הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

דנילו אספרייה: "רוצה חיים קלים. לא מסוגל לשחק יותר בבית"ר י-ם"

אספרייה שובר שתיקה וחושף לראשונה את הסיבה שביקש לעזוב את בית"ר: "לא רוצה כסף, אין לי כוחות לשחק ברמות האלה יותר. הכדורגל כבר לא מעניין אותי כמו פעם. כל השנה שיחקתי עם משככי כאבים, ואני לא מסוגל יותר לחיות ככה. התחננתי שיתנו לי ללכת, אבל לא מאמינים לי. לא מגיע לי השכר שישלמו לי. עדיף לבית"ר להביא שחקן אחר, אך אשאר רק אם יכריחו אותי"

אור אבולעפיה ותומר לוי  23.06.23 - 14:00

דנילו אספרייה עומד בעין הסערה בבית"ר ירושלים. מלך שערי העונה שעברה ואחד מהשחקנים המצטיינים אשתקד העביר מסר לפיו הוא רוצה לעזוב, למרות שהוא מחזיק בחוזה לעונה הבאה. בין לבין, במועדון מתעקשים שיכבד את חוזהו ויחזור לארץ, כשברקע אינספור שמועות בנוגע לסיבה שבגינה אספרייה לא רוצה לחזור.

אחרי חודש סוער, דנילו אספרייה שבר שתיקה בראיון בלעדי לערוץ הספורט, ובה סיפק את גרסתו לאירועים. בכנות אופיינית, אספרייה מספר מקולומביה למה הוא באמת רוצה לעזוב ומודה: "אני פשוט לא יכול לשחק בבית"ר ירושלים יותר, אני רוצה ליהנות מעונת הפרישה שלי ולהוריד לחץ". ראיון יוצא דופן, שמתבצע למרות שהמועדון ביקש מאספרייה שלא להתראיין.

"הרבה אנשים מדברים, אבל אף אחד לא יודע מה האמת לגבי מה שקורה איתי", אספרייה פתח את דבריו, "בימים האחרונים דיברתי עם ברק אברמוב ועם יוסי אבוקסיס ואמרתי להם מה אני מרגיש. האמת היא שאני אוהב את בית"ר, הגעתי אליה בתקופה הקשה ביותר בתולדות המועדון ומעולם לא התלוננתי. שיחקתי בגביע הטוטו בלי חוזה, ולא התלוננתי - כי רציתי אז מאוד לחתום. עכשיו, הסיטואציה השתנתה. אני מרגיש שאין לי כבר מה לתת לבית"ר ירושלים, זו האמת".

היית מלך השערים של הקבוצה, חווית שנה חלומית, למה שלא יהיה לך מה לתת לבית"ר י-ם, זה נראה בדיוק הפוך?
"כדי לשחק כמו ששיחקתי, אתה יודע איזו הקרבה צריך? לא חייתי בכלל במשך שנה - לא היו לי חיים. התאמנתי והלכתי הביתה. אנשים לא יודעים שיש לי בעיות ברכיים, הייתי מתקשה לישון בלילה מרוב כאבים. אנשים בבית"ר י-ם לא ידעו כי לא התלוננתי. אנשים חשבו שאני רובוט שלא נפצע, אבל הרגשתי נורא. היו פעמים שהרגשתי שאני לא מסוגל להתאמן או לא יכול לשחק, אבל שתקתי ולקחתי משככי כאבים כדי לשחק, אני כבר לא יכול לחיות ככה. לא אכפת לי מה יחשבו עליי, אבל אני אומר את האמת - אין לי את הכוחות והאנרגיות לשחק יותר ברמות האלה. בית"ר י-ם זה מועדון גדול עם המון ציפיות ולחץ, אני לא יכול לשחק יותר ברמה הזאת בשנה האחרונה בקריירה שלי".

"אני מכיר את עצמי טוב. למה שאני אקח כסף מבית"ר י-ם עם חוזה גבוה כשאני יודע שאני לא מסוגל לתת את מה שרוצים? אני רוצה חיים קלים יותר ופשוטים יותר בשנה האחרונה של הקריירה, זו האמת. אמרתי לבית"ר - אני לא יכול יותר לשחק ברמה הזאת. בבית"ר י-ם חושבים שאני מכונה או רובוט ושאני אוכל להציג אותה יכולת, אבל אני לא יכול. אני לא רוצה כסף ולא רוצה פיצוי, רוצה רק ללכת לחיים קלים יותר".

