$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מדוע ולמה: הסיבות לבחירה של הפועל תל אביב בספרדי

מליקסון התרשם, גרסיה בטוח שיצליח וסבן טוען שהוא שונה בנוף. מבט אחר על הבחירה של האדומים

אורי בבליקי  04.11.23 - 11:19

מדינת ישראל נמצאת בימים של טלטלה מוחלטת וכתוצאה מכך גם הכדורגל, שביום שבת אחד שחור קפא ונעצר לתקופה בלתי ידועה. בתוך הימים הללו הפועל ת''א עברה זעזוע מקצועי כשמאמן הקבוצה, מייקל ולקאניס, סיים במפתיע את תפקידו במועדון לאחר חמישה מחזורים בלבד וזאת בעקבות הצעה להצטרף לצוות המקצועי של מועדון הפאר אייאקס אמסטרדם.

לתדהמת האוהדים האדומים, במועדון החליטו לתת את המפתחות לעוזרו של ולקאניס, הספרדי נטול הניסיון בורחה למה. המאמן, בן 32 בלבד, שמחזיק בתעודת פרו, יקבל לראשונה הזדמנות כמאמן ראשי במועדון בוגרים, ובאחת הבמות הגדולות ביותר בכדורגל המקומי וזאת לאחר שבכל שנותיו בכדורגל הוא שימש בעיקר בתפקידים טכניים.

בתחילת עונת 19\18 הספרדי נחת לראשונה בישראל מטעם אתלטיקו מדריד במסגרת שיתוף הפעולה עם מחלקת הנוער של הפועל ב''ש. למה עבד במספר תפקידים טכניים ונתן נגיעות מקצועיות בקבוצות הנוער. בסיום אותה עונה נותק הקשר בין המועדונים וכתוצאה מכך עזב לאתגר מקצועי באקדמיות כדורגל בסין.

לפני כשלוש שנים, מאור מליקסון, אז מנהל מחלקת הנוער של הפועל ב''ש, הרים לטלפון ללמה והציע לו את תפקיד מאמן קבוצת הנוער. הספרדי נענה להצעה וחזר לארץ. ''בתקופת שיתוף הפעולה עם אתלטיקו מדריד התרשמתי ממנו מאוד. מדובר באישיות שכל יום רוצה ללמוד ואחד שעובד קשה כדי מביא תכנים איכותיים", אמר מליקסון, שהתייחס למינויו הנוכחי בהפועל ת''א: ''זה לא סוד שאין לו ניסיון באימון קבוצת בוגרים, בטח לא בפרופיל של הפועל ת''א, אבל אני חושב שהוא יכול להפתיע לטובה. אופיו הטוב ואישיותו ישמשו לו יתרון". אכן למה היה נחשב לדמות מוערכת בבאר שבע, אך יחד עם זאת התוצאות באותה תקופה היו פחות טובות. בחודש פברואר של אותה שנה הוא סיים את תפקידו במועדון.

בהמשך, קרלוס גרסיה, שאימן את בית''ר תל אביב רמלה באותה העת, צירף את למה לצוות האימון, בין היתר לאור החברות בין השניים. ''יש לו ראש פתוח לרעיונות חדשים, אחד שאוהב לעבוד קשה ובצוות", אמר בלם העבר של מכבי ת''א, שהתייחס למינויו כמאמן ראשי ביריבה העירונית: "אני בטוח שיצליח בהפועל. הוא הספיק להכיר את הכדורגל הישראלי בשנים האחרונות והוא בשל לאתגר. מועדון כזה גדול לא היה ממנה אותו אם לא היו מתרשמים ממנו כעוזר". גרסיה התייחס גם לחוסר ניסיונו של למה באימון קבוצת בוגרים משמעותית: "ברור שזה לא אתגר שהוא עוד עשה. הוא יצטרך לדעת להתמודד עם התקשורת והקהל. הוא נאמן לדרך שלו ואני חושב שהרבה יופתעו ממנו".

שחקן העבר קלמי סבן, שעבד גם כן במועדון, הוסיף: ''בורחה אישיות נהדרת, יש לו ידע עצום. הוא מאוד שונה בנוף של הכדורגל הישראלי, אחד שמצפה מהשחקנים לעבוד ברמה הגבוהה ביותר. חוויתי אותו כאחד שיודע לקחת שחקנים צעירים ולקדם אותם. הוא הולך לקראת אתגר גדול וזה יכול ללכת לכל הכיוונים".

לאחר שהקבוצה נשרה לליגה א', עומר פרץ האמין בספרדי ולקח אותו לתפקיד עוזר המאמן בהפועל כפר סבא, שעברה עונה לא רעה בכלל אשתקד בלאומית. נאור ציציאן, שעבד איתו, סיפר: "הוא יודע לבנות תוכניות והיה מאוד מוערך בהפועל כפ''ס. מדובר באיש שקט ויסודי שנחשב לתוספת לכל מערכת''. ביחד עם תפקידו בהפועל כפר סבא, למה התנסה באימון קבוצת בוגרים, זו של ספורטינג ת''א מליגה ב'.

לצד כל הקולות הללו, היו גם כאלה שפקפקו ביכולות שלו לאמן מועדון בסדר הגודל של הפועל ת''א. ''הוא אישיות מקסימה, אבל הוא ממש לא מתאים לאמן, בטח ובטח לא מועדון בסדר הגודל של הפועל ת''א, מכל הבחינות. בשביל לשמש כמאמן ראשי בהפועל ת''א צריך מרפקים שלא ראיתי אצל בורחה'', אמר אחד האנשים שעבדו במקביל לספרדי בשנותיו בארץ.

בקיץ האחרון, מי שהמליץ למנות את למה לעוזר מאמן הפועל ת''א הוא מאמן הכושר של הקבוצה, מאורו זנגוארה, אשר נחשב לאיש הקרוב אליו. האדומים התרשמו מכישוריו ולאחר עזיבתו המפתיעה של ולקאניס, הוא קיבל את אתגר חייו.

למה, אשר מנהל זוגיות עם ישראלית, נחשב לאחד שאוהב את המדינה ולראייה, בתקופה המלחמה התנדב בבאר שבע בחמ''ל מזון לחיילים. השבוע, כאשר אוהדי הפועל התבשרו על מינויו של הספרדי המעט אלמוני, הרבה גבות הורמו וכולנו ציפייה לחזרתו של הכדורגל הישראלי בקרוב, אז נוכל לבחון באמת את כישוריו.