$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שחר חדש: השינוי שמכבי ת"א הייתה צריכה?

עמדת המגן הימני הפכה לנקודת התורפה של הצהובים, אך התפקוד של עידו שחר בעמדה בהחלט עשוי להיות הבינגו של רובי קין. רץ לעומק על האיכויות של הקשר, שהופכות את אגף ימין למסוכן במיוחד

אבירן גרין
אבירן גרין  07.03.24 - 16:06

אחת התכונות החשובות לצוות אימון היא היכולת לשנות. להעמיד הרכב שמצליח ולרוץ איתו לתקופה ממושכת יכול להביא תוצאות בטווח הקצר. אבל ככל שהזמן עובר, היריבות לומדות את הקבוצה שעומדת מולן פרט אחר פרט ומבינות כיצד לעצור אותה.

מכבי תל אביב מודל 2023/24 ידעה תקופות נהדרות, אבל בחודש וחצי שבו קרסה ואפשרה למכבי חיפה להדביק את הפער בטבלה ניתן היה לראות בדיוק את הבעיה הזאת. הרכבים דומים וסגנון משחק שנשאר אותו הדבר ללא קשר ליריבה הובילו לרצף תוצאות מאכזבות שפתחו מחדש את מאבק האליפות, אבל בתקופה האחרונה נראה שרובי קין והצוות שלו הצליחו לעשות את הדברים אחרת.

עמדת המגן הימני של מכבי ת"א היא סוגיה שהעסיקה את מכבי ת"א לא מעט. העונה החלה עם צירופו של איבן מאסון, שהציג יכולת לא רעה, אבל הרבה מאוד עבר מאז על הקבוצה ומדינת ישראל, מה שהוביל למיעוט דקות של הצרפתי וסלל את דרכו החוצה. אבישי כהן היה זה שהרוויח מההפקר וסיפק כמה הופעות טובות בעמדה, אבל התקופה הפחות טובה בתוספת העובדה שלא הגיעה תחרות בעמדה, הובילה לכך שהיא נותרה אחת מנקודות התורפה של הצהובים.

על הספסול של דור פרץ דובר לא מעט ומי שנכנס בוואקום הוא עידו שחר, שקיבל את הקרדיט במרכז המגרש והיה אחד השחקנים הבולטים של מכבי ת"א במשחקים האחרונים. עם זאת, היה ברור שפרץ לא יישב על הספסל עד לתום העונה, מה שהצריך מחשבה בנוגע להרכב האידאלי של הצהובים ויכול מאוד להיות שקין מצא פתרון והעביר את שחר לעמדת המגן הימני.

במרוצת השנים, עמדת המגן עברה טרנספורמציה רצינית. מתפקיד שמטרתו הייתה בעיקר לרווח על הקו, לבודד את שחקן האגף ולהרים כמה קרוסים מדויקים, מהמגן המודרני נדרש הרבה יותר. פפ גווארדיולה, כידוע, עשה מז'ואאו קאנסלו פליימייקר לכל דבר ועניין ובשנים האחרונות התופעה הגיעה גם לכדורגל הישראלי כמו אנדרה פוקו, למשל, שעבר בהפועל באר שבע מעמדת הקשר למגן הימני, או חוסה רודריגס במכבי חיפה תחת ברק בכר, וכעת הגיע תורו של שחר.

המסלול של הקשר בן ה-22 לא היה פשוט ואחרי תקופות השאלה רבות הגיע תורו לפרוח. את היכולת שלו במרכז המגרש של מכבי ת"א היה ניתן לראות בבירור בחודש האחרון, אבל מול מכבי פתח תקווה הוא קיבל הזדמנות להראות את האיכויות שלו בעמדה הבעייתית ביותר של המוליכה העונה. זה הסתיים עם 0:4 מוחץ כשהוא לוקח חשוב בתצוגה של הקבוצה ונותן לקין אפשרות להריץ אותו בצד הימני של ההגנה.

למעשה, עמדת המגן הימני לא ממש זרה לשחר והוא שובץ בה פעם אחת גם בתקופת ההשאלה באפולון לימסול. במשחק מול מכבי פ"ת הוא ביצע אותה בצורה מושלמת, היה השחקן שנגע הכי הרבה פעמים בכדור (79), חילץ הכי הרבה כדורים (11, כמו עידן נחמיאס ורועי משפתי), שלח הכי הרבה מסירות ארוכות מוצלחות (5) ואפילו בעט פעמיים למסגרת - הכי הרבה מבין שחקני מכבי ת"א. אז הפעם נצלול ונתמקד במשחק הזה בלבד כדי להבין את הערך של מספר 36 בעמדה בו עשוי לשחק רבות בקרוב.

