$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

עניין של אימון: הפער בין מכבי חיפה למכבי ת"א

למרות שמכבי ת"א נראתה טוב יותר במחצית הראשונה, היה מאמן אחד שידע לקחת סיכונים ולשנות את המומנטום לטובתו, ואחד שראה משחק אחר. לקראת העונה הבאה, מועדון אחד חייב שינוי על הקווים (ולא רק), השני חייב ריענון (ולא בעמדת המאמן). משה פרימו מסכם את הדרמה

משה פרימו
משה פרימו  05.04.23 - 09:04

אני ממש אוהב את היריבות בין מכבי ת"א למכבי חיפה. שני המועדונים הכי גדולים בישראל, שמטבע הדברים גם כל אחד מהם חושב שהוא הגדול מכולם. זה מביא להרבה מאוד אמוציות, דיבורים, עקיצות וכל זה אחרי כן מתנקז למגרש. אוהדי מכבי ת"א יזכירו שהם הכי גדולים כי להם יש הכי הרבה אליפויות ומכבי חיפה לא מסוגלת לנצח בבלומפילד, אוהדי מכבי חיפה יזכירו רק את ההווה, מי הטובה מכולן ומי הולכת לזכות באליפות שלישית ברציפות. את האמת, כולם צודקים ושזה רק ימשיך - כי על הדשא היריבות הזאת תמיד מביאה לנו משחקים טובים, מלאי אנרגיה עם איצטדיון מלא.

אמש (שלישי) לא קיבלנו משחק גדול כי רבים מהכוכבים של שתי הקבוצות לא היו במיטבם. כן, היה קצב בלתי רגיל במשחק שהתחלק שווה בשווה. משחק גדול הוא לשחקנים גדולים ואם במשחק כזה כל ה"גדולים" לא היו במיטבם, זה מה שקיבלנו - ומדובר במכבי ת"א בערן זהבי, ובמכבי חיפה בצ'ארון שרי, דיא סבע ועומר אצילי. אם במשחק כזה היינו מקבלים את כולם בכושר מצוין, התוצאה והמשחק היו אחרים לגמרי.

המחצית הראשונה הייתה המשך ישיר למפגש הקודם בבלומפילד שבו ניצחה מכבי ת"א 0:3 והראתה עליונות מוחלטת על פני מכבי חיפה. גם אתמול מכבי ת"א הייתה צריכה להוביל במחצית 0:3, עם שליטה מוחלטת ועם שתי החמצות גדולות של דור פרץ שלדעתי היה הטוב במגרש, עד שהמאמן שלו אייטור קראנקה חשב אחרת, החליף אותו והחליש בצורה משמעותית את הקבוצה - ולא בפעם הראשונה העונה. אז אם היינו מסכמים רק את המחצית הראשונה, קראנקה ושחקניו היו מקבלים את כל המחמאות על שהעלימו את מכבי חיפה.

במחצית השנייה, ברק בכר הלך על כל הקופה ותקף עם כל הבא ליד. כניסתו של דולב חזיזה המצוין העבירה את כל כובד המשקל לצד של מכבי חיפה ושער השיוויון היה רק עניין של זמן. במחצית הזאת קראנקה לא ידע להגיב כלל למשחק של מכבי חיפה. אם הוא פתח בהרכב טוב עם המעוין באמצע, כשגבי קניקובסקי ודן ביטון מצטרפים מהקווים לאמצע מול ה-4-3-3 של מכבי חיפה, איך יכול להיות שאותה שיטה בדיוק לא משתנה במחצית השניה כשכל השיטה של ברק בכר שונתה? קראנקה לא ידע להגיב, הוא נתן לשישה שחקנים מצוינים לתקוף אותו ללא הפסקה.

קשה מאוד להתמודד כשמולך גם שרי, גם סבע, גם חזיזה, גם אצילי וגם דין דוד, ובהמשך גם מאוויס צ'יבוטה. הוא גרם להגנה שלו לקרוס מעייפות. ולא רק שהוא לא חיזק את האמצע בקשר נוסף על חשבון שחקן התקפה, אלא גם החליף את דור פרץ כשהוא ודן גלזר היו היחידים שיכלו להתמודד מול ההתקפות של מכבי חיפה.

אם נחזור להשוואה מהמשחק הקודם שבו ניצחה מכבי ת"א את מכבי חיפה 0:3, אז במשחק ההוא ערן זהבי היה מצוין, ההגנה של מכבי חיפה קרסה מולו. אתמול לערן זהבי לא היה משחק גדול, ובשביל לנצח את מכבי חיפה חייבים את ערן זהבי במיטבו. הוא ניסה, השתדל, לא הפסיק לרוץ ואף הקריב צהוב כשעצר את דיא סבע 30 מטר משער קבוצתו. אבל בכל הקשור לחדות בהתקפה, זהבי אתמול היה במשחק פחות טוב, בטח בהשוואה למשחק הקודם בין השתיים.

