$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שושנאצ`ב חלוץ מרכזי: השחקן החדש של ב"ש

הרכש החדש של האדומים, השני ב-48 שעות, מסוכן בקרבות אוויריים ויכול להפוך את החיים של רותם חטואל לקלים יותר. למרות זאת, השחקן שנודה מנבחרתו מתקשה להניע כדור או להשפיע על המשחק מחוץ לרחבה. פרפיל

רועי ויינברג
רועי ויינברג  06.02.24 - 18:51
הפועל באר שבע מחפשת כבר תקופה חלוץ מרכזי. פטריק קלימלה פתח בה את העונה ועזב בשל המלחמה, לפניו היה אסטריט סלאמני ועוד לפניו ניקיטה רוקאביצה וג`ונתן אגודלו. הרשימה הזאת לא מלהיבה במיוחד והולכת עוד ועוד אחורה, ובמועדון מקווים שארתור שושנאצ`ב שיגיע לקבוצה היום (שלישי), היום האחרון של חלון ההעברות, יהיה שונה.

בשונה מקלימלה שכמעט ולא שיחק לפני הגעתו לדרום, או מסלאמני ששיחק בליגה השבדית ששונה מהישראלית, שושנאצ`ב מגיע אחרי שנה בה הבקיע שמונה שערים ובישל חמישה נוספים עבור קייראט אלמטי. הוא שיחק אצל האלופה הקזחית לאורך כל הקריירה, ובשנה האחרונה הבקיע שמונה שערים עם שלושה בישולים נוספים.

שושנאצ`ב רצה לצאת מקייראט במשך תקופה. כבר בנובמבר הוא אמר לחבריו לקבוצה שהוא עוזב, לפני שהתחילה עונת 2024 בליגה הקזחית (מה שיקרה במרץ הקרוב). לכן הוא לא שיחק מאז ה-29.10. עבר מאז הרבה זמן, והמאמן קיריל קקר בכל מקרה היה מתכנן את העונה הבאה בלעדיו לאחר שביקש לעזוב.

השערורייה הגדולה ביותר שסבבה סביב שושנאצ`ב היא הנבחרת הלאומית. הוא שיחק בשישה משחקים בלבד במדי קזחסטן, האחרון שבהם מול בלארוס ביוני 2022, ולא הבקיע שער אחד.
באחד החלונות הבינלאומיים העוקבים הוא לא היה מחוץ לנבחרת לאחר שנטען כי הוא פצוע, אבל הבקיע וניצח במשחק אימון של קייראט במהלך אותה פגרה. בנבחרת לא התלהבו מזה, כצפוי, ומאז הוא לא זומן.

מאמן הנבחרת מגומד אדייב התייחס: "הוא שחקן טוב, אב לא בעדיפות ראשונה אצלנו. הוא הוחלף בכל המשחקים, לא הצלחתי לשלב אותו בבניית ההתקפות של הקבוצה. הוא לא שחקן שמתאים לשיטה שלנו, והוא צריך להשתלב. אין לי תוכניות גדולות מדי, אבל הוא לא מתאים".

זה, אולי, הדגל האדום ביותר של שושנאצ`ב. הוא שיחק רק בקבוצה אחת כל הקריירה, לא הצליח להתאים את עצמו למדים הלאומיים. קייראט עברה שלושה מאמנים שונים בתקופתו, כאשר אצל כל אחד מהם הוא הצליח לתרום בצורה משמעותית, אבל המעבר הקיצוני לתרבות חדשה, תרבות כדורגל חדשה ומאמן חדש יכול להיות מאוד משמעותי.

כאן נכנס התפקיד שלו בבאר שבע, מה שקלימלה (וסלאמני קודם אליו בעידן אליניב ברדה) היו אמורים להיות - חלוץ מרכזי קלאסי, מספר תשע של פעם. ברמות הגבוהות של הכדורגל העולמי כבר אין שחקנים כמו שושנאצ`ב, כאלה שלא יכולים לעשות יותר מדי מחוץ לרחבה.
הצד המקצועי: בעיטה על כל 2 מסירות
לכן הפועל באר שבע לא תצפה משושנאצ`ב לעשות דברים מחוץ לרחבה, אבל היא יכולה להרוויח מהנוכחות שלו שם. בעונה האחרונה החלוץ בעט למסגרת פעם במשחק, עם 2.2 בעיטות בערב ו-4.5 מסירות לפי SofaScore. הם יצטרכו להביא אליו את הכדור, והוא יצטרך לעשות איתו דברים.

