הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"בית"ר הייתה חבל הצלה עבורי, אין סרט שתיעלם מהמפה"

שלושה חודשים אחרי ששב לבית וגן, יוסי אבוקסיס התראיין והתייחס לשיבה לבירה ("היה מאוד מרגש לחזור"), לבני יהודה ("הרגשתי שהמערכת לא איתי"), לתקופה בב"ש ("היה טעות לעזוב") ולעתידה של קבוצתו בליגת העל ("זה לא עוד מועדון וזו לא עוד סיסמא - בית"ר עוד תחזור לצמרת")

תומר לוי (צלם: אלן שיבר)  08.05.22 - 06:57

קצת יותר משלושה חודשים עברו מאז שיוסי אבוקסיס הגיע לבית וגן כדי להציל את בית"ר ירושלים מירידה פוטנציאלית בסיום העונה הנוכחית. כעת, לאחר שהצליח במשימה, הוא ערך ראיוןבו התייחס לחזרה לבית"ר, לברק אברמוב, לנבחרת ולרכבת ההרים המקצועית שחווה בשנים האחרונות.

"האמת שזה היה מאוד מרגש לחזור", פתח אבוקסיס, "21 שנה לא הייתי במתחם, פרט לפעם אחת עם באר שבע באימון לפני נסיעה לאירופה, וגם אז התרגשתי. זה היה מאוד מרגש להגיע למתחם, לחזור לבית"ר, לראות את האנשים, במיוחד את מאיר הרוש שהוא חבר שלי. אלי אוחנה ששיחקנו ביחד, אני שמח שכל יום שהגעתי ושיחקנו הקהל גם התחבר אליי יותר ויותר וזה היה כיף גדול".

מאמן בית"ר המשיך והתייחס לאוהדים שפחות קיבלו אותו בצורה יפה בבירה: "בכל פעם שלא הולך הקהל נגד בעלים, מאמן, שחקנים. אני תמיד לוקח בחשבון הכל, בכדורגל צריך לדעת להתמודד עם רגעים כאלה, אני מספיק מנוסה ברגעים האלה". אבוקסיס המשיך ודיבר על תקופתו בבני יהודה והעזיבה.

"התוצאות לא היו טובות", הודה המאמן, "עשינו כמה טעויות השנה בשחקנים מסויימים שהבאנו, בעיקר ברמת החומר האנושי, שהיו רעים למערכת. התחלנו גרוע מאוד את העונה, אחר כך הצלחנו להתאושש ולהגיע למקום הראשון כולל ניצחון בגביע על הפועל תל אביב, אחרי זה היו לנו שבועיים לא טובים והרגשתי עוד פעם שהמערכת לא מאמינה בדרך שלי. זה לא כולם. אברמוב למשל כן האמין בדרך שלי אבל הרגשתי שהמערכת לא איתי. לא נהניתי, הרגשתי שגם הקהל רוצה שאני אעזוב, לא היה חיבור טוב עם השחקנים".

"ואז הגיעה ההצעה מבית"ר ירושלים", סיפר המאמן, "וכשהרגשתי שהאנשים בבני יהודה לא רוצים אותי, קיבלתי את ההחלטה. בני יהודה הייתה ב-5 הפרש מהעליה ומשחק פחות, אבל הרגשתי אנרגיות מאוד רעות שברגע שהגיעה ההצעה ישר הסכמתי. למרות שיש לי חוזה אני לא אחזור לבני יהודה. אני וברק אברמוב חברים ונסתדר עם החוזה, נמצא פתרונות, החברות שלנו מעל הכל ואנחנו נדע מה לעשות". כשנשאל לגבי השחקנים מהם התאכזב בבני יהודה, אבוקסיס נמנע.

"לא רוצה לדבר על שחקנים באופן אישי. עשינו טעויות עם כמה שחקנים. היו שחקנים שהיינו בטוחים שירדנו איתם מליגת העל ובליגה השניה הם יהיו טובים ומובילים וזה לא קרה. בסוף אני בחרתי אותם, חלק מזה עליי, חלק בחרתי יחד עם ההנהלה אבל האחריות היא על המאמן. ברגע שאתה נותן את הסיי האחרון זה עליך".

"עדיין, שוב, שעזבתי היינו 5 נקודות מעליה ומשחק חסר עם אפשרות לעשות 2, אבל כל האנרגיות מסביב היו רעות והיה צריך להיפרד. חשוב לי לציין שיש אוהדי בני יהודה שאומרים שברחתי אבל זה ממש לא נכון, כל הקהל גם רצה שאני אעזוב, הקהל חשב שאני הבעיה של בני יהודה וזה בסדר מבחינתי, אין לי טענות, זאת זכותם. בית"ר הייתה חבל הצלה בשבילי לא פחות מאשר אני בשבילה". המאמן של בית"ר המשיך ודיבר על המצב שמצא במועדון כשהגיע לבית וגן.

