$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הורסים את המשחק: די לענישה הקולקטיבית

הענישה הפרועה בדרבי מחסלת את הענף. בחסות תקנון מיושן, בית הדין מעניש רבים על התפרעות בודדים רק כי אפשר. המשטרה בורחת מאחריות, הדיינים מנפחים גזרי דין וסוגרים יציעים, המתפרעים ישובו ובעלי המועדונים ישתקו. אוהדים יקרים, נשארנו לבד במערכה, עד שגם אנחנו נתייאש. דעה

אסף אבולעפיה
אסף אבולעפיה  23.10.22 - 15:22

אלי בן 68, אוהד הפועל ת"א מילדות, מחזיק במנוי למעלה מ-30 שנה. כל שבת שנייה, הוא מגיע לבלומפילד. לא חובב משחקי חוץ, בוודאי לא דרבים. רעש, פקקים. שבוע הוא מול הטלוויזיה, שבוע באצטדיון. איתו, כמה חברים בגילו, נפגשים, מתלוננים, צוחקים וחוזרים הביתה. בילוי. הבוקר, בית הדין המשמעתי של ההתאחדות קבע שהמנוי עליו הוא שילם ממיטב כספו שווה כקליפת השום, על אירוע בו הוא אפילו לא נכח. הוא ישוב לטלוויזיה וייזכר בימים בהם הקורונה שלטה בחיינו אל מול יציעים ריקים.

הענישה של בית הדין של ההתאחדות הזויה במקרה הטוב ופרועה במקרה הרע. החלטה בזויה בחסות תקנון שתומך בענישה קולקטיבית, ששמה אלפי אוהדים של הפועל ת"א כבני ערובה של חבורת פורעים שהחליטה להפריע לניהול התקין של הדרבי. ומה הפתרון הקל? לסגור אצטדיונים ולהשאיר אלפים בבית.

הדיינים פה לא אוהבים כדורגל. אין הסבר אחר. לכאורה מתעבים קהל, ומעדיפים יציעים ריקים וראש נטול דאגות, זו התחושה. אוהד הדליק אבוקה ביציעי מכבי נתניה, יסגרו את האצטדיון במשחק הבית הבא. עשרות החליטו להפריע לניהול התקין של הדרבי, אלפי ישלמו את המחיר. הרי משפטן בתחילת דרכו יודע שמטרתו לא תמיד להעניש, אלא לחנך ולמנוע מקרים דומים בעתיד.

ביום רביעי האחרון, ישבו שלושה דיינים, שספק גדול מתי נכחו באצטדיון כדורגל בפעם האחרונה, הקשיבו לנציגי המועדונים התל-אביבים מסבירים את ההתמודדות הקשה עם הגרעין האלים והחליטו להתעלם. "פעלתם? לא מעניין אותנו. רוצים לפגוע בכם? חכו מה מחכה לכם בגזר הדין". לא ענישה חינוכית, לא רעיונות יצירתיים, לא להיות חכם. להיות צודק.

"חוששני כי אנו קרבים לאסון אמיתי ולאבדות בנפש. לפי כך, אנו קוראים למערכות אלה: הגיעה העת ליישם את הוראות חוק איסור האלימות בספורט כלשונו!", נכתב בטיעונים לעונש. למי הם פונים בדיוק?

הענישה ההזויה של אירוע הדרבי מרתיחה עוד יותר, בעיקר על רקע העובדה שהמשטרה לקחה אחריות על האירוע, עם מידע מודיעיני (לדבריהם) למעשים אלימים. האם המשטרה לקחה אחריות גם על התוצאה? האם מישהו שם עשה משהו כדי למנוע את ההפרעה למשחק? מנעו את הכנסת הפירוטכניקה או הדלקתה? אלו שבאו להתפרע עשו צחוק מכוחות השיטור, שמבחינתם אולי צוחקים היום בחזרה. הם כבר ידרשו מספר מופקע של שוטרים במשחק הבא בתשלום יפה. אחריות? יותר בכיוון של חוסר אחריות.