מה אומרים לך בבית"ר י-ם?
"יוסי אבוקסיס הוא כמו אבא שלי והוא מבין אותי, אבל הוא רק המאמן ולא יכול להחליט הכל. הבעלים אומר שיש לי חוזה ואני חייב לחזור. אם רוצים, אני אחזור. אבל אם הם רוצים לשלם כסף בחוזה לשחקן שלא רוצה להיות פה, אז אעשה את זה. אני רוצה ליהנות מהחיים שלי - בבית"ר י-ם אתה צריך להיות מקצוען ב-100%, ואני לא יכול להיות כזה יותר".

מה זה אומר "אני לא יכול לשחק". מה תעשה בבית"ר אם יבקשו ממך לחזור?
"אני כמובן אגיע לאימונים ואתאמן, אבל אני לא יודע מה יהיה אחרי זה. אם הם מתעקשים, אני אחזור ואעשה את מה שצריך, אבל לא יודע מה יהיה אחרי. הם לא באמת יודעים בבית"ר י-ם שיש לי בעיות ברכיים, הם לא מכירים את הבעיות שלי כי שמרתי אותן לעצמי. אני לוקח כדורים באופן קבוע, אבל מתייחסים אליי כמו מכונה. אני לא רוצה כסף מבית"ר י-ם, לא פיצוי ולא כלום, אני רק רוצה ליהנות מהחיים שלי בשנה האחרונה שלי בפרישה".

"אם אשאר, אהנה מהחיים שלי - כי בכל הקריירה שלי הייתי מקצוען ב-100%, אבל עכשיו בשנה האחרונה שלי אני רוצה ליהנות קצת, ואת זה אני אעשה בישראל או בכל מקום אחר. הכדורגל כבר לא מעניין אותי כמו שתמיד עניין אותי, דברים השתנו. אני רוצה ליהנות מהעונה האחרונה שלי, אבל אם לא יתנו לי ליהנות מזה גם מכדורגל, אז אהנה רק מהחיים ולא מכדורגל".

אם תחזור לקולומביה, הליגה שם חזקה יותר מישראל, אז איך החיים שלך יהיו קלים יותר?
"אני לא אשחק בקבוצה אחרת בישראל שהיא לא בית"ר י-ם, את זה קודם כל חשוב להבהיר. אני באמת מקווה למצוא קבוצה בקולומביה, אבל אף אחד לא מוכן לגעת בי בגלל שיש לי חוזה בבית"ר י-ם. אני אומר לך, הליגה בישראל ובטח בבית"ר י-ם, היא הרבה יותר קשה".

"בקולומביה יש סגלים עמוקים של 30-35 שחקנים ואז הרוטציה מתחלקת, אם אני בישראל במועדון גדול כמו בית"ר, אני אמור להיות שחקן מוביל שמשחק הרבה משחקים, אני לא יכול לשחק כל כך הרבה כבר. בקולומביה אשחק פחות והדברים יהיו יותר רגועים. אני כבר לא יכול לשחק בקצב ששיחקתי בו. אני מבין את הקהל שבוודאי כועס, אבל נתתי את החיים שלי לבית"ר. זה גרם לי ללחץ גדול. אנשים לא יודעים מה עברתי כדי לשחק".

"מה הטעם להחזיק שחקן בגיל שלי שלא רוצה לשחק? על מה בית"ר תשלם לי? לא מגיע לי לשחק בבית"ר י-ם במצב הזה. אני לא אהיה אותו שחקן. למה שהם ירצו אותי בכלל - עדיף להם לקחת את הכסף שהם משלמים לי ובמקום זה לשלם לשחקן שרוצה להיות. איבדתי את המוטיבציה, אני לא רואה מטרה בלחזור. אני לא רואה אתגר - שנה שעברה רציתי להוביל את בית"ר לצמרת, עכשיו כבר איבדתי את המטרה".

אולי אחת הסיבות שבית"ר י-ם מתעקשת עליך זה שגם ניקולסקו ושועה עלולים לעזוב
"לכל אחד יש חוזה אחר וסיטואציה אחרת. לגבי שועה - הם בטח רואים בו נכס עתידי ואת ניקולסקו אפשר למכור, אותי אי אפשר למכור - אני כבר מבוגר, מי ישלם עליי? למה שאפרוש בצורה כזאת אם נתתי את החיים שלי לבית"ר י-ם? לא מגיע לי לסיים את הקריירה ככה. אם רוצים שאחזור, אני אחזור אבל לא אהיה אותו שחקן. אם הם רוצים אותי במתכונת הזאת, אז אין בעיה".