"מעבר לדיכאון המקצועי של התוצאות, כל עניין הקיצוץ של ה-25% לא נתן שקט. ברגע שאלי אוחנה עשה לשחקנים שיחה והסביר להם שזה קיצוץ בלבד והם יקבלו את הכסף בעתיד זה השפיע מאוד. ייאמר לזכות השחקנים שמהרגע שאלי עשה להם את השיחה הזאת, לא שמעת פעם אחת הערה על הקיצוץ. זה לא נעים לאף אחד שמקצצים לו כסף, היו בהתחלה כמה שחקנים שזה לא היה פשוט להם, אך אחרי השיחה הזאת כולם שמו את זה בצד והתרכזו בלהישאר בליגה. יש חדר הלבשה טוב וברגע שראיתי את זה ידעתי שיש עם מי לצאת למלחמה גם שהתוצאות היו לא טובות".

"כשהגעתי עזבו גם שלושה זרים", המשיך אבוקסיס, "ולא צירפנו שום שחקן פרט לדן עזריה. אחרי זה החזרנו את קאמסו, אבל יש כישרון. זה סגל שהיה צריך להוציא ממנו יותר השנה, אבל צריך לזכור שהקבוצה עברה בעיות כלכליות ניהוליות, וגם שחקנים כמו דגני ומחיאס נעדרו תקופה ארוכה, שהם עוגנים בהגנה. הם נעדרו כקשרים, שיחקו בתור בלמים וזה פגע בקבוצה. קבוצה מתחילה מההגנה ולגרום קושי ליריב ולא להיפך. יש סגל בסדר, לא קטסטרופלי כמו שכולם אמרו, אני האמנתי בו, לא הייתי מגיע אם לא הייתי מאמין".

האיש על הקווים בבירה המשיך והתייחס ללחץ שחווה בשלושת החודשים האחרונים, במיוחד לתיקו נגד הפועל חיפה: "היה מצב במשחק הזה. גם שועה היה עם צהובים, גם בואצ'י היה פצוע, גם פלייטר לא היה כשיר ב-100% וגם מיכאל אוחנה לא יכול היה לסיים 90 דקות", העיד המאמן, שאמר למקורבים לו שהוא לא ישן בלילה בגלל המצב.

"חצי ראשון היינו טובים, חצי שני מיכאל וגליאו יצאו והיינו רעים מאוד. חצי ראשון היה צריך להיות 0:3 לטובתנו. דווקא אחרי ההפסד למכבי חיפה, שהיינו טובים, אמרתי לשחקנים שאם נמשיך ביכולת הזאת אין סרט שלא נביא נצחונות ונעשה תוצאות טובות. זה יתאזן, מהמשחק הזה התחלנו להביא נקודות". אבוקסיס המשיך והתייחס לעתידו שלו במועדון ולעתידה של בית"ר, שעלולה להיאבק על הישארות גם בעונה הבאה.

"אם יהיה מינוס 12 נקודות, אבל קבוצה טובה שתוכל להתמודד זה משהו אחד ואם זה מינוס 12 עם קבוצה של שחקני נוער אין לך בכלל סיכוי לשרוד. קבוצה טובה וחזקה שיכולה לעשות נקודות זה משהו אחר ואני ארצה להיות חלק מזה ולעזור לבית"ר. השם בית"ר ירושלים, התקשורת, הקהל , רף הציפיות הוא אף פעם לא ריאלי. אף אחד לא מתייחס לזה שאתה בהישרדות, כל הזמן רוצים הצלחות ללא קשר למציאות ולסגל, אבל כל עוד הכיוון יהיה טוב ובריא אני אשמח לעזור לבית"ר ולהרים אותה יחד עם הקהל והתמיכה של כולם".

עוד הוסיף המאמן והתייחס למערכת היחסים שלו עם מיכאל אוחנה: "שאתה מבחוץ אתה פחות מכיר את השחקן, אתה שומע שחקן שנפצע, שומע דברים עליו. אני רואה אותו מתאמן בצורה יוצאת מן הכלל, זה שהוא היה פצוע לאורך השנים האחרונות הוציא אותו מקצב וקשה לו לשחק 90 דקות, אבל יש שחקנים שעדיף את ה-60 דקות הטובות שלהם על כאלה שייתנו 90 דקות בינוניות. מיכאל עשה באמת שליש אחרון יוצא מהכלל והוא שחקן משמעותי שמאוד נהניתי ממנו, גם מהאופי, גם מאיך שהוא מתאמן, גם מאיך שהוא עושה הגנה, מחלץ כדורים באימונים ובמשחקים, הוא עשה שינוי גדול".

אבוקסיס המשיך והתייחס להיעלמות פוטנציאלית של בית"ר מהמפה הספורטיבית: "אין סרט כזה. אנשים לא מבינים מה זה בית"ר ירושלים, זה לא עוד מועדון וזאת לא סיסמה. אני רואה את כמות האוהדים, כמות התקשורת והענין סביבה, כמה שמחה ורעש מייצר ניצחון אחד. אין סרט שלא תהיה קבוצה, גם אם היא תעבור תקופה קשה, ימצאו את הדרך להחזיר אותה לצמרת של הכדורגל כל משחק אתה מרגיש משחק בית, לא משנה איפה משחקים".

