הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"עם גיא לוזון, יתכן שהיינו נשארים בליגה"

צפו בראיון עם שוער פ"ת, אריק ינקו: "זה לא סגל שאמור לרדת בשום צורה"

הדר יעקבי
הדר יעקבי  28.05.22 - 13:43

איזו עונה עברה על מכבי פתח תקווה. המלאבסים, שבנו סגל במטרה להגיע לפלייאוף העליון, מצאו עצמם לפני מספר שבועות כשהם שבים לליגה הלאומית בפעם השלישית בתוך עשור. ולמרות שלל מפחי הנפש שחוו במועדון, יתכן ואפשר היה לסמן נקודת אור אחת מרכזית - אריק ינקו.

השוער, שלפרקים רבים של העונה הציג יכולת גבוהה ואף הציל את קבוצתו מתבוסות, עלול למצוא עצמו בעונה הבאה בליגה הלאומית. בראיון מיוחד לערוץ הספורט, מספר ינקו על העונה הקשה שעברה הקבוצה, חילופי המאמנים, הסגל שכשל והמבט לעתיד.

"עברנו עונה קשה", אומר ינקו, "ברור שלא פשוט לרדת ליגה, פעם ראשונה שלי. זה.. עוד לא עיכלתי עד הסוף, עכשיו רק מתחיל לעכל את כל הסיטואציה. התחלתי לנתח מה שהיה במהלך העונה. נעשה חושבים, נהיה חזקים, כי במקצוע שלנו, כמו כל דבר בחיים האלה, צריכים להמשיך קדימה".

האמנת שתרדו ליגה?
"את האמת שלא האמנתי בכלל. עד השניה האחרונה היה לי תמיד את האמונה שזה לא יקרה. אבל בהתחשב בעונה והחוסר צבירת נקודות שלנו וחוסר המזל ואיך שהדברים התגלגלו, אז כנראה שהגיע לנו לרדת".

זו באמת פעם ראשונה בקריירה שאתה יורד ליגה, איך זה מרגיש?
"את האמת שממש כמו סוג של טרגדיה, אבל אתה מבין אחרי שזה קורה שבסופו של דבר צריך לקחת הכל בפרופורציות. אנחנו עוסקים בספורט וצריך להתקדם קדימה".

היית הקפטן בחדר הלבשה, כמה אתה מרגיש אחריות על מה שקרה?
"אחריות מאוד גדולה. אני לא בורח ממנה, חס וחלילה. כמו שאמרתי, ניתחתי את כל מה שהלך במהלך העונה ואני אעשה את החושבים של מה שצריך לתקן לעונה הבאה ואני בטוח שאיפה שאני לא אהיה, אמצא את הערך המוסף של זה".

דיברת על החברה, בוא נרחיב על זה קצת, איך היתה האווירה בחדר ההלבשה?
"לא היתה הבנה של הסיטואציה, במיוחד בתחילת העונה. את יודעת, היה לנו את ההדים של הפליאוף העליון, שאנחנו רוצים לשחק כדורגל יותר טוב, ולא באמת נלחמנו בשביל להביא את הנקודות ואז כשבאמת כבר הבנו את הסיטואציה והתחלנו להלחם, כנראה שזה לא הספיק. היינו מפסידים המון משחקים בתוצאה של 1:0, כזה שעל פניו היינו נראים טוב והמשחק יכול היה ללכת לפה ולפה ובסופו של דבר היינו מפסידים את המשחקים. זה הגורם העיקרי לזה שירדנו ליגה. מבחינת סגל השחקנים, במיוחד מינואר... זה לא סגל שאמור לרדת ליגה בשום צורה ובשום שלב. אני חושב שזה גם היה בעוכרינו שכל מי שמסביב היה אומר 'מכבי פ"ת לא תרד ליגה, יש להם קבוצה, יש להם סגל שחקנים טוב' ואז בסופו של דבר הגענו לרגע האמת ועשינו במכנסיים כמו שאומרים".

מה עם החלטות מקצועיות? שלושה מאמנים מונו למכבי פתח תקווה העונה, זו היתה החלטה נכונה?
"אני אישית מאוד האמנתי בגיא. ונוצרה סיטואציה גם עם האוהדים, וגם עם כל הרעש מסביב... כנראה שזה היה מתבקש, אבל אני אישית חושב שאם גיא היה נשאר הוא היה.. הוא הכיר את השחקנים הכי טוב, הוא ידע איך להחזיק את השחקנים הכי טוב ואם החיזוק הנכון, כמו שעשינו בינואר, יכול להיות שלא היינו יורדים. אבל זה הכל בדיעבד".