אז הענשתם את כל אוהדי הפועל ת"א, מה עם אוהדי הפועל קריית שמונה, בית"ר ירושלים והפועל חיפה? גם להם אסור יהיה להגיע לבלומפילד במשחקים הקרובים. מה הם עשו רע? האם גם הם זרקו כדורים למגרש? האם גם הם הפריעו לדרבי? מה אשם קהל אחר שרוצה לתמוך בקבוצה שלו? בארה"ב חשבו שהאצטדיונים הריקים בתקופת הקורונה יביאו לעלייה ברייטינג של השידורים. התוצאה היתה הפוכה. לראות משחק ללא קהל שווה ערך לפרק בקומדיה לא ממש מצחיקה. מה עושים? מעבירים ערוץ.

כדי לעדן, גם יושבי יציעי 10-11 חטפו. 5,000 מנויים יישארו בבית בגלל בודדים. מה שמרתיח לא פחות, הוא שאם אותם אוהדים ירצו להיכנס, הם יוכלו, רק שייאלצו לרכוש כרטיס ליציע אחר. המאבק של מכבי ת"א במתפרעים לא מעניין, אם יש אפשרות להאשים את כולם, למה לא? עוד שאלה – מה ההבדל בין אלו שיושבים בקצה של שער 10, לעומת אלו שיושבים בשער 2? 13? 8? יאללה לסגור הכל!

מזה שנים, הענישה הקולקטיבית שולטת בחיינו. האם היא עזרה במשהו? איימה על אותם ארגונים מחתרתיים שבעיקר מעודדים את עצמם להימנע מפעולות לא חוקיות במשחק הבא? לעולם לא. במקום לתמוך בקהל השפוי, להתמקד בגרעין האלים ולטפל בו, השולפים מרחוב אבא הילל בר"ג ימלאו גזרי דין באמירות פומפוזיות על אלימות ("מגה פיגוע", אתם אמיתיים?) רק כדי לספק תירוץ הולם לעונשים שהם מטילים.

אוהדי הכדורגל נזרקים פה מתחת לגלגלים כבר שנים בחסות תקנון עתיק ולא רלוונטי וכאסירים לא רשמיים של ארגוני אוהדים שמאוהבים בעיקר בעצמם. הציפייה שהממסד יגן על השפויים מגוחכת, המועדונים עצמם מזילים דמעות תנין כי מאות אלפי השקלים שהם מכניסים על מנויים כבר בקופה והזעם האמיתי יגיע כשהפגיעה תהיה בכיס (המשחק ללא קהל נגד בית"ר?! אוי ואבוי. מהר לבג"צ). המנהלת עסוקה בהוצאת הודעות לקוניות, בעלי הקבוצות (שמרכיבים את המנהלת והנהלת ההתאחדות) לא עושים דבר לשנות את התקנון והתחושה היא שלאף אחד לא אכפת.

ארגוני האולטראס השונים הם אוהדים קודם כל של עצמם. אוהד שהחליט לעצור משחק סתם כי בא לו, לא ראוי להיכנס לאצטדיון כדורגל. כזה גם אוהד שמדליק אבוקות ביציע וזורק אותו לכר הדשא. אבל אלו, יהיו איתנו לעד. אכפת להם קודם כל מעצמם. מי לא יהיה? אלו שיימאס להם לראות אותם. והיום לא רחוק.

אני כותב את פסקת הנעילה בכאב. מגיל 5 אני במגרשים, אבל זמן להגיד - בעולם מושלם, לא היה נכנס אוהד אחד ליציע במחזור הקרוב. לא הפועל, לא מכבי, לא חיפה, לא נתניה, לא בית"ר ולא סכנין. סולידריות מוחלטת. מענישים את כולם. אל תצפו מהמועדון שלכם להגן עליכם, גם לא על בתי הדין או אלו שמנהלים פה את הכדורגל. האוהדים פה לבד במערכה אותה הם לא יוכלו לנצח בחיים.