"רק מכמות ההודעות של האוהדים ביום אחד, הפניה של האוהדים ברחוב ובכל פינה, האיכפתיות, אנשים חיים את בית"ר כמו שלא חיים קבוצת כדורגל. לאורך השנים שהייתי שחקן בית"ר היו לי הרבה חברים שחזרנו לקשר, גם בתוך המשפחה שלי יש אוהדי בית"ר, בכל הסביבה שלי וכולם פתאום חזרו וזה משהו מאוד מרגש. לכולם אכפת, מגיעים למשחקים ורוצים שהמועדון יחזור להצליח, זה כיף לראות את זה, זה היה חסר לי מאוד".

אבוקסיס דיבר גם על האופציה שייאמן נבחרת ישראל: "לא פנו אליי, לא הייתי מועמד אחרי השנה הלא טובה שלי בבני יהודה, לא חושב שהייתי צריך להיות מועמד. אלון חזן מינוי ראוי, יוסי בניון כמנהל מקצועי מינוי ראוי ואני מאחל להם בהצלחה. בגדול אני אף פעם לא חושב שצריך להסתכל על השנה האחרונה של מאמן, אבל אני לא מאלה שיתבכיינו. צריך לדעת לכבד החלטות, זמני בנבחרת עוד יגיע, כולנו נהיה שם בשביל ההצלחה של הנבחרת".

על רכבת ההרים המקצועית שחווה בשנים האחרונות אמר המאמן: "זה מקצוע מאוד אכזרי. הייתי בבאר שבע וקיבלתי החלטה לעזוב מיוזמתי, להגיד שזאת הייתה החלטה חכמה? לא, היו יותר מדי גורמים שהדליקו אותי על הפועל באר שבע ברמה של להחליט לעזוב. זאת הייתה טעות מבחינתי, אני גם מתבאס מזה שעזבתי בצורה לא הכי נעימה את הפועל באר שבע. עשיתי טעות גם בענין הזה, לא הייתי צריך לדבר בתקופה הזאת, גורמים מקורבים לבאר שבע הצליחו לגרום לי לעזוב וזאת הייתה טעות. גם להגיע לבני יהודה במצב הזה. צריך לדעת בכדורגל גם שאתה עושה טעויות למצוא דרך לצאת מהמצב הזה".

"אנשים מקורבים לאלונה ברקת הצליחו לגרום לי לחשוב שהיא לא רוצה אותי לעונה הבאה ובגלל זה קיבלתי את ההחלטה. בדיעבד הבנתי שאלונה רוצה לחכות עד סוף השנה ואז לקבל את ההחלטה ואני גם לא הסכמתי לקבל את זה, לא רציתי לחכות עד יוני כדי לדעת אם רוצים אותי או לא, אבל זאת הייתה החלטה לא נכונה שלי וזה חלק מהקריירה, קבלת החלטות". אבוקסיס התייחס גם לקשר המיוחד שהיה לו עם ז'וסווה.

"דווקא אתמול דיברתי איתו, אנחנו בקשר טוב. הוא אחד השחקנים הכי טובים שאימנתי, הוא בחור עם אמוציות מטורפות באימון ובמשחק וצריך לדעת לטפל בשחקנים כאלה. הוא היה מאוד משמעותי בהעפלה לשלב הבתים והזכיה בגביע, הוא נתן לי המון כבוד והערכה ולכן החיבור היה מצוין. בשנה אחת הבאנו גביע ושלב הבתים עם תקציב מאוד מאוד נמוך. אנשים צריכים להבין שכשאני אימנתי את הפועל באר שבע אבל לא את הפועל באר שבע האמיתית, הפועל באר שבע ללא הקהל שלה וללא טרנר שזה מגרש ביתי חם, ללא תקציב ענק שהיה קודם, קיצצו לכולם וחלק עזבו, היה קשה מאוד לעשות את ההישגים האלה מתוך הסיטואציה הזאת ועשינו את זה".


לקראת המשחק נגד הפועל חדרה אמר המאמן: "אני שמח ששני מחזורים לסיום יצאנו מהסכנה של התחתית. היינו בטוחים שזה יילך עד המחזור האחרון אבל עשינו חודש אפריל מדהים עם סדרת נצחונות שהביאו אותנו למצב הזה. כל הכבוד לשחקנים, זה נותן לנו שקט ואפשרויות לשלב עוד מספר שחקנים שלא מקבלים דקות בדרך כלל. נגיע רגועים עם שקט ורוגע וננסה לעזור לשחקנים לקבל דקות".

לסיום, התייחס אבוקסיס לאביאל זרגרי, שחקנה הצעיר של בית"ר: זה בחור צעיר שבמצב שנוצר נזרק לאש וסבל מזה הכי הרבה. הוא אחד המקצוענים הכי גדולים שאימנתי, שחקן מוכשר שצריך להחזיר לו את הביטחון. הוא ישחק את שני המשחקים האחרונים, יקבל ביטחון ואין לי ספק שבית"ר ירושלים טובה תעזור לו ותקבל אותו יותר טוב בעתיד".