$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

יעקוף את אוסקר גלוך? ערך השוק של ענאן חלאיילי

הקיצוני של מכבי חיפה לא מפסיק להבקיע ומצא את הרשת בפעם השלישית ברציפות, כשבגיל 19 הוא נראה כשחקן שלם גם מבחינת הדריבל, יכולת המסירה והסיומת עם בעיטה קטלנית מרחוק. השילוב בין הסיטואציה והאולימפיאדה יכול להוביל לעסקה שוברת שיאים, מבט פנימה

רועי ויינברג
רועי ויינברג  22.01.24 - 15:34
אין הרבה רגעים ספורטיביים שמשאירים אותך ללא מילים, בטח בעונה שמרגישה כאילו הקבוצות משחקות בה כדורגל פעם ביומיים. אתמול (ראשון) קיבלנו רגע כזה מרגליו של ענאן חלאיילי, אחד השחקנים שיודעים לייצר אותו אולי יותר טוב מכל אחד אחר מהשחקנים שמסתובבים במחוזותינו.

השער של חלאיילי מול מכבי נתניה, ב-0:4 הירוק, לא היה שער רגיל. הכדור המושלם מפייר קורנו לרוחב כל המגרש, ההשתלטות הנונשלנטית על הכדור עם החזה, התנועה והבעיטה מרחוק היישר לרשת מראה ביטחון עצמי וביצוע מושלם עד לחיבורים. לפני שתמשיכו לקרוא את הכתבה הזאת, קחו דקה ותראו את התקציר למעלה שמתחיל ב-1:30 בנגן למעלה.

עכשיו, כשההתלהבות ירדה, בואו נדבר על חלאיילי. אחרי פתיחת עונה נהדרת והרבה מאוד חצאי מצבים זה מרגיש כאילו השחקן של מסאי דגו התחיל להגיע למצבים, כשהוא הבקיע בפעם השלישית ברציפות (והוסיף בישול מול מכבי פתח תקווה). בחיפה עצמה אמרו ש"הוא לא יימכר תמורת פחות מארבע מיליון יורו", וזאת הזדמנות טובה לדבר על השלב הבא וההתקדמות בעונה הנוכחית.

קודם כל, חשוב לציין שקשה לראות מצב בו חלאיילי עוזב בחורף. מכבי חיפה צריכה אותו מבחינה מקצועית ונותנת לו אמון בהרכב, מעבר לכך שזאת עונתו הראשונה בכדורגל בוגרים ושעדיף, גם לו, כי יסיים אותה בקבוצה. הקיץ הוא סיפור אחר לגמרי, בטח אחרי אולימפיאדה בה חלאיילי יכול להיות אחד השחקנים הטובים ביותר של ישראל.
מאיים מרחוק יותר מרפאלוב, מכדרר יותר ממילסון
אחד השינויים הבולטים ביותר של חיפה במשחקים האחרונים היה מעבר ל-3:5:2, כשחלאיילי משחק לסירוגין כחלוץ שני או כשחקן כנף. הקבוצה של מסאי דגו הבקיעה 12 שערים בשלושת משחקיה האחרונים כשהתנועה בהתקפה של כל השחקנים, ובפרט של חלאיילי עצמו, הופכת אותה למסוכנת בהרבה.

חלאיילי משחק בתפקיד הזה לצד דין דוד, שחקן שיכול לנוע בצורה מסוכנת בעצמו (כפי שהתייחסנו כאן בעבר), ויוכל לשחק בו גם לצד פרנטזדי פיירו. הגיוון הזה מעלה את תג המחיר של חלאיילי והופך אותו לשחקן מסוכן בהרבה, בטח עכשיו כשעלה הביטחון והתחילו להגיע גם השערים.