"אבל אני יודע איך הקהל של בית"ר י-ם יקבל את זה אם יראו שאני מתנהל אחרת, הם יכעסו עליי ואני מבין את זה. אני לא יכול לתת לבית"ר י-ם אותו דבר. לכן ביקשתי, תנו לי ללכת - אני לא רוצה מכם כסף, לא מגיע לי את הכסף שנחתם בחוזה שלי במתכונת שבה אני בא. אני רוצה לסיים טוב בבית"ר י-ם ושתישאר זיכרון מתוק, ושזה לא ייהרס".

"אוהדי בית"ר חייבים להבין מה אני מרגיש. אני לא רוצה לעזוב כי אני לא אוהב את בית"ר, ההפך - אני מאוד אוהב את בית"ר י-ם, אבל אם אני לא יכול לתת לבית"ר את מה שמגיע לה - אז למה שאשאר? יהיה טוב יותר לקחת את הכסף שמשלמים לי ולתת לשחקן צעיר וכשרוני שיבוא עם מוטיבציה ויהיה הרבה יותר טוב ממני".

אתה מתכוון לחזור לישראל?
"אני אגיע לישראל בימים הקרובים, ואתחיל את האימונים, אבל התקווה שלי זה לדבר עם הבעלים באופן אישי ושאולי יבואו לקראתי, אני מאוד מקווה שהם יתחשבו בי. אני אראה להם בדיוק מה הבעיה איתי - אולי חושבים שאני רוצה עוד כסף, אבל אני לא רוצה כסף. אני לא רוצה לקבל כסף ממועדון שיקר לי כמו בית"ר אם אני לא יכול לתת לו את מה שהם מצפים ממני. שיחקתי בגביע הטוטו נגד הפועל ת"א בלי חוזה, אם הייתי נפצע מישהו בכלל היה מכבד את החוזה איתי? אין שום סיכוי, אבל מאוד רציתי להיות בבית"ר ולכן שיחקתי בלי חוזה. מעולם לא התלוננתי על כלום, רק רוצה שאנשים יזכרו את מה שנתתי לבית"ר י-ם. אני הגעתי לבית"ר בנקודה קשה, ונתתי את הכל בשבילה".

אז מה יקרה מעכשיו?
"אני אחזור, כי הם רוצים שאחזור. אני אגיד להם מה שאני מרגיש, ונראה מה יהיה. כרגע סגרתי את הדלת שלי בקולומביה, קבוצות כבר החתימו שחקנים אחרים כי בית"ר י-ם לא שיחררה אותי. בגיל שלי אין כבר זמן - יש לי אולי שבוע או שבועיים למצוא קבוצה, ואם בית"ר לא תשחרר אותי, אז אשאר אצלה, למרות שאני מעדיף לא לשחק אצלה. כל המועדונים רואים שיש לי חוזה, אז לא מדברים איתי. קשה למצוא בגיל שלי קבוצה".

יש אפשרות שתפרוש?
"יש אפשרות כזאת, אבל לא מגיע לי לפרוש בצורה הזאת. הייתי מקצוען, נתתי הכל לבית"ר י-ם, שיחקתי עם כאבים, למה זה מגיע לי לסיים קריירה ככה? נתתי את החיים שלי לקבוצה. אני אחזור ואנסה ליהנות מהחיים שלי במקביל לכדורגל. אני מתכוון לשחק עוד שנה אחת כדורגל בכל מקרה, אם הם לא יתנו לי לעזוב וארגיש באיזשהו שלב שאני לא רוצה יותר לשחק ואיבדתי לגמרי את החשק - אז אולי אחליט לפרוש, זו כן אפשרות".

יש לך מסר לאוהדים?
"אוהדי בית"ר י-ם הם הטובים ביותר בישראל. נתתי הכל עבורם, אבל עכשיו אני לא אותו דנילו. הגוף שלי השתנה, ואני מקווה שהם יבינו אותי. רק מה שחשוב לי זה שהקהל יזכור שנתתי הכל למועדון - כבשתי 17 שערים כי חייתי כמו מקצוען, נתתי 100% מהחיים שלי למען הקבוצה, אבל זה כבר יותר מדי בשבילי. אני רוצה לאחל את כל הטוב שבעולם ולמועדון ומקווה שדברים יסתדרו"".