הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"הלב שלי ירוק. לעולם לא אשחק בישראל בקבוצה שהיא לא מכבי חיפה"

סיבת העזיבה ("תכננתי להשאר, אבל ההורים שלי מבוגרים וחשוב שאשחק קרוב לצרפת"), העזיבה של מספר כוכבי חיפה ("הבנו במהלך העונה שדלתות ייפתחו") וסק ("יפרוש במכבי חיפה"). בטובינסיקה נפרד בראיון מקיף מהאלופה, מסמן את 3 שחקני חיפה שמתאימים לאירופה וגם את השחקן שהכי קשה לו היה לשחק מולו בעונה החולפת

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  26.06.23 - 17:13

דילן בטובינסיקה עזב את מכבי חיפה עם סימן שאלה. הבלם שהיה מהשחקנים הבולטים של הירוקים בעונה שעברה אמור היה להשאר, אלא שטוויסט ברגע האחרון, גרם לכך שהוא לא ימשיך. בראיון לערוץ הספורט, הבלם הצרפתי סיכם את העונה שלו, הסביר בפעם הראשונה מדוע עזב, סימן מי השחקנים בחיפה שהכי מתאימים לאירופה ובחר את השחקן שהכי קשה היה לו לשחק מולו.

  • 21:00 ב-5SPORT: "לוקחים אחריות" - משדר נגד האלימות הגואה בספורט בהשתתפות בכירים ואוהדים

"אני החלטתי לא להישאר במכבי חיפה", אמר הבלם. "באופן טבעי רציתי להישאר כי הם רצו לממש את האופציה, אבל הסיטואציה המשפחתית הייתה קשה מאוד במהלך העונה. לאישתי היה קשה לחיות בישראל, זה קשה מאוד לזר, המשפחה הייתה רחוקה. ההורים שלנו מזדקנים וזה היה קשה להיות רחוקים. חשבנו על זה, דיברתי עם האישה והמשפחה והחלטנו לא להישאר בישראל".

בטובינסיקה המשיך וסיפר על ההחלטה: "רצינו להיות קרובים יותר למשפחה ולצרפת. לא דיברתי על זה במהלך העונה עם האנשים של מכבי חיפה, ידענו שהקבוצה רוצה לממש את האופציה לפני שהם דיברו על זה, כבר בנובמבר אמרו שזו הכוונה, אבל ההחלטה הסופית של חיפה הייתה שבועיים לפני סוף העונה. הם הודיעו לי שהם יממשו את האופציה, דיברתי עם האנשים של חיפה ואמרתי להם שיהיה דבר נכון יותר לשחק באירופה".

"אחר כך דיברתי עם גל אלברמן ומאור בורג, הם מאוד הבינו את זה. הם היו מאוכזבים, רצו שאני אשאר, זו הייתה הכוונה, שאמשיך את הדרך בחיפה. אם להיות אמיתי, אני אוהב מאוד את חיפה, זו הייתה העונה הכי טובה בקריירה שלי - הכל היה מדהים, הם דאגו לנו בצורה יוצאת דופן".

חשבת לחזור לקבוצה אחרת בישראל?
"קיבלתי הודעות מסוכנים שניסו להחזיר אותי לארץ לקבוצה אחרת, אבל אמרתי בצורה חד משמעית שאם אשחק בישראל זה יהיה רק במכבי חיפה ולא באף מקום אחר. הלב שלי הוא ירוק, אנשים צריך להבין את זה. אני לא מסוגל להיות במועדון אחר שהוא לא מכבי חיפה".

מה דעתך על העזיבה ההמונית?
"אני חושב שגל אלברמן הוא מוכשר במציאת שחקנים, למכבי חיפה אין מה לדאוג מהעזיבות, אני בטוח שהוא ימצא דרך למלא את החסר. הם הביאו את רפאלוב - שיחקתי איתו, אני מכיר את האיכות שלו ואני בטוח שזה יהיה מדהים בסוף. אני סומך עליו בצורה עיוורת. ליאור מאוד חכם ושומר על הגוף שלו, הוא שחקן מדהים וחכם מאוד, אני חושב שגם בגילו הוא יכול להיות משמעותי. הופתעתי לראות את השחקנים עוזבים לאחר מכן. במהלך העונה לא דיברנו בכלל על עזיבה ולא הרגשתי שיש איזשהו רצון של שחקנים לעזוב - אבל כן אמרנו שאנחנו רוצים להיות ברמות האלה של ליגת האלופות. העונה הזאת הייתה טובה מאוד למכבי חיפה, ברגע שאתה בקבוצה שמצליחה אז מקבלים הזדמנויות וזה טבעי שדברים כאלה קורים".