השער מול נתניה הגיע במבצע אדיר מרחוק. השער מול סכנין הגיע אחרי טעות ענקית של מוחמד אבו ניל כשחלאיילי פשוט היה במקום הנכון, והשער מול מכבי פ"ת הגיע בזכות בעיטה עוצמתית מקצה הרחבה, כ-14 מ` מהשער.
היכולת של חלאיילי לבעוט מרחוק, אומנות שנעלמת בהדרגה ממגרשי הכדורגל, היא אחד הנשקים המרכזיים ביותר שלו. השער מול נתניה וזה מול מכבי פ"ת הראו שאי אפשר להשאיר אותו חופשי, מה שמעלה את ה"ריווח" של מכבי חיפה מול קבוצות שמצופפות את הרחבה.

16 מ-39 בעיטותיו של חלאיילי הגיעו מחוץ לרחבה, כ-41%, והוא שני רק לשרי באיומים מרחוק. חלאיילי בעט מרחוק יותר מרפאלוב (14) או גבי קניקובסקי (12), קשרים יצירתיים אחרים שמסכנים את השער ממרחק.

הנשק המרכזי שלו, כמובן, הוא הדריבל. הוא שני רק למוחמד קמארה בכמות הדריבלים המוצלחים בליגה, מכדרר יותר טוב ממילסון ומצליח לפתוח ככה את המשחק כבר בשלב הזה בקריירה. יחד עם ניצוצות שהראה כמוסר ואינספור מצבים אותם סידר לפרנטזדי פיירו ודין דוד (והתרגמו לשני בישולים בלבד), מדובר בשחקן התקפה שלם כבר עכשיו.
אז כמה הוא שווה?
תלוי את מי אתם שואלים. בחיפה עצמה טוענים ש"הוא יימכר ב-4 מיליון יורו לפחות. חלאיילי ימני שיכול לבעוט גם בשמאל, בשונה מעומר אצילי". בכנות? יכול להיות שמדובר בהערכה ריאלית, גם אם הגופים השונים רחוקים ממנה.

"טרנספרמרקט", למשל, טוען שחלאיילי שווה 1.2 מיליון יורו כרגע והכפיל את שוויו פי 4.8 בחצי עונה בלבד. פוטבול טרנספרס גורס כי שוויו נע בין 1.5 מיליון ל-2.3 מיליון יורו, והסכום עשוי להיות גבוה יותר.

אם חלאיילי בן ה-19, שחקן שכבר הוכיח את עצמו פיזית במוקדמות ליגת האלופות באוגוסט, יוביל את מכבי חיפה לניצחון על גנט ולקמפיין מרשים באירופה - השווי רק יעלה. אם הוא יסגור את הפער מול מכבי ת"א של רובי קין, קבוצה שמסוקרת בעולם - הפער רק יעלה.

כאן, שוב, נכנסת האולימפיאדה. כדורגל נבחרות הוא מראש כדורגל שנחשב מיושן יותר וכזה ששחקנים פיזיים יכולים לפרוץ בו, וחלאיילי בן ה-19 כבר עכשיו ביתרון פיזי על שחקנים בוגרים. טורניר טוב באולימפיאדה, כשישראל לא יכולה לקבל קבוצה אירופית בשלב הבתים, יכול להוביל קבוצות מרחבי העולם לעקוב אחריו. תוסיפו לזה את העובדה שלרוב קבוצות מוכנות להוציא יותר כסף בחלון ההעברות של הקיץ, בהשוואה לזה בו אוסקר גלוך נמכר למשל בחורף, ויכול להיות שנראה מעין "מכרז" בין כמה מועדונים שונים.

האקזיט היקר ביותר בתולדות מכבי חיפה הוא איגביני יעקובו שנמכר ב-4.75 מיליון יורו לפורטסמות`, אוסקר גלוך נמכר ממכבי ת"א ב-7.5 מיליון יורו. טורניר טוב בקיץ, ואולי גם קמפיין מוצלח עם מכבי חיפה במוקדמות ליגת האלופות או הקונפרנס ליג ב-2024/25, ויש מצב שהוא יעבור את שניהם. נחיה ונראה.