$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שכבה נוספת: רז שלמה גרסת 2024

הבלם התנסה בעמדה חדשה בלובן ויכול להיות קשר מודרני, בין בלם שלישי לקשר אחורי הגנתי יותר. הוא אמנם מגיע כדי לחזק את מצבת הבלמים, אבל החתמתו תשפר דווקא את ההתקפה ותעניק יותר חופש לרביבו ומילסון. ניתוח

רועי ויינברג
רועי ויינברג  02.02.24 - 21:10
Getty
Getty

אחרי חצי שנה בלבד, רז שלמה חוזר לכדורגל הישראלי. הבלם זכור לכולנו מתקופתו במכבי נתניה וכמובן בנבחרת ישראל, אבל חצי השנה שלו בלובן, על שמונה ההופעות בלבד, הפכה אותו לשחקן מעניין יותר ממה שהוא היה לפני הגעתו לישראל. כבר לפני היציאה הוא היה שחקן נבחרת ישראל ואחד הבלמים הטובים ביותר שמחזיקים בדרכון ישראלי, אך כעת, רגע לפני החזרה למכבי תל אביב. הוא שחקן שלם יותר.

השינוי הגדול ביותר במקרה של שלמה הוא הגמישות הטקטית, כשמבלם הוא הפך לקשר אחורי. שלמה פתח בהרכב בחמישה משחקים, בשלושה מתוכם כקשר אחורי ובשניים אחרים כבלם בהרכב של שלושה בלמים. באחד המשחקים בהם הוא פתח כקשר אחורי לובן פתחה עם קו של שניים בהגנה, מה שמעיד על כך שהקבוצה לא מחויבת למערך ספציפי.

אוסקר גרסיה, מאמן לובן וכמובן אקס מכבי תל אביב, לא היסס להציב את שלמה דווקא בתפקיד הזה. "העמדה שלי לא משנה לי. גרסיה החליט להציב אותי בעמדה מספר 6, למרות שעבר מאז זמן. אין לך את החופש שיש לך כשחקן הגנה, אבל מתרגלים", אמר הבלם בראיון ל-HLN הבלגי. רוב הראיון עסק בחייו בבלגיה בזמן המלחמה ולא בכדורגל, במה שעשוי לרמוז לנו על אחת הסיבות לחזרתו ארצה. לא מדובר רק בעניין מקצועי.

התרומה של שלמה הורגשה בהנעת הכדור. אמנם מדובר במדגם קטן, אך הוא השלים 19 מ-22 מסירות במשחק אחד כקשר אחורי בו בעט פעמיים למסגרת. במשחק אחר מול סט טרויידן הוא התקשה יותר באופן משמעותי, אך הראה פוטנציאל מסוים בעמדה הזאת. כך גם בתבוסה 4:0 לגנט החזקה בהרבה, כשהוא שיחק פעמיים לצד קשר הגנתי נוסף ופעם אחת בתור השש היחיד.

משחק הרגל של שלמה היה אחת ממעלותיו המרכזיות בליגה בשנה שעברה, כשהוא השלים 87% ממסירותיו. אמנם הוא לא כבש או בישל, אך יכולת הנעת הכדור הזאת היא סימן מעודד. בלובן כ-38% ממסירותיו היו לחצי המגרש של היריבה, מה שיכול להראות לנו שהוא השתפר בבניית ההתקפות. גם אם הוא לא יתן את המסירה שמובילה לשער, הוא יתן את המסירה שמובילה למסירה טובה יותר. זה משמעותי בקבוצה כמו מכבי ת"א.

מעבר לכך, הוא הבקיע שני שערים עם הראש במדי לובן, אחד מהם מול סרקל ברוז` בליגה בשביעי באוקטובר, למרות הכל. שלמה הבקיע שם את שעריו הראשונים שלו מאז 2020/21, אז עוד במדי הפועל ת"א מול חדרה,  ובגובה 1.88 מ` הוא יכול להיות איום במצבים הנייחים.

כאן נכנסת התאמתו למכבי תל אביב. שלמה מגיע לקבוצה לאחר שהגיעו עדן קארצב ומתן בלטקסה, ובדומה לשניים הוא שחקן שמגיע כדי לעבות את הסגל ויכול לשחק בהגנה. בלטקסה מגן שמאלי ובלם לסירוגין, קארצב שיחק כמגן ימני בטורקיה, ושלמה יכול לשחק גם בקו של שניים ובעיקר בקו של שלושה בלמים. הוא לא נשק שובר שוויון בליגה וכולנו מודעים למגבלותיו, אבל בלם ליגת העל לגיטימי ואף למעלה מכך. שחקן רוטציה טוב לקבוצה כמו מכבי ת"א.

מכבי אמנם מתמודדת כרגע עם מצוקת פציעות בחלק האחורי, אבל השילוב של שלמה, בלטקסה, דריק לוקאסן, אנריק סאבוריט ועידן נחמיאס יכול לאפשר לה לשחק בקו של שלושה בלמים. ראינו את הקבוצה משחקת לפרקים ב-3:5:2, מערך שיכול להיות מעניין במיוחד אם ישולבו בו רוי רביבו בתפקיד קדמי יותר, פליסיו מילסון או יונס מלדה, ערן זהבי ודור תורג`מן, כששלמה יעניק עוד אוויר להגנה.

שלמה יכול לשחק גם במערך של שני בלמים ועשה את זה בצורה לא רעה בנתניה בשנה שעברה, כך שסביר שהוא ישמש גם בתפקיד הזה במכבי תל אביב - בטח בקבוצות בהן מכבי פייבוריטית, אך יכול להיות שהמעבר של שלמה יחזק דווקא את ההתקפה.

אם זה יאפשר לצהובים לשחק עם שלושה או ארבעה שחקני התקפה (כשמעבר לזהבי, מילסון ותורג`מן זה עשוי להיות קיקו בונדוסו או שחקן התקפה זר חדש), אז זה יכול להיות הרענון של מכבי תל אביב צריכה. תפקיד ה-"4", הקשר האחורי ההגנתי הקלאסי, כמעט ונעלם מהעולם. האבולוציה המודרנית שלו היא מישהו שיכול לשחק גם כבלם שלישי, גם כקשר אחורי ולהניע את ההתקפה, בתפקיד מעט יותר אחורי מעמדה מספר שש. חולצה מספר ארבע של מכבי אמנם שייכת לאנריק סאבוריט, אך שחקן שיכול לשחק בתפקיד הזה יכול לפתור הרבה מאוד בעיות לצהובים.

ייתכן כי שלמה היה נשאר בבלגיה אלמלא המלחמה ונאבק על מקומו, אך השילוב בין השפעת המלחמה, זה שמשפחתו מהדרום והצעה ממכבי תל אביב הופך אותו למי שיכול להוסיף עוד שכבה למכבי תל אביב. גם אם לא שחקן הרכב ראשון, זה חיזוק משמעותי. במינימום פלסטר, במקסימום חלק משינוי שיטה.