מכבי ת"א היא קבוצה שמבצעת לחץ בעיקר כשהכדור מגיע למרכז המגרש ולבלמים שלה יש חלק חשוב בכך. ברגע שבלם יוצא מהעמדה על מנת ללחוץ דרוש חיפוי של שחקן אחר עליו ובמשחק מול מכבי פ"ת שחר עשה זאת, עם כניסה למרכז וציפוף המרכז יחד עם נחמיאס ורוי רביבו, מה שיצר מעין שלישיית בלמים. ברגע שהכדור עבר לאגף, הקשר הצעיר יצא ללחוץ שם, תוך שהוא מוודא את החזרה של בלטקסה לעמדה ושנחמיאס על שחקן ההתקפה עליו שמר קודם לכן כפי שניתן לראות בתמונות מתחת.

אחת המטרות של שיבוץ קשר בעמדת המגן היא אפשרות לעבות את מרכז המגרש בהתקפות ולהוסיף שחקן שיכול להשתתף בהנעת הכדור. שחר ניחן בכושר גופני מעולה, מה שאיפשר לו לבצע את המשימות ההתקפיות הדרושות ממגן וגם לספק תצוגה הגנתית לא רעה בכלל, תוך שהוא מרווח על הקו וגם נכנס לא מעט לאמצע.

בקטע שלפניכם אפשר לראות זאת לא רע בכלל. דור פרץ, גבי קניקובסקי ויוריס ואן אובריים לוחצים בעמדה גבוהה וברגע ששחקני הקישור של מכבי פ"ת משחררים ממנו ומעבירים ללוקה שטור, שמחכה באגף, מגיע שחר כדי ללחוץ אותו. בהמשך, הוא גם מכניס כדור לערן זהבי בהתקפה שלא יוצא ממנה הרבה.


חמש דקות לאחר מכן הגיעה עוד דוגמה מתאימה. שחר, שנמצא במרכז ויוצר שלישיית בלמים עם נחמיאס ובלטקסה, מזהה את המעבר המהיר לאגף הימני ומאיץ כדי לרווח על הקו.

התנועה של שחר ללא הכדור היא גם נדבך שהופך אותו לכלי כל כך חשוב בעמדת המגן הימני. שיתוף הפעולה שלו עם אושר דוידה באגף עשה הרבה צרות ובתמונה שלמטה אפשר לראות כיצד כניסה שלו למרכז בהנעת כדור מייצרת נתיב מסירה לנחמיאס ומשחרר את דוידה.
זוכרים שבהתחלה הדעה הרווחת הייתה שבהרכב של מכבי ת"א יש מקום או לשחר או לפרץ? אז למספר 36 הצהוב יש חלק לא קטן בחזרה של מספר 42 לעניינים. בשער שפרץ כבש, שחר נכנס לעמדה של פרץ, איפשר לו לצאת קדימה וגם היה זה שמצא את זהבי בדרך לבישול.

במחצית השנייה, היה אפשר לראות תוספת שהפכה את הצד הימני של מכבי ת"א למסוכן מאוד: משולש בין פרץ, שחר ודוידה. שחר מקבל את הכדור במרכז, פרץ עובר לאגף ודוידה נכנס לשטח. ברגע המסירה, מספר 42 נע אלכסונית כדי לקבל מדוידה, אבל המסירה לא טובה מספיק.

אז שמונה דקות לאחר מכן קרה דבר דומה, רק שהפעם דן ביטון נכנס למשולש במקום דוידה ושחר הגיע למצב בעיטה מצוין.


היכולת הטובה של שחר בצד הימני של ההגנה הראתה שלפעמים קין והצוות שלו יכולים לרענן ולעשות שינויים שיכולים לקחת את מכבי ת"א קדימה. הערב (חמישי), במשחק הקריטי מול אולימפיאקוס בפיראוס, נראה שהקשר שוב ישובץ בעמדה ושמדובר בהחלטה מקצועית שתרוץ למשך תקופה. אם לשפוט לפי הטעימה במשחק הקודם, יכול מאוד להיות שמדובר במה שיוכל להביא לצהובים סיום עונה אדיר.