבחרת ישראל ב-150 שערים מתוך 311 שכבשה קבוצתו. כמה זה באחוזים? 48%.

בואו נצלול עוד קצת פנימה. הרי קשה להשוות בין השניים כשזהבי ערך קרוב לפי 3 יותר הופעות מאצילי במדי קבוצתו. כאמור, הקשר הירוק רשם 60 משחקים בשורות האלופה, ולכן רק מתבקש להשוות את מאזנו של החלוץ במכבי תל אביב ב-60 המשחקים הראשונים שלו בצהוב.

שחקנה של פ.ס.וו איינדהובן כיום כבש 37 פעמים ובישל 10 ב-60 הופעותיו הראשונות במכבי תל אביב. המשמעות: מעורבות ב-47 שערים מתוך 120 שהרשיתו הצהובים - סך של 39%. לעומתו, אצילי מצא את הרשת ב-30 מקרים שונים וסידר לחבריו 22 כיבושים. משמע, מעורבות ב-52 שערים מ-140 של הירוקים בתקופה זו - סך של 37%. שני אחוזים פחות מזהבי.

עד כאן בנוגע לרמת הדומיננטיות בתוך הקבוצות. כעת, נפנה לנתונים האישיים. לאצילי כאמור, 52 כיבושים ובישולים ב-60 הופעות בירוק - 0.87 שערים למשחק. באותו פרק זמן (60 המשחקים הראשונים), זהבי עשה זאת ב-0.78 שערים למשחק - פחות מקשר הירוקים.

אך כידוע, הפריחה האמיתית של ערן זהבי הגיעה החל מעונתו השנייה במכבי תל אביב, כשאם סוכמים יחדיו את כל ההופעות והמעורבויות בשערים שלו יחדיו, מגיעים ל-150 כאלו ב-157 הופעות - נתון מדהים של 0.96 שערים למשחק.

בשורה התחתונה, אם משווים את 60 המשחקים הראשונים של השניים - היתרון נמצא דווקא אצל עומר אצילי. הקיצוני מעורב ביותר שערים מזהבי בממוצע, כשחלקו בסך הכיבושים של מכבי חיפה כמעט שווה ערך לזה של החלוץ במכבי תל אביב.

אך אם מסתכלים על התמונה הגדולה, הרי שאצילי יהיה חייב לשמור ואף להגביר את הקצב כדי להשתוות לזהבי. החלוץ, שבשיאו רשם עונה של 35 שערים ו-10 בישולים ב-36 הופעות (מעורבות ב-1.25 שערים למשחק, במה שהעמיד אותו על ממוצע של 0.96 לאורך התקופה בצהוב), הפך במרוצת השנים לאחד השחקנים הדומיננטיים בהיסטוריה של ליגת העל.

אצילי כאמור, מעורב העונה ב-1.24 שערים למשחק - קצב שדומה מאוד לזה של זהבי בעונת השיא, אך זאת לפני משחקי הפלייאוף העליון שהיסטורית עלולים להוריד את הממוצעים. בכל מקרה, הדרך של כוכב מכבי חיפה להישגים של זהבי בזירה המקומית עוד ארוכה, אך אם לשפוט על-פי שנתו הראשונה בירוק - הוא נמצא בדרך הנכונה.