שושנאצ`ב בעל רגל שמאל דומיננטית, אבל מסוגל לעשות דברים גם עם רגלו הימנית. אחד היתרונות הגדולים ביותר שלו בגובה 1.90 מ` הוא משחק הראש, כשהוא עם 2.8 קרבות אוויריים למשחק ב-41% הצלחה. עבדולאי סק, לשם השוואה, עם 2.8 קרבות אוויריים למשחק בליגת העל (ואחוז הצלחה גבוה בהרבה, כמובן). הוא יוכל להתיש גם בלמים פחות טובים מסק באחד על אחד, רוב הבלמים של הליגה.

יש להפועל באר שבע לא מעט שחקני התקפה מהירים או כאלה שיודעים לעשות את התנועה הנכונה, והם יצטרכו מעין פיבוט בהתקפה. שושנאצ`ב יכול להיות כזה, ועשה משהו דומה במשחק בו מכבי חיפה הדיחה את קייראט מליגת האלופות. הקבוצה הרימה לשושנצ`אב, שגבוה משון גולדברג ב-11 סנטימטר. ואגנר לאב עשה תנועה נכונה מאחוריו, והנגיחה של שושנצ`אב הורידה לו את הכדור למצב של 1 על 1 מצוין ורשת (במה שקבע 0:1). רותם חטואל ואנטוניו ספר, באופן תיאורטי, יכולים לעשות אותו דבר.
מעבר לכך, השילוב של שושנאצ`ב ושל דיינר קיניונס שהגיע לקבוצה אמש הופך את ב"ש לאחת המסוכנות בליגה במצבים נייחים. מרים מדויק כמו קיניונס ונוגח כמו שושנאצ`ב הופך את הדרומיים לקבוצה שכל קרן שלה יכולה להפוך לחצי מצב, לפחות בשלב מוקדם.

הנייחים והראש הם רק צד אחד. שושנצ`אב בעל יכולת התמצאות טובה מאוד ברחבה, והיו לא מספר שערים שפשוט היו דחיקה מתוך רחבת החמש או מצב מושלם אחרי תנועה של השאר. בהתחשב בכך שהוא מגיע לקבוצה שניצחה בעשרת המשחקים האחרונים יכול להיות שזה מה שהיא צריכה, הנקודה בסוף המשפט. השחקן שיסיים את הלחץ ואת הנעת הכדור, שמרגישה מעט עקרה לעתים, ברשת.

חטואל יכול לתפקד בכנף במעין 4:3:3, מערך דומה לזה שבו הפועל באר שבע ניצחה את מכבי חיפה, או אפילו לשחק לצד שושנצ`אב ב-3:5:2 עם שני שחקנים שמשחקים על כל הקו או 4:4:2 מסורתי יותר כחלוץ שני. הוא מעניק עוד אפשרויות לבאר שבע, קבוצה שהחתימה שני זרים מבטיחים בתוך 48 שעות ומצאה את עצמה מרחק שש נקודות בלבד מהפסגה.

שושנאצ`ב, למשל, היה יכול להתאים לבאר שבע במשחק מול סכנין בו התקשתה במשך דקות ארוכות עד לשני שערים בדקות הסיום ולדקות של אלון תורג`מן, תשע קלאסי יותר. מול הסכנינאים הם פתחו עם יוני סטויאנוב כמעין חלוץ מרכזי, בתפקיד שבו שושנצ`אב יכול להיות שימושי יותר.

למרות זאת, קשה לראות איך הוא יהיה מעורב בהנעת הכדור בשונה מסטויאנוב או שחקנים אחרים. אם ב"ש תצליח לשלב אותו כשחקן שמסיים מהלכים, כשהנעת הכדור מספיק טובה גם כשהתפקיד שלו מינימלי יותר, הוא שחקן משמעותי. אם לא, הם כנראה יחפשו חלוץ מרכזי חדש בקיץ.