הזכרת את מחאת האוהדים, זה השפיע עליכם?
"אם אתה רוצה באמת להצליח בחיים, גם בתור שחקן צעיר, צריך להבין שיש מעטפת שהיא גורמת ללחץ. ואם אתה לא תוכל לצלוח את הלחץ, אז כנראה שלא תגיע לרמות הגבוהות שאתה חולם עליהן. אני חושב שזה היה עוד מאוד מינורי במכבי פ"ת. במועדונים אחרים יש לחץ הרבה יותר גדול וציפיה הרבה יותר גדולה וכל משחק שאתה מפסיד יש קללות ולחצים כאלה ואחרים. מי שלא יכול להתמודד, הוא לא יכול להצליח".

אתה יודע על מה היתה המחאה נגד ההנהלה?
"כביכול שמעתי, כספים או דברים כאלה. אבל אני חושב שאבי תרם המון למכבי פ"ת ולבוא ולהגיד לו שהוא לא מתאים או לא..או שהוא לוקח כספים אליו הביתה זה אני חושב ש, זה לא עניין שלהם. בכלל זה..הוא, אבי תרם למועדון הרבה ותמיד הקים קבוצות כדורגל טובות והשקיע כסף מהכיס שלו, אין מילה אחת רעה להגיד על אבי".

אז אמרת שאתה חושב שגיא אם היה נשאר היה מצליח להשאיר אתכם ליגה אבל במציאות ניר הגיע, אותו מאמן שגם החליט שהוא מעוניין בשוער אחר להפועל ת"א. איך קיבלת את זה כשהודיעו לך שהוא מגיע?
"היתה סיטואציה שהחליטו במועדון שאני לא ממשיך. אני יכול לבקר את הדרך שבה זה נעשה כי אם היו באים ואומרים לי שמעדיפים מישהו אחר על פני, הייתי פשוט לוחץ להם את היד ואומר תודה רבה. אני חושב שזה היה הכבוד המינימלי שהגיע לי, אבל זה במקום אחר. ניר הוא מאמן טוב, הוא יודע להעמיד קבוצות כמו שצריך ובאמת הוא הביא שחקנים טובים בינואר ולצערי התוצאות לא הספיקו".

אתה מדבר על הדרך שזה נעשה, על הדרך שבה נודע לך שאתה לא ממשיך בהפועל תא, איך זה נעשה?
"שלחו לי הודעה בוואטסאפ שאני מפוטר בגלל הקורונה או דברים כאלה ואחרים. בעונה שלפני ארגנתי את החבר'ה שיבואו לקראת המועדון ויקצצו בשכר. בסופו של דבר הגיעה עונה אחרי זה וקיבלתי את הפיטורים עקב זה. זה קצת צרם לי, וכן נפגעתי מזה, אבל בסופו של דבר אתה לא צריך לצפות לאף אחד בכדורגל, אתה צריך פשוט לבוא ולעשות את העבודה שלך בתור שחקן מקצוען וזה שיעור לחיים".

אתה עם חוזה גם לעונה הבאה, אתה רואה את עצמך חוזר ללאומית?
"כרגע יש לי חוזה, אז אני עוד לא יודע. האם אני רוצה להיות בליגה לאומית? פחות. אני חושב שהתברגתי כבר והוכחתי את עצמי כשוער בכיר בליגת העל, אז אני חושב שזה יהיה ללכת אחורה לשחק בלאומית".

ומה עוד החלומות שלך?
"לא יודע, אין לי עוד איזה חלום, אבל אם היתה איזה הצעה טובה מחו"ל הייתי רוצה לחוות את זה. אם היתה איזשהי אופציה לליגה טובה וקבוצה שתשמח לקחת אותי אז הייתי הולך על זה. כשאתה חולם בתור ילד, אתה חולם על הגדולות, על ברצלונה, ריאל מדריד, אבל זה קצת..אחרי שאתה קצת מתחיל לשחק בליגה הישראלית אתה מבין שזה קצת רחוק".

מה אנחנו לא יודעים עליך?
"שאני לא נראה כמו שאני נראה במגרש, אני בחוץ הרבה יותר רגוע, הרבה יותר חברותי כמו שאומרים. במגרש אני נראה נורא עצבני ונורא דרוך כזה, ובחוץ אני הרבה פחות, הרבה פחות ממה שאני נראה במגרש וזה גם  מה שכולם אומרים לי".