קרה משהו מאוד מעניין אתמול במשחק. ברק בכר החליט לפתוח בלי דולב חזיזה גם בגלל עייפות וגם בגלל (והוא גם הודה בזה) שאי אפשר לשחק כל כך התקפי נגד מכבי ת"א בבלומפילד. אז הוא פתח בקישור עם עלי מוחמד ומחמוד ג'אבר בכדי להחזיק יותר את האמצע על חשבון שחקן התקפה. שניהם היו חלשים. במחצית השנייה, כשהכניס את חזיזה יחד עם כל הכלים ההתקפיים שלו, דווקא אז מכבי חיפה הייתה טובה יותר, מה שאומר שמחשבות לחוד ומציאות לחוד.

למרות שברק בכר חשב לשחק עם אמצע יותר חזק, קבוצתו הייתה פחות טובה לעומת ההרכב ההתקפי שאיתו שיחק במשחקים האחרונים. מאמן טוב זה מאמן שלוקח סיכונים, ברק בכר הוא אחד מאלה שלוקחים סיכונים. עשה רושם שבכר לא רצה להוציא מההרכב מישהו מהכוכבים שלו ולתת לכולם לשחק, אולם אתמול כשחשב על שיטה אחרת, חזיזה שילם את המחיר. אבל במחצית השנייה שנכנס היה הטוב ביותר מבין שחקני מכבי חיפה. כמה אפשרויות יש לברק בכר לתימרון.

איך שלא נסתכל על זה עד עכשיו, מכבי ת"א היא פיספוס ענק העונה. במשחקים מול מכבי חיפה בבלומפילד היא מוכיחה שהיא לא פחות טובה ולא מפסידה - מה שאומר שיש קבוצה טובה. כשפורסים על כל העונה עד עכשיו, הרי שהעליונות של מכבי חיפה בולטת. ובעונה שהיא שיחקה בליגת האלופות והפיספוס הזה של מכבי ת"א העונה יביא לכך שלראשונה קבוצה תזכה באליפות אחרי ששיחקה בצ'מפיונס.

10 נקודות הבדל בין השתיים זה הסיפור הגדול, אני משוכנע שגם במכבי ת"א חושבים כך על הכישלון הגדול העונה, וכן זאת עונת כישלון גם אם הקבוצה תזכה בגביע. זכייה בגביע המדינה לא מעידה כלל על עונה טובה. זכייה בגביע אולי תמתיק את מה שעברה הקבוצה, אבל בטח לא יכולה לגרום למועדון הענק הזה לצאת מכליו עם זכייה בגביע.

כמו בטור הקודם שלי, אני מזכיר זאת שוב. מכבי ת"א צריכה כבר עכשיו לתכנן ובמהרה את העונה הבאה עם מנהל מקצועי חדש, מאמן אחר שחייב להחליף את קראנקה וכמובן שינוי לא קטן בסגל השחקנים. מה שיכול אולי לבוא בטוב למכבי ת"א, יהיה אם ברק בכר יעזוב את מכבי חיפה. אם המאמן יישאר במכבי חיפה, יהיה לו יתרון על כל אחד שיאמן את מכבי ת"א.

גם במכבי חיפה צריך ריענון, וגם יעזבו מספר שחקנים ויבואו אחרים במקומם. אולם אם זה יהיה תחת החלטתו של ברק בכר, הסיכוי לאליפות רביעית כמובן קיים. הכל תלוי במיץ' גולדהאר ובקבלת ההחלטות שלו. למכבי ת"א, כמו שהיא נראית היום, יהיה קשה לזכות באליפות עם המאמן אייטור קראנקה, בטח אחרי שאמר לאחר המשחק "אני חושב שהיינו יותר טובים ממכבי חיפה במשך 90 דקות, עשינו עבודה טובה". מה הוא ראה שאנחנו לא ראינו? אם הוא באמת חושב כך, אז הוא ומכבי ת"א בבעיה גדולה.

אם נחזור ליריבות בין שני המועדונים, היה יפה לשמוע את ברק בכר אחרי המשחק שהתייחס לכך שהוא לא מצליח לנצח את מכבי ת"א בבלומפילד: "זה יושב עלי וזה מפריע לי, ניסיתי ונכשלתי, גם עם הפועל ב"ש לא הצלחתי". גם מאמן מצוין וגם תמיד מדבר אמת, לא פחות חשוב. מעניין יהיה לראות מי השניים שיעמדו על הקוים בעונה הבאה בשתי הקבוצות, זאת אמורה להיות ההחלטה הכי חשובה של בעלי שתי הקבוצות יעקב שחר ומיץ' גולדהאר, החלטה שיכולה לקבוע מי תהיה האלופה בעונה הבאה.