דבירת לאחרונה עם סק? יש סיכוי שגם הוא יעזוב?
"דיברתי איתו, הוא ממש ממש רוצה להיות בישראל. אחרי כמה חודשים שהוא שיחק בישראל הוא ראה את האהבה והוא אמר לי כל הזמן שזה הצעד הכי טוב שהוא עשה בקריירה, שהם מראים לו אהבה. אין לו שום סיבה לעזוב, לדעתי הוא יסיים את הקריירה שם. הדרך שהאוהדים מתייחסים אליו, הוא מעריך את זה מאוד. לא יודע מה הוא יעשה, אבל נראה לי שזאת הכוונה שלו".

מה דעתך על המינוי של מסאי דגו למכבי חיפה?
"אם החליטו לשים אותו כמאמן ראשי, זה כי הוא מוכן לזה. אני לא יודע איך הוא מאמן ומתנהל, אבל בוודאות הם יודעים מה הם עושים. נגלסמן גם מאמן צעיר, וזה עבד. אין השפעה לגיל ולניסיון, יש השפעה לאיך שהוא תופס את הכדורגל. ברק בכר גם היה מאמן צעיר.

קראנקה אמר באחד הראיונות שמכבי ת"א הייתה טובה ביותר ממכבי חיפה במשחקים בין הקבוצות. אתה חושב שהקבוצה הטובה ביותר זכתה באליפות?
"הקבוצה הטובה ביותר זכתה באליפות. קשה מאוד לעשות את הסוויץ' הזה בין ליגת האלופות לליגת העל, אני חושב שפספסנו הרבה נקודות בגלל זה. היינו נופלים בקטנות, זה לא קל לעשות את המעבר. היו לנו שחקנים איכותיים יותר משל היריבה, אני חושב שבסוף היינו טובים יותר וזכינו באליפות".

מה אתה חושב על הגזענות בישראל?
"לא התמודדתי עם גזענות בישראל, ראיתי בטרנר מה היה, ראיתי התנהגות קשה באותו אירוע נגד סק, פרנדזי ואבו פאני. זה היה נראה רע, אבל אני אישית לא חוויתי את זה".

מה היה הרגע הכי טוב בעונה עבורך?
"כל דבר שקרה בליגת האלופות היה מדהים, אמנם ניצחנו משחק אחד, אבל זה היה מדהים. האווירה בסמי עופר בליגת באלופות היא פשוט מדהימה. אני זוכר את המשחקים, בעיקר את המשחק בטורינו - הקהל היה מדהים ברחובות, אמרתי 'אני משחק במועדון גדול'.

איך הרגישה לך האווירה בסמי עופר?
"חשבתי על זה. שיחקתי בהרבה מועדונים, אבל כשהגעתי לסמי עופר מהיום הראשון ובכל המשחקים - זה היה פשוט מדהים. גם במשחקי חוץ. אני זוכר את המשחק מול הפועל ירושלים. בשבילי זה הקהל הטוב ביותר, לא ראיתי דבר כזה בחיים. אמליץ לכל מי שידבר איתי לשחק במכבי חיפה. בשבילי, עם האצטדיון, האוהדים ואיכות השחקנים - זו יכולה להיות קבוצה בטופ האירופי. אני אמליץ לכל אחד - כל מי שאדבר איתו עד סוף חיי. פחדתי להגיע לישראל בגלל שכולם מדברים לא טוב על המדינה, אבל הזמן שלי בישראל היה מדהים. הייתה לי עונה נפלאה, על המגרש ומחוץ למגרש".

מי השחקן שהכי הרשים אותך?
"טוואמסי, קשה מאוד לעצור אותו. השחקנים הישראלים הכי טובים נמצאים במכבי חיפה, מה קורה מחוץ לחיפה? דור פרץ שחקן אדיר, אני ממש אוהב אותו, וגם אוסקר. אלה שני שחקנים ברמה גבוהה מאוד. במכבי חיפה גולדברג, חזיזה וג'אבר הם שחקנים שיכולים לשחק בליגות הכי גדולות באירופה - אתם לא מעריכים אותם מספיק, הם מדהימים. אתם לא מבינים כמה ג'אבר טוב כי הוא היה פצוע, אבל הוא שחקן אדיר. יש לו איכות שאין בכדורגל הישראלי".

לסיום, מה המסר שלך לאוהדי מכבי חיפה?
"אני רוצה להודות להם על הכל. הם תמכו בי בכל רגע, אני עזבתי, אבל בלב אני עדיין חלק ממשפחת מכבי חיפה. אני אתמוך בקבוצה מרחוק".